4 Ton, Bozuk Tavuk Eti Ele Geçirildi

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,264
Konum
Bilecik

Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan 3 ayrı operasyonda, son kullanma tarihi geçmiş 4 ton 100 kilogram tavuk Eti ele geçirildi.

Şanlıurfa ' da kaçak et ve son kullanma tarihi geçmiş gıda maddeleriyle mücadele kapsamında Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Dün sabah saatlerinden itibaren 4 ' ü gıda mühendisi olmak üzere 10 kişilik ekiple, Evren Sanayi Sitesi ile Eyyübiye bölgesindeki market ve depolarda, rutin günlük denetimler yapıldı. Denetimlerde piyasa değeri yaklaşık 16 bin lira olan 4 ton 100 kilogram, tüketim tarihi geçmiş tavuk ve sakatat ürünü ele geçirildi. Tarihi geçmiş etler, Şanlıurfa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri nezaretinde Eyyübiye bölgesindeki Köpek Barınma Merkezi ' ne götürüldü.

Denetimlerle ilgili açıklamada bulunan Kontrol Şube Müdürü Ahmet Yeşilnacar, '5996 Sayılı Kanuna göre, Kontrol Şube Müdürlüğü olarak denetimlerimiz Urfa genelinde devam diyor. En küçük işyerlerine kadar gidip kontrol ediyoruz. Dünkü olayda 3 depoyu kontrole gittik. Orada 4 ton 100 kiloya yakın tarihi geçmiş ete el koyduk ve sahiplerine ceza kestik' dedi.

'İnsanlarımız gıda saklama koşullarını bilmiyor' diyen Yeşilnacar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

'Gıdayı belli derecelerde saklamak gerekir. Aşırı şoklamayla gıda korunmaz. Ette şoklama yaparken eksi 49 derecede şoklandıktan sonra eksi 10 dereceye getirilip şoklanması gerekiyor. Aksi takdirde bakterileşme oluyor. İnsanlarımızın bunu bilmesi gerekiyor. Biz bilgi için her zaman açığız. Yanlış saklama koşullarından dolayı ceza yememeleri için bize danışabilirler. Bir de gıda satan bazı işyerleri hazırlıklarını yapıp dolaba atıyor, sonra azar azar tüketiriz diyorlar. Saklama koşullarına dikkat edilmeli. Bu şekilde saklama olmaz. Aksi takdirde bakteriler artar, zehirlenme vakaları artış gösterir.' - ŞANLIURFA - (İHA)

Ekleme Tarihi
07.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt