Arkadaşlar bana buğday ekimi konusu hakkında yardım edin

Arkadaşlar öncelikle aksaray ağaçöeren bölgesinde çiftçiyim arAzimin yapsı kum 1 sene 65 1 sene 125 dönüm ekiyoruz 125 yarısı toprak ektiğim buğda kızıltan ilk sene mibzer hüzeyanına uğradık sertifikalı tohumu 26-28 attık çok sık oldu bu sene onu aşıladık 25-26 ektik kısacsı arkadaşlar bana hangi tohumu o tohuma uygun hangi gübre kaç atacağım bunları tarif ederseniz bana yardımcı olrsanız çok teşekkür ederim

ekim yaptığınız bölgeye göre tohum ve gübre miktarlarında değişiklik olabilir. Tarla komşularınızdan miktarları öğrenip tarlanızın net ölçülmüş 3-5 dönüm bir parçasında da mibzerin ayarlara göre istediğiniz miktarda tohum ve gübre atıp atmadığını kontrol ettikten sonra başlamanızı tavsiye ederim çünkü geri dönüş olmuyor bir hata meydana geldiğinde.

Yöreye göre tohum ekmen lazım.Birkere sertifikalı tohumda ne olursa olsun mibzerle ekimde 26-28 kilo tohum atarsan sık olur yatma çok olur.Bazı tohumlar iri taneli olur bin tane ağırşığı ağır basar ozaman 28 kilo bile atılabiliyor.Ama buğdayda 28 kilo atan daha duymadım.Hele kum arazide başak çıkarmadan bile hafifi rüzgarlarda yer yer yatmalar olur.Senin yapacan iş tohumun 1000 tane ağırlığına göre toprak yapısına göre atacağın tohumun miktarını belirlemen.Yani kısmen sertifkalı tohumda dekara en fazla 20-23 arası mibzeler tohum atılsa hiç bir sorun olmaz.Kök gübresi olarakda 18-46 dekara 18 kg atılsa şubattada dekara 20 kg üre atsan bu iş olur.Ürede yağmurlara denk getirmen lazım.Aslında üre diyorum ama yöreniz çok yağmurlu geçiyorsa üre yoksa ürenin faydasından çok zararını görürsün.İklim olarak yağmur az düşüyorsa mart başında 20-25 arası 33 nitrat atılsa yeterli olur.Tabi bunu ilk bölümünü 10 kg nitrat mart başında 10 kg yine nisan ortasında bölerek atarsan daha faydalı olur.Mart sonu nisan başı gibide ot ilacı yanında yaprak gübresi pas varsa pas ilacıda atarsan tamamlamış olup hasadı beklersin.Hububat işinde çok fazla bilgiye gerek yok her işi zamanında yapman lazım gübre ot ilacı pas ilacı yaprak gübresi bunları zamanında vermen lazım.Tabi elinde toprak analiz değeri varsa işin dahada kolaylaşır.