arkadaşlar buna bir göz atsanız sizce tablo nasıl

2015 sezonunda gelen gelir mıktarı ve akabınde giden gelir defterimden alıp paylaştım
toplamda 1350 dönüm araziden 810713 tl gelir gelmiş
giden masraf ve her
http://s24.postimg.org/4wfxbxjcl/20151
206_204244.jpg

giden gider 603000bin tl giden masraf var
ayrıca buğday pamuk zekatıda bu hesapların içinde değil bu giden masrafta A.Z her şey var dikatlıce baksanız her şey var

Ynt: arkadaşlar buna bir göz atsanız sizce tablo nasıl

Abi ana giderlerin arasında resmen tavuk var :) tavuk harcamalarına dikkat edersen kar marjın artar musa abi, şaka bi yana bence 1350 dekar araziden 200 bin civarı kar bizim buraların koşuluna göre az .. Şöyle bi ekleme yapayım bu yıl ben 200 dekar arazimi 150 bin tlye icarq verdim bir yıllık ..

Ali SARAÇ link=topic=86884.msg1042850#msg1042850 date=1449434439' Alıntı:
Abi ana giderlerin arasında resmen tavuk var :) tavuk harcamalarına dikkat edersen kar marjın artar musa abi, şaka bi yana bence 1350 dekar araziden 200 bin civarı kar bizim buraların koşuluna göre az ..

ali saraç kardeşim bunların içinde evimizin masrafı yok ayrıca sondaj evınde işçilerın yedıkleri var 3 tane işçinin masrafı var

Ali SARAÇ link=topic=86884.msg1042850#msg1042850 date=1449434439' Alıntı:
Abi ana giderlerin arasında resmen tavuk var :) tavuk harcamalarına dikkat edersen kar marjın artar musa abi, şaka bi yana bence 1350 dekar araziden 200 bin civarı kar bizim buraların koşuluna göre az .. Şöyle bi ekleme yapayım bu yıl ben 200 dekar arazimi 150 bin tlye icarq verdim bir yıllık ..

bahsettiğin tarlada ne yetişiyor ağaç falan mı var

207 bin TL 1350 dekar yerin toplam geliri. Desteklemeler icerisinde ise durum cok vahim. Dekar basi kazanc 150 TL sizin calistiginiz ve yazmasi unutulan kalemleride hesaba katarsak Allah ciftcilikle ugrasanlarin yardimcisi olsun dedirten bir tablo cikiyor ortaya.

Musa abi,merak etme sende bir hata yok. Bizde de durum aynı...
Kısaca özetlemek gerekirse...
900 dekar arazi üzerinde pancar tarımı yapıyoruz. Tarlalar icar 1,5 tonu tarla sahibinin,ortalama 6,5 ton verim. Polar ortalaması 11-12 civarı. 3 ü sabit olmak üzere,4 tane de yanımızda çalışan emekçiler. 2250tl kişi başı maaş. 5-6 ay civarı çalışıyoruz.Yaktığımız mazot,abanın gazı,bunun ekim öncesi ekim sonrası ilaç ve gübre atımı,tohum maliyeti,lokanta maliyeti,takım taklavat masrafları vs... Uzar gider bu böyle..
Yani 700,000bin para kazanırsan,elinde 150 kalırsa dua et. Şimdi bazı arkadaşlar yok canım be yaptın sen derler. Elinde zaten 150 bin kalırsa eğer,onuda zaten bir daha ki seneye alacağın tohumu,gübresi ilacı var. Eğer bir 100 bin cebine atarsan,ileride birikim olarak kullanabilirsen ne alâ... :) ha birde en önemlisini unuttum,elektrik. Bedavaya kim tarla suluyor. :)
Edit: Buna da şükür! :)

safak262 link=topic=86884.msg1042876#msg1042876 date=1449436757' Alıntı:
900 dekar arazi üzerinde pancar tarımı yapıyoruz. Tarlalar icar 1,5 tonu tarla sahibinin,ortalama 6,5 ton verim. Polar ortalaması 11-12 civarı. 3 ü sabit olmak üzere,4 tane de yanımızda çalışan emekçiler. 2250tl kişi başı maaş. 5-6 ay civarı çalışıyoruz.Yaktığımız mazot,abanın gazı,bunun ekim öncesi ekim sonrası ilaç ve gübre atımı,tohum maliyeti,lokanta maliyeti,takım taklavat masrafları vs... Uzar gider bu böyle..
Yani 700,000bin para kazanırsan,elinde 150 kalırsa dua et. Şimdi bazı arkadaşlar yok canım be yaptın sen derler. Elinde zaten 150 bin kalırsa eğer,onuda zaten bir daha ki seneye alacağın tohumu,gübresi ilacı var. Eğer bir 100 bin cebine atarsan,ileride birikim olarak kullanabilirsen ne alâ... :) ha birde en önemlisini unuttum,elektrik. Bedavaya kim tarla suluyor. :)
100 bin tl kalıyorsa yine iyi Merdan o kadar pancar ekip daha sonra kotası açık gelip üste borçlu olan bile çıkıyor sizinki yine iyimiş kar var :)

