ABD'de tarla fiyatları

1678612269579.png

1678613737055.png

1678612393729.png

ABD nin tam ortası Nebraska

Hesabım yanlış değilse dönümü yani 1000 metrekare 11550 TL civarında oluyor, doları 19 TL den hesapladım.

Kuru şartlarda tarım arazisi diyor ama yan parsellerde sulama yapılıyor uydu ile girip bakınca

toplam fiyat 772 bin dolar.

1678612100205.png

1678612188101.png

Perkins County Drycrop – Venango, Nebraska​

These drycrop farming tracts are located Northeast of Venango, NE, and consist of 321± acres. This land has very little slope and good soils. There is great access via the county roads to the East and West. This is a productive dryland farm located in a strong farming area. Don’t miss out on this opportunity to own a dryland farm in Southwestern Nebraska. Acres Drycrop: 319.83± Roads:2.00± Total: 321.83± Estimated Income 319.83 Drycrop acres @ $56/per = $17,910 Less Insurance = $2,000 Less Taxes = $2,972 Estimated Net Income = $12,938 2% Legal Description S1/2 Section 28, Township 10N. Range 41 W of the 6th P.M., Perkins County, NE Taxes – Estimated $2,971.74 Address: Venango, NE 69168 County: Perkins

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cemilAltan

Ekli dosyayı görüntüle 74399
Ekli dosyayı görüntüle 74402

Ekli dosyayı görüntüle 74400

ABD nin tam ortası Nebraska

Hesabım yanlış değilse dönümü yani 1000 metrekare 11550 TL civarında oluyor, doları 19 TL den hesapladım.

Kuru şartlarda tarım arazisi diyor ama yan parsellerde sulama yapılıyor uydu ile girip bakınca

toplam fiyat 772 bin dolar.

Ekli dosyayı görüntüle 74397

Ekli dosyayı görüntüle 74398

Perkins County Drycrop – Venango, Nebraska​

These drycrop farming tracts are located Northeast of Venango, NE, and consist of 321± acres. This land has very little slope and good soils. There is great access via the county roads to the East and West. This is a productive dryland farm located in a strong farming area. Don’t miss out on this opportunity to own a dryland farm in Southwestern Nebraska. Acres Drycrop: 319.83± Roads:2.00± Total: 321.83± Estimated Income 319.83 Drycrop acres @ $56/per = $17,910 Less Insurance = $2,000 Less Taxes = $2,972 Estimated Net Income = $12,938 2% Legal Description S1/2 Section 28, Township 10N. Range 41 W of the 6th P.M., Perkins County, NE Taxes – Estimated $2,971.74 Address: Venango, NE 69168 County: Perkins
Böyle ucuz fiyata tarla mi olur?Belli ki fakir bu amerikalılar...
Tarla olacaksa bizdeki gibi olacak,gecen hafta 7 dekar 250 m yer sorduk adam 3 milyon istedi. Naz ediyor satıp napayım diyor 20 dakika sonra 3 milyon versinler dedi.2019 da 265 bine almıştı, gururla anlatıyordu o zaman..
Ah ,ah diyorum...

Bende bir tanıdık vasıtasıyla 1 ay önce rusya dan fiyat aldım.. yanliz oradaki mevzuatta satış yok uzun dönem kiralanabiliyor.. 530 hektar yere 20 yıl için 22 milyon ruble ve yabancı yatırımcı olduğumuz için 100 bin dolar ek teminat istendi
Birde oradaki üretim planlaması 1 yıl öncesinden bildirilmek zorunluluğu olduğu için 2023 sezonu ekim dikim yaramayacaktık erteledik

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
Böyle ucuz fiyata tarla mi olur?Belli ki fakir bu amerikalılar...
Tarla olacaksa bizdeki gibi olacak,gecen hafta 7 dekar 250 m yer sorduk adam 3 milyon istedi. Naz ediyor satıp napayım diyor 20 dakika sonra 3 milyon versinler dedi.2019 da 265 bine almıştı, gururla anlatıyordu o zaman..
Ah ,ah diyorum...

