50 adet süt çiftliği hesabım ?

Yahu Mustafa biz üretici yiz. Parayı bankaya yatırmak yerine üretim yapmak mantıklı değil mi?herkes parasını faize yatırsa kim üretecek?

Hayır hayır, faize bulaşmaktan allah korusun ama dediğim şey şu; yani bu para faize yatırıldığında ben hiç dokunmadan para bana aylık 16 lira getiriyorsa ve ben çalışıp didinip 10 lira kazanıyorsam bu insanın kendisine emeğine hakaret yani sen hiçbişey yapmazken 16 kaxanıyorsun sen elini atınca 10 liraya düşüyor bu insanın psikolojisini motivasyonunu çalışma azmini bitirir mahveder,
Ha biz üreticiyiz bakarız kardeşim bu devirde demekki bu iş karlı değil başka bi işe bakarsın yada yok ben hayvancılık yapıcam yani benim kalbimdeki bu, tamam yeryüzünde hayvan çok koyun var manda var keçi var türlü türlü hayvan bunlardan birine dönersin, yok ben illede inek bakıp sütünü sağacaksam bu defa bu sütü sütçüye dökersem hesap ortada buna başka bişey düşünürüm başka şekilde pazarlarım bi ürüne çevirip pazarlarım, sütün para yaptığı yere gider bu işi uaparım... yani demek istediğim buydu.

Hayır hayır, faize bulaşmaktan allah korusun ama dediğim şey şu; yani bu para faize yatırıldığında ben hiç dokunmadan para bana aylık 16 lira getiriyorsa ve ben çalışıp didinip 10 lira kazanıyorsam bu insanın kendisine emeğine hakaret yani sen hiçbişey yapmazken 16 kaxanıyorsun sen elini atınca 10 liraya düşüyor bu insanın psikolojisini motivasyonunu çalışma azmini bitirir mahveder,
Ha biz üreticiyiz bakarız kardeşim bu devirde demekki bu iş karlı değil başka bi işe bakarsın yada yok ben hayvancılık yapıcam yani benim kalbimdeki bu, tamam yeryüzünde hayvan çok koyun var manda var keçi var türlü türlü hayvan bunlardan birine dönersin, yok ben illede inek bakıp sütünü sağacaksam bu defa bu sütü sütçüye dökersem hesap ortada buna başka bişey düşünürüm başka şekilde pazarlarım bi ürüne çevirip pazarlarım, sütün para yaptığı yere gider bu işi uaparım... yani demek istediğim buydu.
Kardeşim sen şuan başladınmı sığırcılığâ 2 yıl geçmiş yani.

Millet yavaş yavas inekleri azaltmaya başladı yem fiyatları aldı başını gitti 120 liraydi en son aldığımızda şimdi kaç oldu allah bilir, en iyisi şu zamanda küçükbaş koyun az yem yer kurbana kadar besle sat en iyisi

Topraktan iyi verim alabilmek
Kendi ektiğin yem bitkisinden iyi verim bu önemli karlılıkta
Arkadaşım var bir yil yetecek yulaf otunu bir yil yetecek mısır silajini depoladi
Dediğim gibi imkanlar önemli
Tabi satın almakta kendun yetistirmek ayni diyebilirsiniz ama kendi yetiştirdiginde iyi verim yüksek verim etkili oluyor karlılıkta
İstikrar önemli bu işte
Bazen böyle çöküyor sonra yükseliyor karlılık işte bu arada dayanmak önemli
Birde bu iste cok para var deyip girenler bırakanlar karıştıriypta gidiyor

Süt hayvancılığından para kazanmanın tek yolu sulu arazi de reygras yetiştrimek reygras hem maliyeti düşürüyor hem verimi arttırıyor. Ama dediğim gibi sulu araziye ekecejsin eylülde hazirana kadar verim alacaksın. Sonra aynı araziye slajlık mısır ekeceksin slajlıktsn verim alacaksın. Arkadaşlar hayvancılık satınla olmaz kendi ektiğin potnsiyelli tarla yoksa bu iş hayaal not: reygrasımda yok ineğimde tohum satıcısı da değilim ama iyi bir izlenmci takipciyim