78 Model Ford 5000 teknolojisi

Ynt: 78 Model Ford 5000 teknolojisi

bence o yıllarda teknoloji şimdiden daha hızlıymış. şöyle ki masseyler de şatılmı ne diyorsunuz bazı modellerinde var . buna benzer bir sistem fiat larda da koldan (direksiyonun altında) vitesli olan modelleri var. onuda bırakın 60 lı yıllarda taksilerde otomotik viteslere geçilmiş ben daha
geçemedim orası da var.
birde forda dikkat ederseniz çamurluklar doğru 75 ten sonrakilerin beyaz ama gövde 68 model olan kara ford larınkinden????

kardeşim bu traktor 78 model olamaz 68 model ala forddur. ve bu sistem vitesli fordlar 58 yılından beri majorlarda bile kullanılmış vario denen sanzımanın ilkel halidir. debriyajsız vites yükseltip düşürme ve bu traktörler seçeneğe bağlı olarak 10 ve 16 vitese kadar değişiyor. zamanın teknolojisi fordları hiç küçük görmeyin impto kuyruk milini ilk ford yaptı yaglı fren fordda sasesiz ilk traktör fordun ve hidrolik sisteminde cığır açan dürtüsüz sistemi ilk ford kullandı taş gibi makinalar yokki turkiyede saglam bir modeli contry 1124 olsun 110 değil 130 beygir traktörlerin yaptığı işi yapıyor

Traktör dergisinde galiba bu seriyi anlatan bi yazı vardı.. fırsat bulursam paylaşırım.. yanlız umulan başarı olmadığından kısa bi süre denenip vaz geçilmiş diyodu..

bu arada 1950 model el gazının ordan 5 vites fabrikasyon havalı Zetor gördüm.. bazen teknoloji ilerimi gerimi gidiyo karıştırıyom..?

bu sistemden vaz geçilmedi biraz daha cazip ve kullanışlı hale getirildi 7610 fordların vites sistemi her 10 serisi fordda var 2610 dan 7810 a kadar. ford bu işi en iyibilenlerden