Angusculuk

Ya bu cati pahalidir cunku ortayada direk koymuyorlar galiba onu cozemiyorum zaten ben hesap ediyorum da kucuk bir yer olarak dusunup yapiyorum adam 15 metre enindeki yere catiyi koyuyor iste bilmiyorum ustunde yapi olmayacak olsada biraz muhendislik gerekir
Ya bak abi çatı ciddi maliyet bak simdi o çatı aslinda basit gibi duruyor ya ama
1-direk yok
2-çatı hava sirkülasyonunu mükemmel sağlıyor. Bu da muhendislik ister.
3-hayvan başı 2.5 m2 ve 320 hayvanlık dedi. 800m2 hayvanlarin yeri var. 60 cm hayvan basi yemlik dedi. Bi tarafta 160 hayvan olsa 160x0.6= 96 metre uzunluk 4.6 da yem yolu olur 441 m2 de yem yolundan gelen bi yer var 1241 m2 alanı direksiz bi sekilde kapatmak her babayiğidin harcı değil en cok parayı çatı yedi bence. Ben olsam çatıyı cadır olarak yaparim yuksek olursa hem havadarlık sağlanır hem de ucuz olur çadırı duvarların üstüne oturturum nasıl fikir??

Catiyi direksiz yapmaktan amac ne ? Bir seyin maliyeti ile kari arasinda oranti olmali, bu maliyete katlanacaksan bir faydasi olmali. Yurtdisinda sadece sundurma yapip, karda kista besi yapmiyorlar mi ? Bence bu isin danismani ile insaati yapan sirket sahibini iyi kandirmislar. Kandemir bilir yabanci etci irk besicilerin videolarini, var mi orada dort duvar, ustu yalitimli ahir ? Sadece subdurma var, dolasacak genis acik alan var, kisin bir ve ya iki tarafina perde cekiyorlar tamam, boyle insaat neden ?

hemşerim bu sene nohut kudurdu her yer nohut yazın saman altın olacak diyorlar sen ne dersın
Yav abi saman nasil altın oluyor anlamış değilim saman bir atıktır çöpdür besleyici değeri cok azdır niye bu kadar cok kıymetli çozemedim. Samanın işe yaradığı yer belli:
1-kesif yem sindirimi için ciddi bir gevişme sağlar sagmal rasyonuna 1 kg girilebilir
2-besi için işkembeyi güçlendirmede kullanılır ama devaminda normal kaba yemler ile enerji ve protein ihtiyacini karsilayip kesif yemden tasarruf
3-sağmal inek yapılacak düvelerin ihtiyacından fazla beslememek cok onemlidir. Çünkü kilo alirsa memesi yağ tutar ve memede hacim kaplayacağı icin genetik yapisinda verebilecegi sut miktarinin cok altinda verim verir. Bu yuzden dolgu maddesi olarak verilebilir
4-sadece buzagiya çalışılan isletmelerde ucuz doyurma ürünü olmalı ama ucuzluğu falan kalmadı tonu 500 600 diyorlar ne derece doğru bilmem de

Catiyi direksiz yapmaktan amac ne ? Bir seyin maliyeti ile kari arasinda oranti olmali, bu maliyete katlanacaksan bir faydasi olmali. Yurtdisinda sadece sundurma yapip, karda kista besi yapmiyorlar mi ? Bence bu isin danismani ile insaati yapan sirket sahibini iyi kandirmislar. Kandemir bilir yabanci etci irk besicilerin videolarini, var mi orada dort duvar, ustu yalitimli ahir ? Sadece subdurma var, dolasacak genis acik alan var, kisin bir ve ya iki tarafina perde cekiyorlar tamam, boyle insaat neden ?
Valla abi hiç anlayabilmiş değilim. Bunu yapan kisi de bildiğim biri devamlı avrupaya giden çiftlik gezen gören biri danışmanlığını o yaptı. Cözemedim valla. Acaba amaç şey olabilir mi ki ortamı biraz daha sıcak tutup (makul bi sıcak) soguktan kaynaklı enerji kaybını önleyip daha yüksek kilo artışı mı hedeflediler ki?

Kaçar kilo veriyorsun abi?? Bide kesif yem kuru dönem yemi mi süt yemi mi

Ben düvelere besi başlangıç yemi veriyorum %14 proteinli ,

Örneğin fotoğraftaki 7 düveye günlük 24-30 kg kesif yem 30-40 kg kadar arpa balyası 60-70 kg civarında da mısır slajı veriyorum. Bunlar açık avluda kaldıkları için biraz fazla veriyorum hafif yağlansınlar diye IMG_5651.JPGIMG_5652.JPG

Ben düvelere besi başlangıç yemi veriyorum %14 proteinli ,

Örneğin fotoğraftaki 7 düveye günlük 24-30 kg kesif yem 30-40 kg kadar arpa balyası 60-70 kg civarında da mısır slajı veriyorum. Bunlar açık avluda kaldıkları için biraz fazla veriyorum hafif yağlansınlar diye Ekli dosyayı görüntüle 23632Ekli dosyayı görüntüle 23633
Abi hayvan basi 4 5 kilogram kesif yem çok değil mi? Bunun yerine küspe vb atıklarla beslesen daha ucuza gelmezmi?

