ARAMIZDAKİ FARKLILIKLAR..

ARKADAŞLAR:
ÖZGÜR kardeşimizin bir bildirisinde tarım makinalarının kdv oranlarının % 8 e çekildiğine değindiğini yeni okudum.Durum tabii sevindirici
olmuştur hepimiz için.Ben olaydan AGROTICA 2008 fuarında iken (YUNANİSTAN-SELANİK) haberdar oldum.sizle paylaşmak istediğim,bundan biraz farklı birşey.bizler burada hakkımız olan destekleri alamazken bazılarının nasıl destek aldıklarıyla ilgili.
görüştüğüm kiş uzun yıllar oda başkanlığı yapmış(yunanistanda) bir yetkili tarımın desteklerinden bahsetti.buğdayı dağa bayıra mısır ve pamuğu ovaya eken yunanlı şimdi yeri göğü buğday ekmiş.sordum neden diye...dediki prim için.dedim nasıl oluyor bu iş.. anlattı..bir dekar buğday için 80 € bir dekar mısır için ~170 € bir dekar pamuk için ~200-240 € prım alır çiftçi dedi.ayrıca alınan tarımsal makinaların %50 sinin direk olarak iade edildiğini....proje yapıldığı takdirde işletme bedelinin %80 inin (30 yaşın altındaki kişilere)desteklendiğine.(iade edildiğine)normal sulama düzeninden ,DAMLAMA sulama düzenine geçildiğinde %30 yatırımın desteklendiğine ve bu işi çifçinin benimsediğine,ilği gösterdiğine dair sözleri beni epey hayrete düşürdü. aklıma henmenbüyüklerin sözleri geldi.ÇİFTÇİ MİLLETİN SIRTINDA KAMBUR,BU KAMBURU DÜZELTMEK LAZIM.....kamburu düzelteyim diyenler elimizden işimizi ve aşımızı aldılar.oysa birileri BEN YEMEDİM AL SEN YE BU SENİN HAKKIN diyerek birilerine bir bedel ödüyor....BİZ VERİLENLE YETİNMEYİ BİLİRİZ...VERMEZLERSEDE BİŞEY DEMEYİZ.....işte aramızdaki fark bu.ONLAR AVRUPA BİRLİĞİNİN ÖZ EVLADI..BİZLER BU VATANIN ÜVEY OĞLU.....VARIN YORUMU SİZ YAPIN..
ARKADAŞLAR.işim siyaset veya demogoji değil.saadece yanıbaşımızdaki bir avuç çiftçiden bahsetmek istedim..hepimize BOL KAZANÇLAR..

: ARAMIZDAKİ FARKLILIKLAR..

Çok doğru bir noktaya değindin Ferruh abi bi ara bizim burdada destek var gibi bişiler yaptılar. Tarım makinesinde indirim olcak geri verilcek devlet karşılayacak gibisinden ama nerde bizim ülkemizde kullanılmayan şeyler var onlara destek vermişler...

PAYLAŞIM İÇİN SAOL
BAVULUNUZU TOPLAYIN KANADAYA VEYA RUSYAYA GİDİYORUZ ORADA ÇİFTÇİLİK YAPACAK ADAM YOKMUŞ YILLARDIR ÇİFTÇİ ARIYORLAR
ÇİFTÇİYE WERİLEN DESTEKLEMEYİ DEVLET KENDİ HAZİNESİNDEN VERMİYOR
ASLEN O PARA DÜNYA BANKASINDAN GFELİYOR DİREK OLARAK ÇİFTÇİYE VERİLMİYOR DEVLET O PARAYI KULLANIYOR DAHA SONRA VERİYORLAR
BUGÜN DEVLETİN ÇİFTÇİYE TRİLYONLARCA BORCU WARMIŞ Bİ ARA TV DE DUYDUM

AMA ŞÖLE Bİ YARDIMDA WAR
BALYE MAKİNASI + TIRMIK + KIRMA MAKİNASI VE ÇAYIR BİÇME MAKİNASI ALANA DEVLET %50-60 YARDIM YAPIYORDU BU DÖRDÜ 70 MİLYARDI HERALDE 30 MİLYARINI SEN VERİYORSUN GERİ KALANINI İSE DEVLET ÖDÜYOR
SULAMA ALETLERİNİ %0 FAİZLE ÇİFTÇİYE 5 YIL VADELİ WERİYOR
YERALTI BORUSU İLE DİNAMA FALANDA % 7 FAİZLİ

BİZİM SARIOBA KÖYÜNDE TARLAMIZ WAR 650 DEKAR SAKARYAYA 2000 METRE ANKARA ÇAYINA İSE 900 METRE SULAMAYI HESAPLATTIRDIM 100-110 MİLYAR TUTTU ÇİFTÇİLİĞİ BABAM BANA DEVRETSİN SULAMA KURDURCAM BİTANEDE CASE-İH MAXXUM 110 ALDIKMI TAMAMDIR

arkadaşım düşüncelerin çok güzel ümid ederim istediğin gibi olur ama sakın unutma birgün bu düşüncenden dolayı arazini de kaybetme. burada her an herşey olabilir sakın bunlar kağıt üstünde kalmasınn..ADAMAKLA MAL TÜKENMEZ der eskiler .sen işini sağlam kazığa bağla benim anlattıklarım burada değil...... zuha-*-s

[tt][glow=red,2,300]BİZİM ESKİŞEHİR DEĞİŞÖREN KÖYÜNDE BİR AMCA VAR....O GALLİGNANİ BALYA MAKİNESİ ALDI....DEVLET BUNUN %50 SİNİ ÖDEDİ..NEDENİ İSE İSTER KARDEŞİ İSTER BABASI ÜZERİNDE TOPLAM 800 DEKARI GEÇİK TARLASI OLDUĞU İÇİNMİŞ...[/glow][/tt]

bizim orada ekim makinaları ile balya makinalarına yaklaşık %50 destek veriyorlar ama belli bir kotaya göre bundan da büyükler yararlanıyor en komiği ise bu kriterde çiftçi zaten kazanıyor olması ben destek falan istemiyorum ama pancar haşhaş gibi temel kazancımıza köstek olmasalardı neymiş amerikanın elinde yeterince şeker kotasının olması imfnin istememesi yazık üç kuruş için çiftçine dur diyorsun sonra ülke kalkınamıyor diyorsun konyada yıllarca pancardan kazanmış biri olarak utanıyorum bu uygulamadan