• Haftanın Videoları:
    Eskiden Çiftçilik Nasıldı? | Kudret Amcamız Tecrübelerini Anlatıyor. İzlemek için tıklayınız.
    Her Yerde Biçerdöver Kullanılmıyor | Atla Sap Toplamak, Patozla Harman Yapmak. İzlemek için tıklayınız.
    Küçük Operatör Erkunt ve Kepçeyi Güzel Kullanıyor. İzlemek için tıklayınız.

Antalyalı üretici 'beyaz altın'a dönüyor

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,511
Konum
Konya

Antalyalı üretici 'beyaz altın'a dönüyor
Ana Sayfa» Şehirler
02.07.2014 11:00

Geçen yıl 45 bin dekar olan pamuk ekim alanı bu yıl 60 bin dekara ulaştı

ANTALYA - Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Genel Müdürü Atila Diniz, bölgede geçen yıl 45 bin dekar olan pamuk ekim alanının bu yıl 60 bin dekara ulaştığını, geçen yıl 18 bin ton olan rekoltenin de bu yıl 23 bin tona ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Bir grup gazeteciyle sohbet eden ANTBİRLİK Genel Müdürü Atila Diniz, Antalyalı üreticinin uzun yıllar sonra yeniden 'beyaz altın'a dönüş yaptığını belirterek, bu sezon pamuk rekoltesinde geçen yıla göre yaklaşık yüzde 27 artış beklediklerini kaydetti.

1988-1989 yıllarında Antalya ' da yaklaşık 412 bin dekar arazide pamuk üretimi yapıldığını ancak girdi maliyetlerinin yüksekliği, emek yoğun bir üretim şekli olması, tarım alanlarının yok olmaya başlaması, dünya pamuk piyasalarıyla rekabet edememeleri nedeniyle üreticinin giderek bu üretim alanından uzaklaştığını anlatan Diniz, son yıllarda makineli tarıma geçiş ve destek miktarlarının artırılmasıyla bölge üreticilerinin yeniden pamuk ekmeye başladığını söyledi.

Tarla tarımında hasat öncesi en çok girdisi olan ürünün pamuk olduğunu ifade eden Diniz, devletin hasat öncesi girdi sistemini çözemediği sürece pamuk üretiminin istenilen düzeye ulaşamayacağını söyledi.

Türkiye ' nin yıllık pamuk ihtiyacı 1,2 milyon ton

Bir tekstil ülkesi olan Türkiye ' nin yıllık pamuk ihtiyacının 1,2 milyon ton olduğunu belirten Atila Diniz, 2014 ' te bunun 600 bin tonunun iç üretimle karşılanmasının beklendiğini söyledi.

Türkiye ' nin pamuk ithalatçısı ülkeler arasında Çin ' in ardından ikinci sırada bulunduğuna işaret eden Diniz, Türkiye ' nin yıllık pamuk ithalatının yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Pamuk üretiminin yarıdan fazlasının Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yapıldığını belirten Diniz, Antalya ' nın üretimdeki payının yüzde 3 olduğunu ancak Türkiye ' nin en kaliteli pamuğunun Antalya ' da üretildiğini ifade etti. Diniz, 'İnce iplik yapımı için gerekli olan uzun lifli pamuk Antalya ' da üretiliyor' diye konuştu.

Türkiye ' nin ana sektörlerinden biri olan tekstilin en büyük hammadesinin pamuk olduğuna işaret eden Diniz, cari açık sorunu yaşanan Türkiye ' de pamuğun 'stratejik ürün' ilan edilmesi ve desteklemelerin de buna göre verilmesi gerektiğini vurguladı.

Pamuk nerelerde kullanıyor

Tekstilin en önemli hammaddelerinden biri olan pamuk, akaryakıt, bitkisel yağ ve yem sektörlerinde de hammadde olarak değerlendiriliyor.

Pamuğun çekirdeği üzerinden linter adı verilen küçük lifli pamuk parçaları yüksek dayanıklılık ve emme kapasitesi nedeniyle banknot gibi kıymetli kağıtların yapımında kullanılıyo
 
Katılım
03.03.2013
Mesajlar
1,506
Konum
ANTALYA
Ynt: Antalyalı üretici 'beyaz altın'a dönüyor

bu yıl antalyada buğday ekimi çok düşüktü mısır ekimide çok az oldu çünkü;o arazilere pamuk ekildi.geçensene elde patlayan mıısırlar bu yıl para edicek.
 
Katılım
15.12.2008
Mesajlar
3,033
Konum
balıkesir

Ynt: Antalyalı üretici 'beyaz altın'a dönüyor

Desenize gerçek kaliteli Türk pamuğundan yapılan elbiseler ,giysiler giyebileceğiz.İnşallah daha çok ekilir.
 
Katılım
24.07.2011
Mesajlar
1,910
Konum
osmaniye
Ynt: Antalyalı üretici 'beyaz altın'a dönüyor

sene 2014 olmuş türk tarımı türk çiftçisi hala geri viteste gidiyor
hurafelerle kulaktan duyma bilgilerle
geçen sene para etmedi busene edermi acaba
geçenn sene şu para etti bende ondan ekeyim
geçen sene bu para etmedi ondan ekmeyeyim vs vs
birazda şansa diyerek birnevi kumar oynayarak çiftçilik yapıyoruz resmen
böyle bir tarım politikası böyle bir tarım bakanlıgı varken daha fazlasını istemekle beklemekle acaba hayalmi kuruyoruz
allah yardımcımız olsun
 


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt