Aksaray yonca balyası 3/haziran çarşamba 2010 (bizde köşeledik balyeleri)

Ynt: Aksaray yonca balyası 3/haziran çarşamba 2010 (bizde köşeledik balyeleri)

bahadırkırımca link=topic=32600.msg305156#msg305156 date=1288517755' Alıntı:
Niksardan yazan camkinoz rumuzlu arkadaşa da selam larımı sunarım.

Bu konu başlığındaki faaliyetler tam benim sevdiğim konular Resimlerde ayrıca çok güzel bende yonca yapacam Ama b urada öyle 10 dekardan fazla yonca eken 3-5 kişi kadar bile yok .su bol ..ama sulamada konusunda zorluk çekermiyim bilmiyorum malum salma sulama eski düzen bi olay ve sadece o işi iyi bilen kişiler gerektiriyo..5 li alıp 4 lü su basaN traktör kuyruk mili santrafüjüyle 15 metre su atan fıskiyelerin 20-25 tanesi ile bi anda 20 - 30 dekar sulayabilirmiyim? kafamda kurduğum bu sistem pratikte çalışırmı bilmiyorum ::(

Hocam benim 50 dekar yoncam var bizim yağmurlama fıskiyeleri akona k-30
ShowImage.aspx
ve rainbird fıskiyeler dal boruların kurulma aralığı 15 metre fıskiyelerin kurulma aralığı 2 dal boru fıskiyeler 10-12 mt arasında sulama yapar sizin birseferde 20-30 dekar yer sulamanıziçin çok daha büyük fıskiyelere ihtiyacınız var yada kuyudan çıkan suyun çok-çok olması lazım yani bizim fıskiyelerle 200 tanesinebasması lazım onadabaraj gibi su ister sizin 30-40 mt atabilen roket tipi fıskiyelerden almanızlazım
pr_01_104_max.jpg

50 dekar yoncayı kaç fıskiye ile kaç sefer yer değiştirerek halledebiliyosunuz?? Aslında ben şunu demek istiyorum .Tarla üzerine 30 ar metre ara ile birbirne paralel bikaç boru hattı kursam, 15 metre atan yağmurlama fıskiyeleri ile yan hattaki aynı tip fıskiye bu mesafeyi kapatıyor. hattın birisindeki uc uca ekli 6 boru arasına da 1 fıskiye koyacam borular 5 mtre old için 2 fiskiye ile 30 metre yi kapsıyor . tüm tarla yı bu şeklde fıskiye kapsama alanı ina alsam bu proje pratikte çalışırmı ?? Yani sezon başında 1 kere tarla yüzeyine yağmurlamayı kurayım sezon bitene kadar hiç sök-tak yapmayayım diyorm bakınız boru hattı arası 30 metre olduğu için her türlü biçme çevirme -balyalama -yükleme işlemi için yeterli boşluk var yani ayak altında değil fıskiyeler borular Ama tabii sisitem yürürmü bilmoyorum

bahadırkırımca link=topic=32600.msg305204#msg305204 date=1288541810' Alıntı:
50 dekar yoncayı kaç fıskiye ile kaç sefer yer değiştirerek halledebiliyosunuz?? Aslında ben şunu demek istiyorum .Tarla üzerine 30 ar metre ara ile birbirne paralel bikaç boru hattı kursam, 15 metre atan yağmurlama fıskiyeleri ile yan hattaki aynı tip fıskiye bu mesafeyi kapatıyor. hattın birisindeki uc uca ekli 6 boru arasına da 1 fıskiye koyacam borular 5 mtre old için 2 fiskiye ile 30 metre yi kapsıyor . tüm tarla yı bu şeklde fıskiye kapsama alanı ina alsam bu proje pratikte çalışırmı ?? Yani sezon başında 1 kere tarla yüzeyine yağmurlamayı kurayım sezon bitene kadar hiç sök-tak yapmayayım diyorm bakınız boru hattı arası 30 metre olduğu için her türlü biçme çevirme -balyalama -yükleme işlemi için yeterli boşluk var yani ayak altında değil fıskiyeler borular Ama tabii sisitem yürürmü bilmoyorum

300 mt tarlanın uzunluğu 3 hat kuruyorum (90 fıskiye ) ana boruları yer altında 15 mt dal boru çıkışları var seferde 12,5 dekar yer suluyor sizin dediğiniz o şekilde olmaz 30 mt arası olacaksa 15 mt atan fıskiye sağlıklı sulamaz çünkü yağmurlama sulamada dairesel sular yani fıskiyelerin iç içe sulaması lazım dengeli olması için yani mesela bizimkinde 15 mt ara mesafesi fıskiyeler 10-12 mt atar suyu yani ortadaki 5-7 mt alan 2 kez sulanır her bölgeye su dengeli gider 7,5 mt atsa fıskiyeler orta bölge suyunu hiç almaz ve çok verim düşüklüğü olur (ÖRNEĞİN:an ve yol kenarları tek taraflı sulandığı için verim düşük olur yada yola yakın kurulur hat o zamanda yol ıslanır ) sizin hat araları 30 mt olacaksa eğer en az 20 mt atan fıskiye almalısınız

tabiki olur ana borunuzun kalınlık ebatına göre dal boruların kalınlık ebatına göre bu oran değişir ama bizimkilerinde en uzun olan hatlarda 30 fıskiye var uçtaki fıskiyelere su daha az gidiyor bence bu oran sınır bunu 35-40 çıkarırsak sağlıklı sulama olmaz sağlıklı olan mesela 40 fıskiye var hatta ana boruyu tam ortadan döşemek lazım iki taraflı 20şer fıskiye kurulmalı

Silaj yapılabilecek bitkilerin ' ' nişasta ' ' oranının yüksek olması gerekir. Yonca protein oranı yüksek, nişasta oranı düşük bir bitkidir, dolayısıyla silaj olmaz veya zor olur. Mutlaka yapacağım diyorsanız, silaj materyaline arpa kırığı, melas vs katmanız gerekir (Oranlarını sormayın - internette araştırıp bulabilirsiniz.