2019 da dolar 5,80 TL idi, 265 bine aldıysa 45 bin dolar civarında paraya almış, 45 bin dolar şimdi 19 liradan 850 bin TL civarında bir meblağ eder.

3 milyon etmesi için o yerden imar falan geçmesi lazım, durduk yere neyin artışı bu 3 milyon diyormuş :)

Böyle ucuz fiyata tarla mi olur? Belli ki fakir bu Amerikalılar...
Tarla olacaksa bizdeki gibi olacak, gecen hafta 7 dekar 250 m yer sorduk adam 3 milyon istedi. Naz ediyor satıp napayım diyor 20 dakika sonra 3 milyon versinler dedi.2019 da 265 bine almıştı, gururla anlatıyordu o zaman..
Ah ,ah diyorum...
Marmaris'te 70 dekar kayalık , kur 2 TL iken 2 milyon TL ye satılmıştı.
Neymiş, denize sıfır , otel yapılacak arsaymış.
Bizde yol kenarı tarlalar içinde dekarı 20 bina'ya satılanı olmuştu.
Doğal gaz çevrim santrali bacası manzarası var. :)

• Komik
Tepkiler: cemilAltan
2019 da dolar 5,80 TL idi, 265 bine aldıysa 45 bin dolar civarında paraya almış, 45 bin dolar şimdi 19 liradan 850 bin TL civarında bir meblağ eder.

3 milyon etmesi için o yerden imar falan geçmesi lazım, durduk yere neyin artışı bu 3 milyon diyormuş :)
Bizim buralar bizzat toki ve belediye tarafindan imara acilan bolgeler tarafindan cevrelenmis;tuccar,emlakci,yuzdeci ve paycilar tarafindan goz suzulen bir rant alanina donusen tarim alani.Gerçi son dönemde cok yer de böyledir.Sözkonusu yer 2019 da da imara 500 m idi,şimdide aynı mesafe,o zaman da anayola 1.5 km idi,simdi de ayni.Fakat önce pandemi sonra deprem buralarda önce ahlâkî sonra ekonomik tüm değer yargılarını yeksan etti.Konut,arsa,tarla fiyatlarının haftalık artarak değiştiğine şahit oluyoruz. Söz konusu yer in fiyatına yazı bulmaz 5 milyon isterler,bizde tüh be 3 milyonken almadık ta diyerek hayıflanırken kendimizi bulabiliriz...

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
Varsın pahalı olsun.Bizim topraklarımız şehit kanları ile yoğrulmuş.

topraklarımız kıymetli konu o değil zaten. Amerikada yaşam ucuz, araba da ucuz. burada karsılastırma yapılmak istenmiş. eğer imkan olsa amerikada mı yoksa türkiye de mi çiftçilik yaparsın hangisi ekonomik anlamda daha iyi anlamında.

bir arkadasımla ev karsılastırması yaptık. 250 bin dolarlık evi 3 bin dolara kiraya verebiliyorsun. Burada aynı doların TL karsılığı ile o parayı kazanamazsın . orda aylık 60 bin kazanırken burada taş çatlasa 20 -30 bin e kiralayabilirsin

Keşke abd de yaşasak. Burada diyelim 30 birim maaş alıyoruz. Alır almaz 10 birim vergi kesintisi oluyor. kalıyor 20 birim bu 20 birimi harcarken ÖTV öde KDV öde onu öde bunu öde derken aslında 30 calışıp 10 birim harcayabilyioruz.

Abd maaşa göre mazot ucuz, maaşa göre araba ucuz, maaşa göre dünyanın istediğin yerinde tatil ucuz, bir kere adamların pasaportu bile değerli.

