80 baslik ahir modeli cizimim...

01.09.2009
638
395

3aa64b3007651590227c25be1479b045.jpg

4d3f499550339cb1b2e6290498a834c8.jpg

5c7f360b493f7287762bd1f1b671ec23.jpg
8d781115d1c99b4888279cdb341390f1.jpg
75bc844a9b7803d1a2705051a1319b07.jpg

Uzun suredir uzerinde calistigim neyin nereye nasil bir tasarima sahip olmasini istedigim.ahirin planini en sonunda uygun olculerde cizdim.
Ahirin olculeri eni 26m boyu 36m
Gordugunuz gibi sut sagim.odasi icerde neden disari bina yapilmadi derseniz bu plani sut sagim robotuna gore cizdim. Ilerde isler istedigim gibi giderse tadilat yapilmadan sut sagim.robotunu montaj edebilcegim bircok video seyrederek bu plani olusturdum.
Suanda 5x1sagim.sistemi takilacak.
Yem.yolunun saginda kalan kisim balya koymak ve buzagi kulubesi gibi islemler icin kulanilacak yeterli hayvan sayisina ulasinca 5 sene icinde burasina gerekli ekipmanlar montaj edilecek.

Ahiri yaptiktan.sonra tkdk den ahir gelistirme projesi adi altinda tum ekipmanlarimi almak istiyorum.
Sizden ricam eksiklerim nelerdir.
Bu is icin sizce ne kadar butceye ihtiyacim var.

Elimde olan ekipmanlar listesi:
2 tane traktor
Balya makinesi
Yem karma makinesi 5m3(hibeden alindi.
Tarla yonunden hic bi sıkıntım yok.
Suan 10 tane inegim var.

Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

Ynt: 80 baslik ahir modeli cizimim...

taban beton ise makine ve ekipman hariç olmak üzere inşaat malzemeleri demir,hazır beton,gazbeton,kalıp ustası,harfiyat bunlar 45-50 bin arası tutar. demir malzemeleri(bölmeler vs.) çatısı, trapez saçları vs demiri 1. sınıf 2.sınıf almana göre değişir 40-50 bin tutar. bu demiri kendin işlersen karın olur ustaya işle dersen çoğu yerde yüzde 70 çalışıyorlar yani en az 30 binde usta ister. makine ekipmanıda sen ne alırsan o tutar artık. fiyatlar günceldir yeni yaptırdım bende besi ahırını. kolay gelsin

Ahır tasarımı GEA firmasının robotlu ahırlar için tavsiye ettiği tasarımda. GEa barn design diye arama yaparsanız eksikleriniz var mı biraz daha fikir edinebilirsiniz. 80 baş sağmal için ahır boyu az değil mi? 36 metreye 80cm ' lik 45 şak şak sığar ki sizin tasarımda en az 5 metre filan sağımhane vs. alanlara gidiyor. Yataklık olarak 51 adet yer çizilmiş. İleride robot düşünüyorsanız 65 sağmallık olarak düşünmeniz iyi olur. Bir robotun kapasitesi en fazla 65 ineği karşılıyor. Bu arada gezinti alanına çıkış için boşluk bırakmayı unutmuşsunuz galiba. Birde o kadar hayvana bir suluk yetmez.

Ahırı yaptıktan sonra ekipmanları almak için TKDK ' ya başvurmanız durumunda kendi kriterlerine göre ne eksik varsa hepsini almanız gerekiyor. Sıyırıcı, gübre çukuru, gübre ayırıcı, sürü yönetim sistemi, yem deposu, buzağı klübeleri vs. normalde düşünmediğiniz bir çok şeyi almak zorunda kalabilirsiniz.

Ne kadar bütçe gerekeceği inşaatı nasıl yapacağınıza bağlı o boyutta bir ahırı 100.000 liraya da yaptırırsınız 1 milyon liraya da. Bunun dışında proje, ruhsat, elektrik vs. işlerine 100-150 bin TL gider. Yani o ahırı içindeki ekipmanlar hariç en düşük 300.000 liraya yapabilirsiniz.

