AGRICITIES 2023 II. Oturumu Kızılırmak Deltası gezisiyle devam etti.

1688547315533.jpeg

AGRICITIES 2023 Yönetim Kurulu Toplantısı ve 2. Küresel Tarım Forumu Katılımcıları Kızılırmak Deltası'nı Gezdi.

Merkezi Konya’da bulunan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (AGRICITIES) tarafından düzenlenen 2. Küresel Tarım Forumu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımıyla geçtiğimiz gün başlamıştı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Samsun Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleştirilen forumun açılışında konuşan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği’nin kurulduğu 2019 yılından itibaren belediyeler arasında iş birliğinin artırılması, yurt dışı üyelerle ilişkiler kurulması için yoğun bir çaba sarf ettiğini belirterek şu anda 18 ülkeden 265 belediyenin üye olduğu bir birlik haline geldik. Gün geçtikçe de hızla büyüyoruz. Çünkü tarım şu anda dünyanın en önemli gündemi” ifadelerini kullandı.

100`den fazla belediye başkanının katıldığı forum bugunde Kızılırmak Deltası gezisiyle devam etti.
20230719-bakan-yumakli-agricities-tarima-ve-kirsal-kalkinmaya-yer-verilmesi-gurur-verici-45539...jpg

AGRICITIES 2023 Yönetim Kurulu Toplantısı ve 2. Küresel Tarım Forumu'na katılan belediye başkanları, tarım müdürlükleri ve bağlı kuruluş temsilcileri, Kızılırmak Deltası'na teknik gezi düzenlendi. Katılımcılara Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti hakkında bilgi verildi ve bölge incelendi. Kızılırmak Deltası, endemik bitki türlerine ev sahipliği yapmakta ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 56 bin hektarlık bir alana sahiptir.

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (AGRICITIES) 2023 yılı Yönetim Kurulu Toplantısı ve 2. Küresel Tarım Forumu katılımcıları, Kızılırmak Deltası'nı gezdi.

Samsun'da, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde organize edilen AGRICITIES 2023 Yönetim Kurulu Toplantısı ve 2. Küresel Tarım Forumu'na katılan aralarında yurt dışından da gelen belediye başkanları, tarım müdürlükleri ve bağlı kuruluş temsilcilerinin bulunduğu katılımcılara yönelik Kızılırmak Deltası'na teknik gezi düzenlendi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile ilgili bilgi verilen katılımcılar, incelemede bulundu.

Endemik bitki türlerine sahip, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Kızılırmak'ın denize döküldüğü bölgeyi de içine alan 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunuyor.