ANIZ YAKMADA CEZA UYARISI

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,277
Konum
Bilecik

ADANA (İHA) – Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ' nden yapılan açıklamada; hasat sonrası anız yakarak çevreye zarar veren çiftçilerin cezalandırılacağı uyarısı yapıldı.

‘Anız Yakarak Geleceğinizi Karartmayın’ başlığı ile kurumun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada; Adana ' da birçok çiftçinin hasat sonrası anız yakma işlemi uygulayarak kendisine, çevresine ve yurt ekonomisine büyük zarar verdiği yorumu yapıldı. Anızların yakılması sonucu özellikle toprak yüzeyindeki yararlı böceklerin yanarak öldüğü uyarısında bulunulan açıklamada; 'Toprak yüzeyindeki bitki artıklarının yok olması sonucu rüzgar ve su erozyonu olmakta faydalı toprak gittikçe azalıyor. Anız yakma olayı havayı kirletmekte, anız atıkları ile beslenen yaban hayvanlarını öldürmekte hatta bazen insan ve traktör yanmalarına neden oluyor. Gübre yerine geçecek, toprağı organik maddece zenginleştirecek yani humus oluşturacak bitki atıkları yanarak yok oluyor' ifadesine yer verildi.

Anız yakma sırasında doğal dengenin bozulduğu ifade edilirken, bu durumun doğal bir sonucu olarak da süne ve kımıl gibi zararlı böcekler hızla çoğaldığı, yine kontrol edilemeyen anız yakmalarının ormanlık ve ağaçlık bölgelere sıçradığı ve yetişmesi yıllar süren binlerce ağaç telef olduğu dile getirildi. Kontrol edilmeyen veya kontrolden çıkan anız yakmalarının, komşu tarladaki mahsule sıçramakta hava şartlarının etkisiyle evleri ve meskun mahalleri de tehdit edecek boyuta ulaştığı belirtilerek, tarlalardan geçirilen köy telefon ve elektrik direkleri anız yakma esnasında yanarak tahrip olduğu kaydedildi.

'Sonuçta hem TEDAŞ ve PTT hizmetleri kesintiye uğramakta hem de maddi kayıp oluşuyor' ifadesi kullanılan açıklamada; 'Bu yüzden bu zarara neden olan vatandaşlar mahkemede hesap vermek durumunda kalmakta ve zararı da ödüyor' uyarısı yapıldı. Anızların ve kuru otlarla kaplı boş alanların yakılmasının yasak olduğu, buna uymayanlar hakkında her dekar için 31.39 TL ' lik idari para cezası verileceğinin altı çizildi. Açıklamada ayrıca anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda bu cezanın her dekar için beş kat artacağı dile getirildi.

Ekleme Tarihi
10.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt