Akü Seçiminde Püf Nokta!!!

Öncelikle Akü alırken hem satıcının hem alıcının dilinde AMPER(A) kelimesi var.
Satıcı; kaç amper istiyorsun ?
Alıcı;105 amper kaç tl ?
Amper tabiki önemli ama orjinalde 105 amperlik akü kullanan traktörü 90 amperlede çalıştırırsın ama Aslında yaz kış motoru kibrit gibi çabuk çalıştırmada akü amperi önemli değil.
Nasıl yani ! ;
90 A. lik akü demek o aküden 1 saat boyunca 90 A lik güç alabilmektir.Amper birimi amper/saatdir.yani marş basma ömrü.Ama velakin çabuk çalıştırmada önemli olan amperden çok CCA değeridir aküde mutlaka yazar.Genelde amperle doğru orantıda çoğalır 90 amper için 540A yada 680A yada 720 A olarak görülür.
Nedir bu CCA ;İlk marş için gerekli yüksek akımlı voltaj. Örnek CCA değeri: "720A".

Kısaca toplayacak olursak ;90 amperlik "540 A" akü ile 90 amperlik "720 A" değerindeki akü bir değildir.
720 A lık akü motoru daha çabuk çalıştırır.
İnternetde bakarken aynı akü diğerinden daha fazla para ise veya ucuz ise aralarında büyük bir ihtimalle o CCA Değeri farkı vardır.Örn;mavi çerçeveli yerde bahsettiğim değer yazar.Onun için aaa bu 100 lira daha ucuz bunu alayım deyip yanılmayın.Altın değerinde bir bilgi öğrendiniz en azından akü konusu açıldığında konuşabilecek bir bilgi sahibi oldunuz :D

Benim traktörün aküsünde 90Ah 750A (SAE) yazıyor. Merak ettim kimisinde (EN) kimisinde farklı yazıyor. Detaylı açıklaması şu şekildeymiş:
Etiket değerinde yer alan 12V, akünün elektriksel gerilimini volt değeri olarak ifade eder. 60 Ah değeri, akünün kapasitesini belirtir, yani aküden çekilebilecek toplam enerji miktarıdır. 540A değeri de akünün EN standardına göre verebileceği -18C deki soğuk marş akımını belirtir. DIN, JIS ve SAE değerleri, diğer standartları belirtir. EN Avrupa standardı, SAE Amerikan standardı, DIN eski Alman normu ve JIS da Japon standardı olduğunu belirtir.

Resimler ve ekler

• IMG_20201230_000231.jpg
    IMG_20201230_000231.jpg
    201.1 KB · Görüntüleme: 45
merhaba,
internetten akü alıyor musunuz genelde daha uygun oluyor? N11, hepsiburadada falan.
Hepsiburada dan 105 amper akü aldım geçen yıl . Eski akı bende kaldığı halde yaklaşık 150 TL daha uyguna geliyordu eski aküyü 180 TL ye vermiştim hurdaya toplamda 330 TL cebimde kalmıştı. Ben bı tık pahalı da olsa Hepsiburada yı tercih ediyorum