Arazi toplulastirma

Merhaba Konya Ereğli bölgesinde toplulaştırma mevcut. Ve 400x140 metre olan DSİ ruhsatlı kuyuya sahip kitap gibi 4 köşe tarlayı , şirket 6 köşeli bi hale soktu ve düzeltmiyor. Kuyumuz parsel sınırlarında ama şeklini bozdular. İşçiliği şuanda zahmetli hale gelecek. Aynı ada içinde kıraç arazilerin şeklini düzeltip , düzgün iki parseli bozdular. İtiraz fayda etmiyor. Nerelere başvurabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.
Hocam firma değiştirmiyor diye birşey yok mecbur değişecek yada size bu değişikliği neden yaptığını açıklamak zorunda. Toplulaştırmada çiftçinin yararı esastır sizi zarar ettirecek birşey yapamazlar. Proje hangi aşamada şuan ?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Hocam firma değiştirmiyor diye birşey yok mecbur değişecek yada size bu değişikliği neden yaptığını açıklamak zorunda. Toplulaştırmada çiftçinin yararı esastır sizi zarar ettirecek birşey yapamazlar. Proje hangi aşamada şuan ?
3. İtirazlar yapıldı, milletin eline birer kroki dağıttılar ve geçmişte kullanılan yolların bazıları kapatıldı bazıları kumlandı. İtiraz süreci bitmeden yol işini bitirdiler. Ve herkesten birkaç dönüm eksilterek Hazine arazisi yarattılar. O arazileri ihale ile satacaklarmış. Kitap gibi arazimizi bozup , bozuk kuyusuz kıraç arazilere şekil verdiler. Ve doğru dürüst dinlemiyorlar dikkate almıyorlar. Her adayı kendi içinde değerlendirip, üst adaya müdahale etmiyorlar. Bu sebeplerden İtiraz mercii yada adli süreci araştırıyoruz.

3. İtirazlar yapıldı, milletin eline birer kroki dağıttılar ve geçmişte kullanılan yolların bazıları kapatıldı bazıları kumlandı. İtiraz süreci bitmeden yol işini bitirdiler. Ve herkesten birkaç dönüm eksilterek Hazine arazisi yarattılar. O arazileri ihale ile satacaklarmış. Kitap gibi arazimizi bozup , bozuk kuyusuz kıraç arazilere şekil verdiler. Ve doğru dürüst dinlemiyorlar dikkate almıyorlar. Her adayı kendi içinde değerlendirip, üst adaya müdahale etmiyorlar. Bu sebeplerden İtiraz mercii yada adli süreci araştırıyoruz.
Dsi bölge müdürü en yüksek itiraz makamıdır. Ve çiftçi ile ilgilenmek zorunda. Çiftçiye her türlü kolaylığı sağlayın diye cumhurbaşkanı talimat verdi

Hazine arazisi nasıl yaziyorlar benim tapulu arazimi bu konuda bir açıklama yapmıyorlar mı şu sebepten elinden aldık diye

• Beğen
Bende 9 parca tapu tek parca tarlamı hepsi birbirine snır olan içinde en ufak kanal yol vs vs olmayan bi kenarı dere bi kenarı yol olan tarlama tek tapu cikarmak icin başvuru yapmak istedim binbir dereden su getirdiler ozman için birde %2 para tutar dediler yok belediye yok özel idare özel haritacı falan filan vazgeztim

Hazine arazisi nasıl yaziyorlar benim tapulu arazimi bu konuda bir açıklama yapmıyorlar mı şu sebepten elinden aldık diye
Aynı ada içindeyiz komşularımızın diğer taraftan tarlaları gelmedi , arazilerimiz başka yere de gitmedi yani hiçbir değişim olmamasına rağmen ortalama 50.000 metrekarede 1.000 metrekare küçüldü tapu alanlarımız. Bizim ada da Hazine arazisi de yok ama bi alt adada da küçültme yapılarak diğer Komşulardan, orada bi Hazine arazisi ortaya çıkardılar. DSİ ye gittim bu normal yol nedeniyle arazi küçülüyor diye ifade etti. Ancak eskiden yol olarak kullanılan alan benim arazimde imiş 1 metre daha yoldan arazi aldığım halde yine de yanlardan azaltmışlar. Şekil değişikliğini de sanırım köylüler durumun farkına varmasın akılları karışsın diye yapıyor olabilirler.
Benim arazimden yola pay ayrılmadığı halde , yola gitmiştir denilerek milletten tırnaklanıyor. Enteresan işler çok garip…

Yav neler duyuyoruz, zaten hilekarlıktan rüşvetten kafayı kaldırmadan bu topulaştımların yapılıp bitmesini beklemek bizim masum köylümüzeve türk tarımına hizmet yapılması imkansız.

