Angus Çiftliği'mizden görüntüler

Merhaba arkadaşlar, forumu uzun zamandır takip ediyorum, başlık açmak bugüne nasip oldu. Burdur Yeşilova daki Damızlık ANGUS ÇİFTLİĞİ işletmemizin resimlerini paylaşmak istedim. Soruları olan arkadaşlara fikir verebilir ve yardımcı olabilir diye düşündüm. Herkese iyi forumlar.
744ffcb5c13da56324c3[IMG]
edefcd06f794.jpg[/IMG]
8876ce9168611ae7f189ed5e1d3b8214.jpg
f09b4246a615699c4ec347b86108bff5.jpg
6c132acd3ecef29edc21ef3f1372aa4a.jpg
208a5a759267f7e4343aebc6fd9444c8.jpg
e02399190cc5bfcb684f343a24eebdb1.jpg
5c16c92b79cac33bb56c3bb72ddcdb40.jpg

Bu basligi gorunce sormamak olurmu hic.

Arazinin boyutlari
Ahirin boyutlari, tipi
Ahir zemin yapisi ( beton, toprak, izgara... )
Yen uretiminiz
Anaclarin rasyonu
Dogum oncesi son aylarda rasyon
Dogum sonrasi rasyon
Bos anaclar, hamileler, dogumhane, sutten kesilenler gibi ayirim yapiyorsaniz tun sistem kaca bolunmus halde?
Suni tohumlama mi yoksa boga salinimi mi ?
Toplam anac sayisi , baslangicta
Hedef anac sayiniz
Simdilik bukadar

• Beğen
Tepkiler: Hakan Şenel
Güzel görüntü paylaşım için teşekkürler işletme tam olarak nasıl işliyor anlatabilir misiniz?
Hayvanlar sağılıyor mu? evet ise
süt verimleri nasıl?
rasyon nasıl?
Erkek danaları kendiniz mi besliyorsunuz ne zamana kadar besliyorsunuz?

Baya soru oldu teşekkürler daha da sorular gelecektir ben siftahı yapayım :)
Merhaba ilginiz için ben teşekkür ederim. İşletmemiz sadece damızlık Angus üretimi üzerine faaliyet göstermektedir. Cow and Calf (Anne -Buzağı) sistemi olarak çalışıyoruz, süt sağımı olmuyor, 8 ay boyunca Buzağı annesiyle birlikte ve sınırsız içiyor. Düvelerimiz sürüye katılıp danaları ise sütten kesilince satıyoruz.
Hayvanlarımız yılın 12 ayı çok büyük hava muhalefeti olmadığı takdirde meraya çıkıyor, içerde kaldıkları zamanda rasyon olarak sadece kaba yem Yonca ve Mısır silajı ile beslenir. Buzağılar anne sütü ve yonca dışında extra yem tüketmi yoktur.

Bu basligi gorunce sormamak olurmu hic.

Arazinin boyutlari
Ahirin boyutlari, tipi
Ahir zemin yapisi ( beton, toprak, izgara... )
Yen uretiminiz
Anaclarin rasyonu
Dogum oncesi son aylarda rasyon
Dogum sonrasi rasyon
Bos anaclar, hamileler, dogumhane, sutten kesilenler gibi ayirim yapiyorsaniz tun sistem kaca bolunmus halde?
Suni tohumlama mi yoksa boga salinimi mi ?
Toplam anac sayisi , baslangicta
Hedef anac sayiniz
Simdilik bukadar
Merhaba
Arazimiz 5500 m2, 3500 m2 si açık sistem serbest ahır,600 m2 kapalı alan kaba yem deposu ve buzağılar için yarı kapalı ahır şeklinde. İşletmemizde şuan için 52 hayvan mevcuttur, padok sistemi bulunmuyor. Kaba yem deposu ve sundurma altı yemlik dışında beton bulunmuyor.

Böyle damızlık işletmecileri görünce çok heyecan duyuyorum. Gerçek hayvancılık bu. Bizimki aracılık gibi oldu arttık. Al besle kes.
Calving pen kullanıyormusunuz?
Bakımlarını nasıl yapıyorsunuz?
Cattle squeeze chute kullanıyormusunuz? Angus kenara köşeye sıkıştırıp müdahale edilecek mal değil çünkü. 1 buzağıyı 3 adam zor yakalar.
Ortaya hay bale ring tarzı olabilir.
Türkçelerini bilmediğimden yazmadım.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Şenel

Konu için ve vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler. Peki buzağılar anne sütünden kesilince yada siz satış yaparken ortalama canlı ağırlıkları nekadar oluyor. Tabi fiyat ortalamalarıda 😁. Tekrardan bilgiler için teşekkürler. Bol kazançlı günler

