Acil yardım.

08.09.2014
2,222
3,198

Arkadaşlar konu hakkında gerçekten bilgisi olan bilgi verirse memnun olurum.

Buğdaylarda sarı kıvırcık deriz. Kumsal alanlarda biraz derine kaçan buğday kuraklık sebebiyle toprak kaymağını kıramamış. Merdane çekeceğim ancak hiç ama hiç merdane çekmedim daha önce buğdaya. Buğday 4 parmak yükseklikte. çekmek için zaman farkı varmıdır. Sabah akşam öğlen gibi. Şimdiden teşekkürler.

Buğdaylarda sarı kıvırcık deriz. Kumsal alanlarda biraz derine kaçan buğday kuraklık sebebiyle toprak kaymağını kıramamış. Merdane çekeceğim ancak hiç ama hiç merdane çekmedim daha önce buğdaya. Buğday 4 parmak yükseklikte. çekmek için zaman farkı varmıdır. Sabah akşam öğlen gibi. Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar ersen bende nette gördum senin problemin aynısını aysan arkasındaki merdaneler le kırıyorlar

Arkadaşlar herkese teşekkürler. Yağış daha bir hafta yok görünüyor. Kendimde yoktu ama ihtiyaç listeme girdi. Amcamın merdane ile gezdim bu gün. Buğdayda ilk defa kullandık merdaneyi. Kullandığım merdana 2,5 m. civarında. Ama bayağı kaymağı kırdı. Hatta kimi yerlerde ki sarı kıvırcık olan buğdaylar birden dışarı atı verdi kendini. Tel yanımda yoktu çekemedim fotoları. Şimdi tek korkum atmış olduğum enforce ilacının etkisini kaybedip kaybetmediği. Onu da zamanla anlayacağız. Aysan merdanesi de iyi fikirmiş aslında tam geri verip basılabilirmiş. Tel tırmık mantıklı gelmedi sonuçta yolma yapacaktır. Olanıda kaybetmeye sebep olabilr.

Buğday toprak altında kalmış merdane çekmek çıkışını dahada zorlar, kaymak kırma makineleri var onunla daha uygun olur

Evet bir arkadaş akrep diye bir malzeme söyledi. Ancak herşey ateş pahası. Birde biz çok büyük tarım yapmıyoruz. Binde bir başımıza geliyor ondan önce daha başka ihtiyaçlar söz konusu.

Image1605513195.031653.jpg

Üstteki 20 ekimde ekilen buğday. 28 ekimde ektiklerimde sorun var. Yağmur 1 kasım ve sonrası şiddetli yağdı.

Arkadaşlar herkese teşekkürler. Yağış daha bir hafta yok görünüyor. Kendimde yoktu ama ihtiyaç listeme girdi. Amcamın merdane ile gezdim bu gün. Buğdayda ilk defa kullandık merdaneyi. Kullandığım merdana 2,5 m. civarında. Ama bayağı kaymağı kırdı. Hatta kimi yerlerde ki sarı kıvırcık olan buğdaylar birden dışarı atı verdi kendini. Tel yanımda yoktu çekemedim fotoları. Şimdi tek korkum atmış olduğum enforce ilacının etkisini kaybedip kaybetmediği. Onu da zamanla anlayacağız. Aysan merdanesi de iyi fikirmiş aslında tam geri verip basılabilirmiş. Tel tırmık mantıklı gelmedi sonuçta yolma yapacaktır. Olanıda kaybetmeye sebep olabilr.
Geçen yıl kelt atıp üstüne merdane çekenler ot sorunu yaşadı. İlacın oluşturduğu jel tabakasida gitmiş oldu merdane ile.

Aga ne uğraşıyom böyle pahalı ilaçla. Mart ayında havalar ısınınca lancolet veya mustang dekar maliyeti 5 lira çözer işi

Ocakta attığın üre kara çime fayda olur. Martta da dediğğn gibi atarız ot azmış olur. Sonra ilacı gömeriz zaten buğdayda darbelenir ister istemez bide bizim kumlarda yağışta gelmezse al 100-150 kg otur aşağı. Yok abi ben 4 -5 yıldır kullanıyorım fiyat kendini amorti ediyor. Bizim toprak yapısı için ideal olan bu ot çıkartma gerisi kolay. Çok denedim emin ol. Babamı bile başta ikna edemedim. 2016 da şahit tarla bıraktım. Yarı yarıya verim kaybı yaşadım. ;) o gğndğr ilaç işime karışmaz.

Ayni sikinti bendede var yagura bir iki gün kala ekilen kumlarda seyrek cikia yapti yarın aksam yagis gosteriyor inşallah tutar