Angusculuk

Abi ben Antalyanin Gazipasa ilcesindeyim Akdeniz bölgesi Allaha sükür bizim buralarda hirsizlik yok dedigin gibi 10 basla baslanabilinir hayatta kalacak kadar yem versen yillik bir Yavru almak mantikli yem konusuna gelince Arazi kiralayip Arpa ekip samanla beraber Ve ucuz misir silaji Rygrass ile ucuza Mal edebiliriz
Benim babam hayvancilik yapiyor onun icin arastiriyorum
kendim Yurtdisinda Almanyada Yasiyorum Cocuklugumdan beri hayvanciliga hep bir merakim hevesim olmustur bu yüzden burdayim Aranizdayim En sevdigim Hayvan da Siemental dir

Almanya da çiftlik kuramıyor musun?

Almanya da bunun gibi sorunlar var mı?

Almanyada Ben ciftliklere gidiyorum Hayvanlar hep Arazide mereda Hep ot yiyor Fabrika yemi yok Masraflar neler diye sordum veteriner ve vergi dedi baska önemli girdileri yokmus birde Almanyada bu meslegi kimse yapmak istemiyor begenmiyor Benim gibi fabrikada calisip Kazanmak daha mantikli geliyor iyi bir sistem kurmuslar her sey Tikir tikir isliyo Et fiyatlarinda spekülasyon yok hep ayni sistem güzel yani ona ragmen Alman halki eti pahali buluyor
Et fiyati 2,52 E. cent
Mazot 1.10 E cent

Almanyada Ben ciftliklere gidiyorum Hayvanlar hep Arazide mereda Hep ot yiyor Fabrika yemi yok Masraflar neler diye sordum veteriner ve vergi dedi baska önemli girdileri yokmus birde Almanyada bu meslegi kimse yapmak istemiyor begenmiyor Benim gibi fabrikada calisip Kazanmak daha mantikli geliyor iyi bir sistem kurmuslar her sey Tikir tikir isliyo Et fiyatlarinda spekülasyon yok hep ayni sistem güzel yani ona ragmen Alman halki eti pahali buluyor
Et fiyati 2,52 E. cent
Mazot 1.10 E cent
Ben niyeti bozdum oraya yerleşecem.[emoji1] [emoji4]

Burada ki insanların sıkıntısı da mera olmadığı için fabrika yemi veriyorlar.

Miras paylasimi Ülkemizde cook Araziler parcalaniyor Yagmurda az Sorun büyük yani Avrupalilar bence en kaliteli otlaklari kapmislar ucsuz bucaksiz Tas arasan bulamassin Arazide Düm düz Futbol sahasi gibi igreniyor insan ben Toroslarin 1400 rakimindan geliyorum o yüzden de olabilir ;)

Miras paylasimi Ülkemizde cook Araziler parcalaniyor Yagmurda az Sorun büyük yani Avrupalilar bence en kaliteli otlaklari kapmislar ucsuz bucaksiz Tas arasan bulamassin Arazide Düm düz Futbol sahasi gibi igreniyor insan ben Toroslarin 1400 rakimindan geliyorum o yüzden de olabilir ;)
Evet arazi paylaşımı yüzünden çok parçalı ve maliyet yülsek. Bizim burda ki verimli arazileri imara açtıkları için arazi kalmadı. Ova da binalar var artık.

düveleri 12 ayda 8 ay emme diye düşünürsek 4 ay normal kuru kaba yem agırlıklı beslemede 350 kg civarı olur besiye aldıgında ne olu bilemem ama holsteindan erkeklerinden daha iyi et tutar gibi geliyor ama 2 tl düşük kesildiği için aynı paraya gelir

Eğer damızlık düşünülüyor ise düveler kesime gitmeyecek nüfusun çoğalması için kullanılacaksa bunların %50 erkek dişi doğurduğunu düşünür isek; (doğumdan sonra) kesime gidecek ilk dananın tahmini 15-16 aylık bir süreçte hem anasına hem kendine hem teyzesine hemde teyzesinin kızına bakması lazım ki bu rakam sadece yem günlük 5 liradan hesapladığınız da 7500 TL tutuyor.Size bir şey kalmadı zaten.. Hatta doğurmadan önce ki süreyi hesaplamadım... Yanlışım varsa söyleyin :)
O yüzden tekrar soruyorum tecrübe etmiş arkadaşlar söyleyebilir mi ?
Angus düveyi besiye çektiniz mi? Kaç ay beslediniz? Kaç kiloya ulaştınız? Kaç randıman aldınız?...Günlük Maliyetinizi de yazın lütfen
Popülasyon dişi ağırlıklı giderse mera da kurtarmayabilir sizi

Angus digerleri gibi degil, disi erkek farketmeden et tutuyor ve satiliyor, siz ihtiyaciniz olan duveyi sakliyorsunuz.