Böyle damızlık işletmecileri görünce çok heyecan duyuyorum. Gerçek hayvancılık bu. Bizimki aracılık gibi oldu arttık. Al besle kes.
Calving pen kullanıyormusunuz?
Bakımlarını nasıl yapıyorsunuz?
Cattle squeeze chute kullanıyormusunuz? Angus kenara köşeye sıkıştırıp müdahale edilecek mal değil çünkü. 1 buzağıyı 3 adam zor yakalar.
Ortaya hay bale ring tarzı olabilir.
Türkçelerini bilmediğimden yazmadım.
Angus genel olarak sakin yapılı ve uysal bir hayvan yalnız aşı ve iğne olunca işin rengi değişiyor tabi.ABD deki çiftliklerde gördüğümüz tarzda bir sıkıştırma alanımız var(head-box),bakım ve aşı işlemlerini bu şekilde yapıyoruz.

MaaşAllah, paylaşım için teşekkürler.
Buzağıların bulunduğu bölme arkasında duvar kısmı demir sac ile kapatılmış, yazın sıcak zamanda sac kızar, ateş gibi olur, sac altına köpük yalıtım ister, plastik sac veya OSB (tutkallı ağaç levha) suya dayanıklı OSB tarzında malzemeler var, ısı tutmayan malzeme kullansak daha hoş olur.
Yalama taşı ve dış parazit ilacı kullanmak gerekir.Hakim rüzgar tarafının kapatılması ve yataklık alan gerekiyor.Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: baltilar
Hayvanlar cobanla meraya cikiyor herhalde, peki ciftlige donuste sorun olmuyor mu ?

Kizginlik takibini nasil yapiyorsunuz ?

Yagmur, kar, camur olunca sundurmaya mi gidiyorlar yoksa ustu kapali ayri yer var mi ?

Merhaba önerileriniz için teşekkürler. Yazın gece gündüz dışarıda yatıyor genellikle bütün hayvanlar. Hakim rüzgar kuzey batı tarafı kapalı, iç-dış parazitleri 6 ayda bir düzenli olarak yapılır, yalama tuzları bulunuyor, yataklık yok ayda bir kez temizlenip toz saman seriliyor.

Merhaba önerileriniz için teşekkürler. Yazın gece gündüz dışarıda yatıyor genellikle bütün hayvanlar. Hakim rüzgar kuzey batı tarafı kapalı, iç-dış parazitleri 6 ayda bir düzenli olarak yapılır, yalama tuzları bulunuyor, yataklık yok ayda bir kez temizlenip toz saman seriliyor.
Abi kisin rasyonunuzda neyden kac kilo veriyorsunuz? Bide diger etcilerin icinde neden angus?

Merhaba ilginiz için ben teşekkür ederim. İşletmemiz sadece damızlık Angus üretimi üzerine faaliyet göstermektedir. Cow and Calf (Anne -Buzağı) sistemi olarak çalışıyoruz, süt sağımı olmuyor, 8 ay boyunca Buzağı annesiyle birlikte ve sınırsız içiyor. Düvelerimiz sürüye katılıp danaları ise sütten kesilince satıyoruz.
Hayvanlarımız yılın 12 ayı çok büyük hava muhalefeti olmadığı takdirde meraya çıkıyor, içerde kaldıkları zamanda rasyon olarak sadece kaba yem Yonca ve Mısır silajı ile beslenir. Buzağılar anne sütü ve yonca dışında extra yem tüketmi yoktur.

Uzun zaman ve sabır gerektiren güzel bir iş. Allah bereketinizi artırsın

Hayvanlar cobanla meraya cikiyor herhalde, peki ciftlige donuste sorun olmuyor mu ?

Kizginlik takibini nasil yapiyorsunuz ?

Yagmur, kar, camur olunca sundurmaya mi gidiyorlar yoksa ustu kapali ayri yer var mi ?
Evet çoban ile gidiyor, sabah saatlerinde kızgınlık gösteren olursa meraya gitmiyor,tohumlama için ayrılıyor hayvan, merada iken kızgınlık gösteren akşam çiftliğe gelince tohumlanıyor.Şimdiye kadarıyla tutma oranı yüzde 90 civarında. Yağışlı havalarda genellikle sundurma altına giriyorlar,başka kapalı alan yok,soğuk ve kar ile ilgili bir sıkıntı olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: horasanlioglu
Cevaplar icin tesekkurler.

Gecenlerde gorus ayriligi vardi, sutten kesilmis 8 aylik dana icin satis fiyati nedir, yani piyasa kaca almaya razi oluyor ?

Disi buzagilara kac ayliga kadar bakip tohumlamak mumkun ?

Sizin veterinerlik ve ya zooteknik egitiminiz var mi ?
Saygilarimla

• Beğen
Tepkiler: mkale