Bakın malum bir video çıkıt ortaya, bilenler bilir, benim için mesele videonun ne maksatla yayıldığı değil, orada ifşa eden diyorki, toplulaştımalar bitirilisin yapılsın diye uğraşmıyorlar, 14-15 yıl geçmiş çokdan yapılıp bitmesi gereken toplulaştırmalar, Türk tarımının ilerlemsi falan düşünülmediğinden, hiçbir şekilde tarımsal işler umurlarında olmadığından halen daha toplulaştırma ihaleleri parça parça yapılıyor ve nasıl abidikle gubidikle, kendimize nasıl yontarız hesabını yaparak keyfe keder yapıyorlar, maksat tarım değil zaten, umurlarında bile değil diyor.

Evet toplulaştırmayı ihaleyle alan şirket daha işi başlatmadan şimdilerde toplulaştırmayı yapacağı köylerde tarlası olanlardan para sızdırıyor, öncelikle belirli ücrete tarifeye bağlamışlar, parayı verenim tarlalarını topluyor istediği yere, planını yapıyor, ondan sonra işe başlıyor ve ilk palanına uyarak işi bitiriyor deniyor. Yani haksızlığa kılıfı önceden biçiyorlar, sonra işe başlayınca kimseyi takmadan yapıp bitiriyorlar, vay be ne akıl ama, ihaleyle alan zaten bu hizmeti götüreceği tarla sahiplerini söğüşlüyor, hem ihaleden hem saf vatandaştan götürmeler falan, amma yağlı işler, aslında saf vatandaşda değil, uyanık vatndaşta iyi yerlere toprağını taşıtıyor kötü yerlere kimin tarlası kaydırılırsa kaydırılsın şeklinre haksızlık haram işlerede kapılar sonuna kadar açık.

• Beğen

2020 yılında bölgemizde çalışmalar başladı.Bugün itibariyle birçok köy yeni parseller dağıtıldı bizim dağıtım işi seneye kaldı (ikinci mahsül mısır işlerinden dolayı).ama kimse memnun değil özellikle küçük çiftçi hiç memnun değil.Büyük kodamanların bölge Md. gittiklerini duyduk gördük veya farklı kanallardan bu işi yapanları arattırdıklarını duyduk .Bizde 3 kez itiraz ettik sonuç yine hüsran.8 parça tarladan sadece 1 parseli (2 dönüm) diğerinin yanına taşıdılar, diğerleri bölge olarak yakın ama şekil farklı dönüm olarak azalıyor vs vs.Yol var mı evet hepsi yola çıkıyor ama 55 dönümde 4 dönüm kadar azalıyor. 50 yıldır bizde olan tarlaya zamanında masraf yapılmış toprak çekilmiş gübre taşınmış başkasına geçiyor.Su toplanan çalılık taşlık yer bize veriliyor.yine farklı bi örnek vereyim. 64 dönüm yer 4 kardeş 16 şar dönüm çalılşıyor ama toplulaştırma sonrası birine 17 buçuk veriyor diğerine 14 veriyor vs .Bunun gibi biçok şey var herkeste.Hazine adına arttırılan yerlerin daha sonra açık arttırma ile satılacağını duyduk.Ayrıca tarlalardan toprak numunesi alındığını görmedim duymadım. Keşke yapılmasaydı diyorum ben gerçekten maddi kaybımız var.gelen mühendislere çok itirazlar oldu hatta tartışmalar kavgalar vs.Ama yapçak bişey yok git mahkeme ver diyorlar kimi vericen mahkemeye hiçbirşey çıkmaz.3 kez itiraz hakkı var. örneğin 2 nci askıda evet bu şekilde iyi benim tarlam diyorsun bu sefer sınır komşun itiraz ediyor 3 ncü askıda sen mağdur oluyorsun bidaha itiraz hakkı da yok
Çevrenizdeki köylerde hazine yerleri ni satilana kadar nasıl neye göre kiraladilar

• Beğen