6-7 ay annesi emziriyor, kisin sadece mera otu silaji, misir silaji ve cok soguk olursa 1 kg fabrika yemi veriyorsunuz , hesabi agirligin % 3 u olarak yapin. 16 aylik satilacaksa kaliyor 6 ay. Bu 6 ayda besisi diger hayvanlardan ucuza gelecek cunku et tutumu yuksek. Diyelim ayni olsun.

Besi danasini kaca aldiniz ? Bu anguus size 6-7 ay anne sutu ve 5 ay kadar ot besisi ile geldi. Bu toplami alacaginiz besi danasi ile kiyaslayin fark cikar. Yani siz 5 ay gunde 10 TL masraf etseniz 5x30x 10 =1.500 onceki 6-7 ay anne sutu ve annenin masrafina yazili. Devletten geleb buzagi dstegini sut emdigi zaman yeme alistirma masrafi falan yazin. Yani 1.500 TL elinizde besi danasi oldu, danayi alsaydiniz herhalde 3.500 verirdiniz. Kar burada, bir de erkek disi farketmeden ( disisi daha hafif ) satacaksiniz.

Angus ucuza kesiliyoru duymadim bilen vardir, yazar umarim. Bu konu icin Saclilar ciftligi videosunu youtube da izleyin anlatiyor.

Asagiya dort video linki yazdim. Bunlara bakarsaniz bu isi en iyi bilen Amerikali besiciler nasil besliyor gorunuyor. 5-6 aylik olan buzagilar anneleri ile beraber ustelik kis. Masrafini hesaplayin. Bu arada yere dokulen pislikler bir arada oldugundan toplanabiliyor, birakilirsa seneye mera icin gubre oluyor.

Hayvan basina agirliginin % 3 u kadar kuru madde hesabi ile verip tartarken % 15 dokuntu payini ekliyorlar. Yani 200 Kg hayvan icin % 3u 6 KG oluyor, 0.80 KM olsa 6/0.8=7.5 Kg, %15 fire beraber 7.5/0.85= 9 Kg veriliyor. Ek fabrika yemi yok. Bu yemlikleri 3 gunluk ot doldurup birakiyorlar, 3ncu gun bitince tekrar dolduruyorlar.

Mera yoksa duve ve buzagi ciftine 150 m2 yer hesabiyla araziyi cevirip bu beslemeyi yapiyorlar, bir koseye kuzeyi duvar olan egimli cati yapiyorlar, tabani yerden yuksek oluyor ki gubresi birikmesin, hayvanlar orada geceliyor gunduz kendileri gidip yiyor.

Bu sirada erginlesen disi ve erkekler birbirinden ayrilacak ayri yerlerde bakilacak.
12 aylik olunca 6 aylik hizli besiye alinacak ve Kars danasi gibi beslenecek biraz daha fazla kilo da yapacak cunku et cinsi. Masrafi ayni olacak.

Disi olan danalari duve ihtiyaciniz yoksa besi yapip satabileceksiniz, 16 aylikken.

Yagsiz kesim yaparsaniz en az yagi olan hayvan oldugundan ve kemikleri kalin olmadigindan daha pahaliya satacaksiniz. Soylemistim ucuza kesildigini duymadim, bilen varsa bilgilenmis oluruz.

https://www.youtube.com/watch?v=62Hqi0Xawes
https://www.youtube.com/watch?v=AX0VkAtIPbs
https://www.youtube.com/watch?v=PtNvf6Npkp0
https://www.youtube.com/watch?v=ksLWVfF-_oo

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: aladar ve Guney46
2.
Asagiya dort video linki yazdim. Bunlara bakarsaniz bu isi en iyi bilen Amerikali besiciler nasil besliyor gorunuyor. 5-6 aylik olan buzagilar anneleri ile beraber ustelik kis. Masrafini hesaplayin. Bu arada yere dokulen pislikler bir arada oldugundan toplanabiliyor, birakilirsa seneye mera icin gubre oluyor.

Hayvan basina agirliginin % 3 u kadar kuru madde hesabi ile verip tartarken % 15 dokuntu payini ekliyorlar. Yani 200 Kg hayvan icin % 3u 6 KG oluyor, 0.80 KM olsa 6/0.8=7.5 Kg, %15 fire beraber 7.5/0.85= 9 Kg veriliyor. Ek fabrika yemi yok. Bu yemlikleri 3 gunluk ot doldurup birakiyorlar, 3ncu gun bitince tekrar dolduruyorlar.