Kısaca kıyaslama yapmak hata olur. Çünkü her şekilde abd ağır basar. Bir kıçı kırık apartman dairesine istanbulda 3 - 5 milyon ödemek zorunda kalırken, bu rakam kaç yıllık maaşa denk gelir. Aynı paraya adamlar çiftlik gibi müstakil otoparklı harika evlerde yaşıyor.

Bende bir tanıdık vasıtasıyla 1 ay önce rusya dan fiyat aldım.. yanliz oradaki mevzuatta satış yok uzun dönem kiralanabiliyor.. 530 hektar yere 20 yıl için 22 milyon ruble ve yabancı yatırımcı olduğumuz için 100 bin dolar ek teminat istendi
Birde oradaki üretim planlaması 1 yıl öncesinden bildirilmek zorunluluğu olduğu için 2023 sezonu ekim dikim yaramayacaktık erteledik
Rusya da çok mafya işi dönüyormuş dikkat etmek lazım

• Beğen
Tepkiler: E..38
Artık bazı rakamlar ilginç yerlere ulaştı e satıştan ihale izleme var Allah için bir fikir için bakın nerelerde nasıl rakamlar var. Benim tek marak ettiğim konu bu adamlar bu paraları nereden nasıl buluyor. Kaç dekar tarla ekiyor ve ya ne iş yapıyor ve ya gelecek te ne olacak. Ankarada akrabalarım geliyor kriz var evet ama diyor hiç kimse etkilenmiyor diyor çünkü en az eve 30 bin TL giriyor diyor ve herkes memmun diyor. Gıda daha Türkiye de daha çok ucuz 2 sene daha böyle gider demekki çünkü ben tek maaş artı ek iş olarak tarım yapıyorum kurbanlığı ne yapacağım diye düşünüyorum akrabalar şimdiden oğlanın bu ay ki maaşı ayırdık diyor 12 bin TL diyor o yüzden tüm şehirleri ve sosyolojiyi görmeden ne desek boş normal şartlarda istanbulda kira 10 Bin olsa millet isyan eder ama kimse ses çıkartmıyor dwmeki herkes memmun

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Kısaca kıyaslama yapmak hata olur. Çünkü her şekilde abd ağır basar. Bir kıçı kırık apartman dairesine istanbulda 3 - 5 milyon ödemek zorunda kalırken, bu rakam kaç yıllık maaşa denk gelir. Aynı paraya adamlar çiftlik gibi müstakil otoparklı harika evlerde yaşıyor.
Müstakil garajlı bahçesi çimenli ev alıyorken amerikalı aynı paraya burada apartman dairesi alıyoruz, Amerikalı öğrenci genç üniversitesine gidip gelmeye 8 silindirli 15 yıllık arabayı 500 dolara alıyor 10 bin liraya tekabül eder, aynı arabaya burada sen yüzbinlerce lira veriyorsun, iphone 14 telefon 128 gb olanı ABD li vatandaş 799 dolara alıyor, yani 15 bin lira veriyorken, Türkiyede teknofest kuşağı genci 35 bin liraya yani 1845 dolara alabiliyor, sanırım alamıyor nasıl teknoloji genci olduysa artık. Tarım yapacağın kuru tarım tarlası yada sulu tarlada aynı şekilde, ABD de 11550 TL olan tarla burada 50 bin lira 1000 metrekaresi,

Üstelik maaşın düşük, ne iş yaparsan kazancın düşük, yani rekabet edemez mal ve hizmet üretmez haldeyiz, o zaman fakir kalmaya devam. mal ve hizmet üretimi artmadan bu şekilde rekabet edemeyince, mal ve hizmet artmayınca rant artar ve daima 3. dünya ülkesi olmaya devam, çiftçide pahalı gübre mazot ve girdilerle, pahalı traktör ekipmanla artan nüfüsun karnını ucuza doyurmak için çalışmaya devam eder, ne iş yaparsan kazancın düşük kalmaya devam durumları geçerlidir.

Son düzenleme: