9 Soruda - Toplulaştırma

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

20170315_103253.jpg

20170315_103305.jpg

20170315_103314.jpg

20170315_103325.jpg

önceden de yazdığım gibi kanuna - yönetmeliği uygun yapılsa, katakulli dönmese iyi ama öyle olmuyor.

1- Çiftçiye maliyeti : yol, sulama kanalı vs. diye toplam tarla miktarının %10'u kadar arazi kesilebilir. Yani tarlan azalır.

2- Toplulaştırmayı özel şirket ihale karşılığı (kar amacıyla) yaptığı için, mühendis-analiz vs. harcamalarını yapmamak için hiç bir toprak örneği vb. işi yapmıyor. geliyor muhtara toprak örneği alındı diye imzayı attırıyor o kadar. hiç gezmeden masada çay muhabbeti sırasında hallediyorlar.

3- kanunda böyle der fakat uygulamada hiç alakası yok. 2 hafta önce elime geçen bir bilirkişi raporunu okudum. adamın asfalt kenarındaki değerli arazisini üstelik 4 parsel yan yana olmasına rağmen, değersiz uzak bir yere taşımışlar.

4- sulanabilir bir arazi kuru tarım yapılan bir tarla ile değişebilir. 10 dekar sulu arazi yerine 15 dekar kuru arazi verdik, denkleştirme sağladık diyorlar. kanunda bu yönde zaten

5- başlıklı, açıklamanın alakası yok. vatandaş arasında 20 dekar ve üzeri arazilere dokunmayacaklarmış diye bir söylenti de var. alakası yok. arazinde dikili ağacın-kuyu-elektrik tesisatı-toprakaltı sulama-bina vs. yoksa her türlü tarlanın başka bir yere taşınma ihtimali var.

6- beş sene boyunca mülkiyet vs. değişimi olmayacak diye bir yerde geçmişti. yollar ve kanallar yapılırken mağduriyet oluyor. mesela tarlanın ortasından yol geçebilir, o zaman orasını ekemezsin, zararını da kimse karşılamaz. 5 sene içinde bitmesi gerekiyor, yani en kötü ihtimalle 5 sene yola değen bölümü ekemezsin kullanamazsın...

7- böyle olması gerek, fakat itiraz sürelerini kaçırırsanız ağaçlarınız, kuyularınız başkasına da gidebilir. ilanları parselleri dikkatle takip etmek gerek. itiraz sürelerini kaçırmamak lazım.

8- toplulaştırma uygulama alanına geçilmiş bir bölgede 5 sene boyunca hiç bir mülkiyet değişimi, söz konusu olamaz.

9- hisseli dediği paylı mülkiyettir. müşterek yani el birliği mülkiyeti değildir. buna dikkat etmek gerek.

• Beğen
Tepkiler: erhanoguzhan
İyi akşamlar değerli forum üyeleri,

Konu biraz eski ancak bu konuda bilgisi olan üyelerden yardım almak isterim.

Çakmak Barajı Sulama Sahası I. Kısım A.T. ve T.İ.G.H. Projesi kapsamında yer alan 16 köy ile birlikte bizim köyümüzde de toplulaştırma çalışması kapmasında tarlaların toplanmasını istediğimiz alanlar için Temmuz 2016' da talep toplanmaya başlanmıştı. Yani geçen yıl Temmuzda hangi tarlamızı hangi tarlamızın yanına istediğimizi belirttik.

Dün itibariyle de tarla yolları yapılmaya başlanmış, bir kaç hafta içinde de yapılan toplulaştırma sonrası güncel harita ve parseller açıklanacakmış.

Yukarıda Paramiliter arkadaşımız 8. maddede değinmiş ancak emin olmak için bir kez daha sormak istedim.

Geçen yıl Temmuz ayında talep toplanırken dedem hayatta idi. 7 ay önce dedem rahmetli oldu.
Bu durumda tapusu dedemin üzerine olan tarlalar yine dedeme ait olarak mı kalacak, yoksa mirasçılara göre ayrı ayrı bölünecek mi?

Çakmak Barajı Sulama Sahası I. Kısım A.T. ve T.İ.G.H. Projesi kapsamında yer alan 16 köy ile birlikte bizim köyümüzde de toplulaştırma çalışması kapmasında tarlaların toplanmasını istediğimiz alanlar için Temmuz 2016' da talep toplanmaya başlanmıştı. Yani geçen yıl Temmuzda hangi tarlamızı hangi tarlamızın yanına istediğimizi belirttik.

Dün itibariyle de tarla yolları yapılmaya başlanmış, bir kaç hafta içinde de yapılan toplulaştırma sonrası güncel harita ve parseller açıklanacakmış.

Yukarıda Paramiliter arkadaşımız 8. maddede değinmiş ancak emin olmak için bir kez daha sormak istedim.

Geçen yıl Temmuz ayında talep toplanırken dedem hayatta idi. 7 ay önce dedem rahmetli oldu.
Bu durumda tapusu dedemin üzerine olan tarlalar yine dedeme ait olarak mı kalacak, yoksa mirasçılara göre ayrı ayrı bölünecek mi?
Dedeniz üzerine çıkacak yeni tapularınız.

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77

tapulaştırma kesinleşmediğinden ölüm veraseti ile intikal ettirilip ayrı parsellere de bölmek mümkün hemde bedava. birde bizde yapılırken ölenin bazı yerleri hisseli çıktı bazıları adına çıktı. yanlız tapu iştirakli yerleri ayıramazlar tek tapu çıkar. bilgine.