Mera yoksa duve ve buzagi ciftine 150 m2 yer hesabiyla araziyi cevirip bu beslemeyi yapiyorlar, bir koseye kuzeyi duvar olan egimli cati yapiyorlar, tabani yerden yuksek oluyor ki gubresi birikmesin, hayvanlar orada geceliyor gunduz kendileri gidip yiyor.

Bu sirada erginlesen disi ve erkekler birbirinden ayrilacak ayri yerlerde bakilacak.
12 aylik olunca 6 aylik hizli besiye alinacak ve Kars danasi gibi beslenecek biraz daha fazla kilo da yapacak cunku et cinsi. Masrafi ayni olacak.

Disi olan danalari duve ihtiyaciniz yoksa besi yapip satabileceksiniz, 16 aylikken.

Yagsiz kesim yaparsaniz en az yagi olan hayvan oldugundan ve kemikleri kalin olmadigindan daha pahaliya satacaksiniz. Soylemistim ucuza kesildigini duymadim, bilen varsa bilgilenmis oluruz.

https://www.youtube.com/watch?v=62Hqi0Xawes
https://www.youtube.com/watch?v=AX0VkAtIPbs
https://www.youtube.com/watch?v=PtNvf6Npkp0
https://www.youtube.com/watch?v=ksLWVfF-_oo
2.videodakini millet iyice seyretsin. Burası Amerika'nın en soğuk yerleri, adamlar eksi 20'lerde hayvancılık yapıyor. Bizim hayvancılık yapıyorum diyenler ise hayvanı çiftliğe hapsedip, ahıra kapatıp aman üşümesin hastalanmasın diye kapı-pencereyi dahi kapatıyorlar. Görün hayvancılık ucuz maliyetli nasıl yapılır öğrenin. Hareket halinde olan ve işkembesi dolan hayvan hiç bir zaman üşümez. Sığırların derisi-postu enaz 2 cm. kalınlığındadır. Hayvanı soğuktan değil aşırı sıcaklardan, hava akımı girip-çıkan (cereyana kalmaktan) korumak lazım.

• Beğen
Tepkiler: simentalci
Arkadaşlar erkekler 8 ay emdikten sonra 5 ay ilk 45 gün hafif besleme sonrası yoğun besleme olarak 12.ayda 600-650 kg canlı ağırlığa ulaştırabilirsiniz buda size 360 kg civarı Karkas yapar sadece 5 ay besi yapacaksınız

Dişiler daha geç gelişir 15.ayda 300 31 kg yapar diye tahmin ediyorum dişileri kesmek hata ilk Doğumdan sonra cinsiyet tercihli tohum kullanılmalı

Yaptığımız hesapta anası 1750 civarı yem yer danası 17502000 yer +işçilik ve ilaç maliyeti ekle
Etçi Irklarda önemli olan buzağıyı oldürmemek tekkazancı o anneleri kaliteli kuru kaba yem ağırlıklı ve süt emme zamanı süt yemi +slaj takviyesi yapılmalı

Angus digerleri gibi degil, disi erkek farketmeden et tutuyor ve satiliyor, siz ihtiyaciniz olan duveyi sakliyorsunuz.

6-7 ay annesi emziriyor, kisin sadece mera otu silaji, misir silaji ve cok soguk olursa 1 kg fabrika yemi veriyorsunuz , hesabi agirligin % 3 u olarak yapin. 16 aylik satilacaksa kaliyor 6 ay. Bu 6 ayda besisi diger hayvanlardan ucuza gelecek cunku et tutumu yuksek. Diyelim ayni olsun.

Besi danasini kaca aldiniz ? Bu anguus size 6-7 ay anne sutu ve 5 ay kadar ot besisi ile geldi. Bu toplami alacaginiz besi danasi ile kiyaslayin fark cikar. Yani siz 5 ay gunde 10 TL masraf etseniz 5x30x 10 =1.500 onceki 6-7 ay anne sutu ve annenin masrafina yazili. Devletten geleb buzagi dstegini sut emdigi zaman yeme alistirma masrafi falan yazin. Yani 1.500 TL elinizde besi danasi oldu, danayi alsaydiniz herhalde 3.500 verirdiniz. Kar burada, bir de erkek disi farketmeden ( disisi daha hafif ) satacaksiniz.

Angus ucuza kesiliyoru duymadim bilen vardir, yazar umarim. Bu konu icin Saclilar ciftligi videosunu youtube da izleyin anlatiyor.

Ucuza kesiliyoru eksik yazmışım eksik kesimi dişiler için demek istedim Ankara'da dişiler erkekleden 2 tl ucuza kesiliyor yanlış anlaşılma için kusura bakmayın [emoji3]