Abi kuru tarlası olanlar keşke 10 dönümde olsa sulu tarlamız olsun der sulu tarla fabirka gibi derler, sayende bikez daha anladım ki davulun sesi gercekten uzaktan hoş gelirmiş :) ve bide abi ilk sayfada sanırım buğday satığın kişiler var h. Sait in soyadı ucar mı abi bismilden :)

safak262 link=topic=86884.msg1042876#msg1042876 date=1449436757' Alıntı:

Konu biraz sapacak ama Merdan abinin dediği elektrik giderinin olmamasının tek yolu. Sulama gölet/barajlarının basınçlı boru sistemi ile değiştirilmesidir. Bu şekilde sadece sulama birliği parası ödenmiş olur. Elektrik gideri hesap defterinden çıkmış olur. Örnek olarak bizim buraya yeni yapılan Çamavlu sulama göletini örnek verebiliriz. 1 sene kullandık daha, ancak suyu pompalama gibi bir sorunumuz yoktu. Sistemi kur, vanayı aç, eve git.

aylık 1000 tl ile calışmaktan kat kat kat iyidir . :) elin işi degil kimse sana emir vermiyor . yıllık olarak yemeden içmeden yasasa 12 bin tl ediyo halimize binlerce kere sükürler olsun .

Ayrıca keşke pancar üreticisinden örnek vermek gerekirse. Keşke elimizde 100 kalmasa da 300 kalsa. Bu sefer ne olur benim 6,5 ton ortalama aldığım pancarı,ben seneye 7,5 tona çıkartırım. 400 kalır elime,ben öteki seneye 8,8-5 ortalama alırım. 4 aileye daha ekmek kapısı açılır. Pancar kalitesi yükselir. Bunun ile parelel pancar küspe kalitesi de yükselir. Ne olur bu sefer hayvancıda memnun olur. Yani bu her farklı ürün yetiştiren ülke çiftçisi için yükseliş demek. Bu çok büyük bir zincirdir.
Bundan kazanan devlet olur,vatandaş olur. Hollanda bakar,İtalya bakar,Rusya bakar,Romanya bakar vs...Türkiyede örneğin bir ayçiçek,pancar,patates kaliteli der kardeşim. Ben oradan ihraç edeyim e döner bu olay. Almanya atıyorum bir patetesi,daha maliyeti yüksek şekilde Fransadan alacağına senden alır.
Yani bu zincir ne kadar büyürse,bu ülke o kadar kalkınır. Tarım buna pareler şekilde gelişir. Tarım gelişirse,çiftçi kalkınırsa. Kaliteye önem verilir. Kalite yükselirse ne olur? Almanyalı çiftçi açar youtube u Türkiyede ki ekipmanlara bakar. Türkiyede üretilen pulluğa,kultivatöre bakar. Bizim gibi ağzını açar afedersiniz,bizi izler.

aslan26 link=topic=86884.msg1042879#msg1042879 date=1449437266' Alıntı:
100 bin tl kalıyorsa yine iyi Merdan o kadar pancar ekip daha sonra kotası açık gelip üste borçlu olan bile çıkıyor sizinki yine iyimiş kar var :)
Valla Rıdvan bu sene bizde borçlu çıktık. Bu paylaştığım örnek veriler,geçen seneye ait maalesef :)

safak262 link=topic=86884.msg1042886#msg1042886 date=1449437834' Alıntı:
Valla Rıdvan bu sene bizde borçlu çıktık. Bu paylaştığım örnek veriler,geçen seneye ait maalesef :)
Bu sene çoğu pancar çiftçisi borçlu çıktı maalesef kimisi ilkden don zararı oldu kimisi yazın hastalıklardan dolayı verim düştü bizim burada epey kotasını dolduramayan var bizimde tam denk geldi .

Hocam pancarin verimi cok dusuk o yuzden araziye gore kar oranin az bizim tokat niksar ovasinda donume 9 tonun altina dusmedigi halde pancardan para kazanamiyor ciftci

eeemreee link=topic=86884.msg1042867#msg1042867 date=1449436034' Alıntı:
Ali hocam da katılır bu 1350 dönüm manisa yada izmirde olsa bu kazançlar çok daha fazla olur.

Bizim topraklarimiz gerçekten sert .

bizim barazilerde iyi masraf kalemi çok 55000tl elektrık verdık

fotoları inceledim de listelerde göremediklerim.
1- bağkur
2- makinaların ve ekipmanların yıpranma payı
3- sermaye payı
4- kendi arazilerin emlak payı