Acil nasihat

Öncelikle tüm çiftçilerimize selamlar hürmetler. Ben bu sayfanin eski bir üyesiydim. Epey oldu bakmayali. Başımdan büyük işler gecti beni kedere düşürdü. Sizlerle paylasmak istiyorum bugun benim nasihate ihtihacim var siz kiymetli büyüklerimden. Olur ki derdime bir care bulunur;
Ben gurbetci bir köylüyüm. Batıda insaatlarda çalışır ve senelerce köyunde hayvan sahibi olabilmek ve köyde yasamima devam etmek için çabalar dururum. Yaşim oldu 32. Bu sene 100 dönüm buğday ekmiştim. Ekinlerin ilk sürümü, çiftti, merdenesi derken 32 bin lira nakit para verdim. 56 bin lira da pancar kooperatifinden borc tohum, gubre aldim 100 dönüm bugday icin. İlk Ekin gubrelerini verdikten sonra kışı geçirmek çalışmak için yeniden batida ki buykksehirlerden birine geldim. Gel zaman git zaman bahar vakti geldi. Bahar gübresi için koyde bulunan namusum bildiğim adama güvendim insaatta calistigim icin yogunluktan dolayi gidemedim. Akrabamla iletisime gectim kendisi hic sorun olmayacagini bahar gubrelerimi kendisinin atacagini söyledi. Namusum bildim güvendim. Kendisi kartindan 30 bin lira degerinde mazot ve gubre almis guya ot ilacida. Fakat hepsini kendi tarlalarina atmis benim tarlalarim gubresiz ve ot ilaci atılmadığından ötürü mahvoldu. Ve 32 bin tl de bicerdover masrafim oldu onu da krediyle hallettim 25 gun buğdayim yerde kaldi satamadim..kimse almiyordu. Zayif ve icinde ot tohumu dolu. Kime gitsem geri çevirdi. Zor bela bir tuccar buldum da 5.50 tl den sıfır tohum olarak ektigim buğdayı sattim. Tuccar dahi dediki bu ekine ne gubre atilmis ne ot ilaci. Kime götürdüydem aynı şeyi dedi. Bu konuda şüphe yok birinci elden bir itiraf bile aldim. Allah havale ettim içimin yanginini söndürsun..
Sizlerden ricam ne olur bana yol gösterin. 100 dönüm bugdaydan 10 ton mahsul aldim. Suan 52 bin lira pancar kooperatifine vadesi gecmis borcum bulunuyor. Bana bir fikir verin ödeme kolaylığı açisindan ben bu borcu nasil halledebilirim? Kooperatif acaba taksitlendirme yaparmi? Veyahut akliniza birsey geliyorsa lutfen bana onu önerin. Ben bu borcu nasil ödeyebilirim? Bir fikir bekliyorum sizlerden. Kaldim kapandim geceleri uyku tutmaz oldu gözlerim. Bana kefil olan 2 degerli insan var ben hayatimda kimseyi rencide etmedim simdi onlar rencide olacaklar benim yüzümden. Ne yapabilirim? Sevgilerimle

Son düzenleme:
  • Üzgün
  • Kızgın
Tepkiler: The_Hoca ve Adil_d