4×4 VE 4×2 FARKI VE RAKAMSAL VERİLER

08.08.2017
484
729
26
Elazığ

Tüm trakkulüp ailesine selam olsun. Aklıma takılan bir şeyi sizlerle paylaşmak istedim. Traktörlerin teknik verilerini incelerken aynı modelin tek çekerinin de çiftçekerinin de kitapçığında beygir gücünün ve torkunun aynı olduğunu gördüm. Bizim buralarda da aynı traktörün çiftçekerinin tek çekerine göre 15-20 hp daha güçlü olduğu söylenir. Benim mantığıma göre de ikisi de aynı hp de fakat bu gücü yere aktarma noktasında farklılıklarlar var. Fakat rakamsal olarak bakarsak aynı modelde tek çeker ile çift çeker arasında güç ve çekiş yönünden ne kadar fark vardır? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Screenshot_20191224_174747_ru.yandex.disk.jpg
Screenshot_20191224_174731_ru.yandex.disk.jpg

Tüm trakkulüp ailesine selam olsun. Aklıma takılan bir şeyi sizlerle paylaşmak istedim. Traktörlerin teknik verilerini incelerken aynı modelin tek çekerinin de çiftçekerinin de kitapçığında beygir gücünün ve torkunun aynı olduğunu gördüm. Bizim buralarda da aynı traktörün çiftçekerinin tek çekerine göre 15-20 hp daha güçlü olduğu söylenir. Benim mantığıma göre de ikisi de aynı hp de fakat bu gücü yere aktarma noktasında farklılıklarlar var. Fakat rakamsal olarak bakarsak aynı modelde tek çeker ile çift çeker arasında güç ve çekiş yönünden ne kadar fark vardır? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ekli dosyayı görüntüle 43606Ekli dosyayı görüntüle 43607
15 20 hp daha güçlü olduğu nasıl anlamışlar araştırmak lazım

• Beğen
Tepkiler: iharun23
Eğer ki traktörünüz 4x4 ise bunun %70 lik kısmı arka difransiyele %30 lük kısmıda ön difransiyele verdiğinin kanaatindeyim. En büyük avantajı çekiş gücüdür zaten. Her hangi bir patinaj durumunda çiftçekerin eksikliğini hemen alıyorsunuz. 4x2 ise zaten yapacak bir şey ama 4x4 alıpta ön difransiyeli kullanmamak olmaz. Sert zeminlerde değil tabiki tarla ve zorlu koşullarda.

Karayolu yük taşımacılığında eşit beygir gücündeki traktörlerin performansı aynıdır. 15 km'nin altına düşen hızlarda ancak 4×4 traktör ön plana çıkmaya başlar. Bunun sebebi fazladan tutunmadır. Sözkonusu fazla tutunmanın etkisi de yüksek hızlarda kesinlikle ortaya çıkmaz!
Hocam peki sizce tarla işlerinde tek çeker ile çift çeker arasındaki çeki gücü farkı ne kadardır?

Hocam peki sizce tarla işlerinde tek çeker ile çift çeker arasındaki çeki gücü farkı ne kadardır?
Traktör markasına göre değişmekle birlikte; massey ferguson 285 4×2 traktörün arazideki çalışma performansı 55 beygirlik bir 4×4 traktörle hemen hemen aynıdır. Şayet karayolunda yük taşıması yapılıyorsa, değil 55, 75 beygirlik bir 4×4 bile 285'in performansını gösteremez.