bizim burada 300-500 başlık yeni ahırları iyileştirme yapmak için 1 senenin içerisinde tabanlarını filan kırıp yeniden yaptılar iyi araştırmak lazım,
Tabanı beton ızgara şeklinde yapıp onun altında otomatik sıyırlı çalışacak şekilde yeniden dizayn ediyolar o sıyırgılarda gübreyi büyük bir havuza topluyor oradanda helezonla çekiyolar... hatta şunuda gördüm şaşırdım biraz ahırın tavanından m2ye 1-2 tane gecek şekilde kablolar sarkıtmışlar yerden 2 metre filan yüksekliği nedir diye sorduğumda danaların birbirine atlamaması için uçlarında hafif akımlı bir elektrik bulunan kablolarmış atlamaya kalkışana ceyran çarpıyo bidaha atlayamıyolar :D

volkanuzel link=topic=86123.msg1030188#msg1030188 date=1445978085' Alıntı:
bizim burada 300-500 başlık yeni ahırları iyileştirme yapmak için 1 senenin içerisinde tabanlarını filan kırıp yeniden yaptılar iyi araştırmak lazım,
Tabanı beton ızgara şeklinde yapıp onun altında otomatik sıyırlı çalışacak şekilde yeniden dizayn ediyolar o sıyırgılarda gübreyi büyük bir havuza topluyor oradanda helezonla çekiyolar... hatta şunuda gördüm şaşırdım biraz ahırın tavanından m2ye 1-2 tane gecek şekilde kablolar sarkıtmışlar yerden 2 metre filan yüksekliği nedir diye sorduğumda danaların birbirine atlamaması için uçlarında hafif akımlı bir elektrik bulunan kablolarmış atlamaya kalkışana ceyran çarpıyo bidaha atlayamıyolar :D

Anlattığınıza benzer bir besi çiftliği;

https://www.youtube.com/watch?v=a3qtyPyA-ws

FatihEFE link=topic=86123.msg1029988#msg1029988 date=1445944049' Alıntı:
o bölüm buzağıların yetiştirilmesi için çok güzel olur
valla güzel tasarım
Evet o bolumde direkte olmayacagi icin komple bosluk olacak yem yolu ile birlikte 11m lik bosluk olacak cok genis bi alan burayi ilk basta hersey icin kullanacagim baska bi bina yapmayacagim.

ibo71 link=topic=86123.msg1030005#msg1030005 date=1445948446' Alıntı:
taban beton ise makine ve ekipman hariç olmak üzere inşaat malzemeleri demir,hazır beton,gazbeton,kalıp ustası,harfiyat bunlar 45-50 bin arası tutar. demir malzemeleri(bölmeler vs.) çatısı, trapez saçları vs demiri 1. sınıf 2.sınıf almana göre değişir 40-50 bin tutar. bu demiri kendin işlersen karın olur ustaya işle dersen çoğu yerde yüzde 70 çalışıyorlar yani en az 30 binde usta ister. makine ekipmanıda sen ne alırsan o tutar artık. fiyatlar günceldir yeni yaptırdım bende besi ahırını. kolay gelsin

Makine mezunu oldugum icin kaynak gibi herturlu is elimden gelir.150.000tl gibi bi rakama cikiyor ozaman . Onerebilexegin bi firma varsi ben sivas bolgesindeyim yakinsan fiyat almak icin.

vasago link=topic=86123.msg1030032#msg1030032 date=1445952505' Alıntı:
Ahır tasarımı GEA firmasının robotlu ahırlar için tavsiye ettiği tasarımda. GEa barn design diye arama yaparsanız eksikleriniz var mı biraz daha fikir edinebilirsiniz. 80 baş sağmal için ahır boyu az değil mi? 36 metreye 80cm ' lik 45 şak şak sığar ki sizin tasarımda en az 5 metre filan sağımhane vs. alanlara gidiyor. Yataklık olarak 51 adet yer çizilmiş. İleride robot düşünüyorsanız 65 sağmallık olarak düşünmeniz iyi olur. Bir robotun kapasitesi en fazla 65 ineği karşılıyor. Bu arada gezinti alanına çıkış için boşluk bırakmayı unutmuşsunuz galiba. Birde o kadar hayvana bir suluk yetmez.

Ahırı yaptıktan sonra ekipmanları almak için TKDK ' ya başvurmanız durumunda kendi kriterlerine göre ne eksik varsa hepsini almanız gerekiyor. Sıyırıcı, gübre çukuru, gübre ayırıcı, sürü yönetim sistemi, yem deposu, buzağı klübeleri vs. normalde düşünmediğiniz bir çok şeyi almak zorunda kalabilirsiniz.

Ne kadar bütçe gerekeceği inşaatı nasıl yapacağınıza bağlı o boyutta bir ahırı 100.000 liraya da yaptırırsınız 1 milyon liraya da. Bunun dışında proje, ruhsat, elektrik vs. işlerine 100-150 bin TL gider. Yani o ahırı içindeki ekipmanlar hariç en düşük 300.000 liraya yapabilirsiniz.

Evet ahir kisa kaliyor 50m gibi bi uzunlugu olmasi gerekiyor ozaman. Tesekkur ederim cok yararli bilgiler. Bu plani gea veya lely ile irtibata gecsem onlarda cizilmis plan ve proje varmidir hazir.