alkol kulanıyormusunuz

merak ettim

• Kullanılan toplam oy
    29
  • Bu anket kapanacak: .

Ynt: alkol kulanıyormusunuz

4 yıl 5 yıldızlı bir otelde barmen olarak çalıştım içkinin her çeşidini gördüm tanıdım. Mesleğim gereğide içkiyi bardakta iken kokusundan tadından tanıodum. Böyle bir ortamda içememek mümkünmü: :)))

şimdiye kadar alkol kullanmadım, kullanmanında bir mantığı yok gibi, hiçte 1 günün acısını unutturacak herhangi bir maddeye ihtiyaç duymadım..bir ata sözünü paylaşıyım..

' ' Afrikalı bir prof ' un sözü ' '

bir gün mutlu olmak için içki iç,,
bir hafta mutlu olmak için tatile git,,
üç ay mutlu olmak için evlen,,
ömür boyu mutsuz olmak için insanlarla uğraş,,
ömür boyu mutlu olmak için ise toprak ile uğraş,,

görünüşe göre küçük yaştaki arkadaşlarımız daha istekli ve daha açıksözlü bu konuda... 12, 13, 17, yaşlarındaki bazı arkadaşlarımız içtiklerini söylüyorlar.
kanımca içme sebebi ben adam oldum duygusunu tatmin etmektir. sigaraya başlama sebeplerinden birisi de budur.
17 yaşın altındaki gençler içerken, içkiyle çevreye hava atar, 'ben şu kadar içerim bişey olmaz' 'ben bu kadar içerim oturur babamla konuşurum da içtiğimi çakmaz' gibi sözlerle delikanlılık taslarlar. ama sigarayla içkiyle erkeklik, delikanlılık olmaz.
bu olay büyük yaştaki bazı sığ insanlarda da olur ama neyse.
ben ara sıra arkadaşlarla muhabbetin güzel olduğu zamanlarda bi kaç kadeh içerim yani sosyal içiciyim ama kırk yıl içmesem aklıma gelmez,
fazla içmeyi de hiç tasvip etmem.
..
gökoğlu link=topic=10663.msg163128#msg163128 date=1236646239' Alıntı:

ayrıca bu söz çok güzelmiş abi teşekkürler...

şimdiye kadar alkol kullanmadım, kullanmanında bir mantığı yok gibi, hiçte 1 günün acısını unutturacak herhangi bir maddeye ihtiyaç duymadım..bir ata sözünü paylaşıyım..

...aynen katılıyorum....alkol ve sigara kullanmam.. kullanan kişilerde sosyal ve ekonomik açıdan şahsına ve yakın çevresine zarar vermediği sürece kendi tercihleridir diyecek birşey yok...

Çok güzel bir söz. Ayrıca sitemize de uygun.

Yukarıdaki yorumlarda da bahsedildiği gibi içki ve sigara artık gençlerin hava atma simgesi haline gelmiş. Bunun sebebi aslında ortada. Sebep, yetişkinlerin alkol kullanması. Yetişkin bir bireyin alkol kullanıp da, küçükler de alkol kullanıyor diye sitem etmesi çok saçma, anlamsız. Zaten bu alışkanlıklar hep özentiyle, merakla başlıyor.

Bu konunun manevi boyutunu bilmeyenler olabilir. Müslümanım diyen bir insan için içki ve sarhoş edici maddelerin azı da çoğu da haramdır. Arkadaş ortamı, düğün, efkar vs. tüm bahaneler bu hususta geçersizdir.

Mustaf-a link=topic=10663.msg163141#msg163141 date=1236686183' Alıntı:
Bu konunun manevi boyutunu bilmeyenler olabilir. Müslümanım diyen bir insan için içki ve sarhoş edici maddelerin azı da çoğu da haramdır. Arkadaş ortamı, düğün, efkar vs. tüm bahaneler bu hususta geçersizdir.
tebrikler...ve bu cevap alkol kullanmak için mazeret uyduranlara yeterlidir sanırım....

ey zahit saraba eyle ihtiram
insan ol cihanda bu dunya fani
ehline helaldir na ehle haram
biz iceriz bize yoktur vebali

sevap almak icin iceriz sarap
icmezsek oluruz ducari azap
senin aklin ermez bu baska hesap
meyhanede bulduk biz bu kemali

kandil geceleri kandil oluruz
kandilin fitili oluruz
hakki gostermeye delil oluruz
fakat kor olanlar gormez bu hali

sen munkirsin sana haramdir badeh
bekle ki icesin obur dunyada
baha acma harabi-i bundan ziyade
cunku bilmez haram ile helali

size bi tavsıyem ılla ıcceksenız bıra ıcın tamam zararı var ama yararıda var mıdeyı temızlıyo .... bira yı ıctıkten sonra 12 saat pıs gezmıs sayılıyosun banyo yapsanda faydası olmuyo şarabında 42 gun bunlara dıkkat ederek ıcın derım

kofalcalimuhammet link=topic=10663.msg165292#msg165292 date=1237228643' Alıntı:
size bi tavsıyem ılla ıcceksenız bıra ıcın tamam zararı var ama yararıda var mıdeyı temızlıyo .... bira yı ıctıkten sonra 12 saat pıs gezmıs sayılıyosun banyo yapsanda faydası olmuyo şarabında 42 gun bunlara dıkkat ederek ıcın derım

:D