Afganistan'da 'Kur'an yakma' isyanı

Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale

NATO üssünde, diğer dini yayınlarla birlikte Kuran-ı Kerim'in de yakıldığı yönündeki iddialar Afganistan'ı ayağa kaldırdı.

Afganistan’da Bagram Hava Üssü’nde 2000’den fazla Afgan, üssün önünde gösteri yapıyor.

'Yabancılara ölüm' sloganları atan öfkeli göstericilerden bazıları, havaya ateş açarken, il konseyinin başkanı Ahmet Zeki Zahit, Amerikan askeri yetkililerinin, kendisine imhadan kurtarılan 30 kadar Kuran-ı Kerim ve dini içerikli kitap teslim ettiğini söyledi.

Afganistan'da 'Kur'an yakma' isyanı

Foto galeri için tıklayın


Zahit, imha edilen kitapların, daha önce üste hapsedilen tutuklular tarafından kullanıldığını ifade ederek, materyalin dün gece yakılmak üzere çöplüğe getirildiği bilgisini, çöplükte çalışan 5 Afgan’dan aldıklarını kaydetti.

Çalışanların, iki koalisyon askeri tarafından bir kamyonla getirilen materyalin, dini kitaplar olduğunu fark edince imha işlemini durdurdukları belirtildi.

Bölgedeki emniyet müdürü yardımcısı Ziyaül Rahman da gösteriye 2000 ila 2500 kişinin katıldığını ifade ederek, 'İnsanlar çok öfkeli. Ruh halleri çok olumsuz. Bazıları havaya ateş açıyor. Ölen yok' dedi.

Polis, bugün benzer bir gösterinin, başkent Kabil’in doğusunda da yapıldığını ve olaysız sona erdiğini bildirdi.

Afganistan’da NATO liderliğinde görev yapan Afganistan Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) Komutanı General John Allen, ülkede Kur’an-ı Kerimler dahil olmak üzere çok sayıda dini içerikli materyalin imha edilmesi konusunda soruşturma emri vermişti.

Allen, Associated Press ajansına telefonla yaptığı açıklamada, Bagram Hava Üssü’nde Kur’anlar dahil olmak üzere dini içerikli materyalin imha edilmesinin kasıtlı bir şey olmadığını belirterek, olaydan ötürü özür dilemişti.

 
Katılım
01.10.2010
Mesajlar
5,608
Konum
Manisa
Ynt: Afganistan'da 'Kur'an yakma' isyanı

Öyle yada böyle yakanları görüyoruz,kimi kömür gibi oluyor kimi değişik mahlukat...Görürler yakında...............
 
Katılım
10.08.2010
Mesajlar
0
Konum
Sivas

Ynt: Afganistan'da 'Kur'an yakma' isyanı

O yaşıyormu hala acaba ?
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt