Analiz Sonucu Değerlendirme ve Tavsiye

Arkadaşlar ve ağabeyler cümleten selamlar.
Üniversiteye verdiğim analiz sonuçları geldi, resim olarak ekledim.
30 dönüm kadar ekim yapmak istiyorum.
Ryegrass başta olmak üzere az miktarda da soya fasulyesi, yem bezelyesi, arpa ve buğday ekme düşüncesindeyim. Küçükbaş hayvancılığı yapıyorum.

Başta gerekliyse gübre olmak üzere; yapmam gereken işlemler konusunda analiz üstünden yardımcı olabilecek kişiler var mıdır? Varsa şimdiden teşekkürler, sulama imkanım yok araziyi. Yapay mera ekmeyi de düşündüm ama verim alınamadığını duydum.
Deneyim ve bilgileriniz ile bana yardımcı olursanız sevinirim.
Sağlıcakla kalın, çaya beklerim.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2019-09-18-15-23-16-024_com.android.chrome.png
    Screenshot_2019-09-18-15-23-16-024_com.android.chrome.png
    158.5 KB · Görüntüleme: 91
  • Screenshot_2019-09-18-15-23-16-024_com.android.chrome.png
    Screenshot_2019-09-18-15-23-16-024_com.android.chrome.png
    158.5 KB · Görüntüleme: 91
Arkadaşlar ve ağabeyler cümleten selamlar.
Üniversiteye verdiğim analiz sonuçları geldi, resim olarak ekledim.
30 dönüm kadar ekim yapmak istiyorum.
Ryegrass başta olmak üzere az miktarda da soya fasulyesi, yem bezelyesi, arpa ve buğday ekme düşüncesindeyim. Küçükbaş hayvancılığı yapıyorum.

Başta gerekliyse gübre olmak üzere; yapmam gereken işlemler konusunda analiz üstünden yardımcı olabilecek kişiler var mıdır? Varsa şimdiden teşekkürler, sulama imkanım yok araziyi. Yapay mera ekmeyi de düşündüm ama verim alınamadığını duydum.
Deneyim ve bilgileriniz ile bana yardımcı olursanız sevinirim.
Sağlıcakla kalın, çaya beklerim.
Soya fasulyesi sulamadan yetişmez.Tabi yazın bile yağış alan bir bölge değilse.Yem bezelyesi için dekara 20 kg 13-24-12 mısır özel gübresi veya 15-15-15-zn kullanın.Arpa,buğday,reygras içinde dekara 13-15 kg dap atabilirsiniz.Baharda bitkinin durumu ve yağışa göre 10-15 kg üre kullanabilirsiniz.Yem bezelyesi ekerken içine tritikale,yulaf karıştırırsanız daha yüksek verim alırsınız.Buğdayı hayvan için yetiştireceksiniz yeşil ot için yulaf yetistirebilirsiniz.Bana göre yem bezelyesi daha doğru bir seçim olur.Ama dane için diyorsanız yem sanayisinden en çok arpa kullanıldığı için arpa ekin.

• Beğen
Tepkiler: MuhsinK
eğer tüm analiz sonucu bu kadarsa bu raporda eksikler var. Zira selçuk üniversitesi ziraat fakültesinin TOPRAK BİLİMİ VE BİTKİ BESLEME laboratuvarı aşağıdaki analizi yapıyor. neden bunu yazıyorum, aynı üniversite hocalarından prof. dr. mehmet zengin aşağıdaki elementlerin sonuçlarının olmadığı bir analizi yetersiz görmektedir. Bkz.
vd

Çiftçiler için standart toprak verimlilik analizi
(Tekstür, pH, EC, CaCO3, Organik Madde, Nitrat azotu, Fosfor, Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum, Sodyum, Değişebilir Na Yüzdesi, Bor, Bakır, Demir, Mangan, Çinko)

Daha geniş seçenekler var ama şimdilik ph ve kullanılacak gübre için ön bilgi amacıyla diğer bilgi verecek kadarını kapsama aldık. Daha detaylı olsa dediğiniz gibi daha doğru sonuç verebilirdi.

Deneyim ve yardımlarınız için teşekkürler.