Bunların kaldıkları yerin gübresini atmıyorum kış boyu , hayvanlar bata-çıka ilerliyor o yüzden enerjileri çok fazla gidiyor
Anladım abi çok teşekkür ederim. Mesela temiz bi ahır olsa ismail abinin düvelerine verdigi gibi 2,5kg arpa kuspesi 2,5kg pancar küspesi versem, 3 kilo kuru ot 3 kilo da saman versem, 5 kilo da silaj versem anaçların ihtiyacını karşılarmı sence?

Kandemir bu ahir gercekten cok guzel
Abi o ahirin gübresi böyle boşaltılıyor gubre çukuru cok güzel konumlandırılmış https://youtu.be/QUnkvGHOel0
Bu da aşı yolu ve kantar her sey yerli yerinde oldugu icin hayvan kaçmıyor hep kontrol altında ve isciligi minimize ediyorlar
https://youtu.be/ELdIX4gPioE
Bu da son hali hakkında genel bilgiler
https://youtu.be/5QdY866wDKg
Bu da ilk insaatin basladigi zamanlar
https://youtu.be/CaBbJ9cqnDM

Ya diyorum ya bunlar parasi bol adam isi biz nerden az harcarda yol parasini bedavaya getirtiriz diye calisan insanlariz adama babadan dededen kalma zengin hic yoksa sulu yerde kac donum tarlasi var biz kirac araziyi zor buluyoruz adamin koyu sehre yakin ve ya satiyo iki donum ciftligide kuruyor traktorude aliyor biz napalim

• Beğen
Tepkiler: acemi_
Ya diyorum ya bunlar parasi bol adam isi biz nerden az harcarda yol parasini bedavaya getirtiriz diye calisan insanlariz adama babadan dededen kalma zengin hic yoksa sulu yerde kac donum tarlasi var biz kirac araziyi zor buluyoruz adamin koyu sehre yakin ve ya satiyo iki donum ciftligide kuruyor traktorude aliyor biz napalim
Valla abi zengin değiliz diye oturmayla olmuyor biliyorsun ki bir yerden "BİSMİLLAH" diyip ayağa kalkıp başlamak gerek ki Allah versin. Sen bugün bi bismillah deyip ayaklan 3 düve al etçi tohumunu da at. 10 sene sonra hali vakti yerinde bir insan olursun. Ama böyle devam ederse 10 sene sonra değişen hiç bir şey olmaz. Bak abi dünya zenginlerine hep cok ufaktan başlamışlar bu günlere gelmisler ama püf noktası ne dersen adamlar bi yerden başlamışlar. Bak ikeanın sahibi ingvar kamprad diye bi herif vardı yeni öldü daha. İsvecli mi ne. Adam bisikletiyle kibrit satmayla başlamış bugün ikea dünyanın her yerinde mağazası olan bir dev. Ama adam o gün kibrit satmasa bugün hiç birşeyi olmazdı. Eğer yerin imkanin varsa durma basla abi bence

• Beğen
Tepkiler: acemi_
Yav abi saman nasil altın oluyor anlamış değilim saman bir atıktır çöpdür besleyici değeri cok azdır niye bu kadar cok kıymetli çozemedim. Samanın işe yaradığı yer belli:
1-kesif yem sindirimi için ciddi bir gevişme sağlar sagmal rasyonuna 1 kg girilebilir
2-besi için işkembeyi güçlendirmede kullanılır ama devaminda normal kaba yemler ile enerji ve protein ihtiyacini karsilayip kesif yemden tasarruf
3-sağmal inek yapılacak düvelerin ihtiyacından fazla beslememek cok onemlidir. Çünkü kilo alirsa memesi yağ tutar ve memede hacim kaplayacağı icin genetik yapisinda verebilecegi sut miktarinin cok altinda verim verir. Bu yuzden dolgu maddesi olarak verilebilir
4-sadece buzagiya çalışılan isletmelerde ucuz doyurma ürünü olmalı ama ucuzluğu falan kalmadı tonu 500 600 diyorlar ne derece doğru bilmem de

kandemir bu ülkede saman olmasa otun kilosu etin kilosuyla yarışır bu yüzden saman değerli. sen tvde konuşan meşhur kaba yem tüccarlarının lafına bakma. saman olmazsa olmaz. otda olacak tabi.