ARKADAŞLAR ETRAFINIZDA YOKSULMU VAR, YOKSA LÜKS YOKSULUMU VAR

Ynt: ARKADAŞLAR ETRAFINIZDA YOKSULMU VAR, YOKSA LÜKS YOKSULUMU VAR

bence işci sıkıntısı var işsizlik yok insanlar rahata alışmış adama gel bir iki günlük sulama işi var günlügü 50 60 lira diyosun yav kim gidecek diyo oturuyo kahveye akşama kadar taş oynuyo bide 10 liralık sigara içiyor akşama kadar sonrada karısını çapaya yolluyor ondan gelen 30 40 liraya gözünü dikiyor karısını çocugunu çapaya yollayıp kendisi kahvede taş oynayan adamdan ne hayır gelir sende çalış günlük 50 lira az para degil yani bu zamanda ben sabah 5te kalkıp tarlaya çalışmaya gidiyorsam oda 8e kadar yatıp kahveye gidip iş yok diyosa acımayacan alışmış hazıra kömür bedava aile yardımı ıvır zıvır verirsen tabi çalışmaz insanlara balık yemesini degil tutmasını ögretmek gerekir.... ha tamam gerçek ihtiyaç sahiplerini gerçek muhtaçları devlet belirlesin araştırsın bulsun bizde yardım yaparız ama akşama kadar yatıp tarlaya çalışmaya gelmeyene yardım yaparsa bende hakkımı helal etmem....

işçi sıkıntısı heryerde var sanırım gerçekten adam gelmiyor işe ya sıcaktı çamurdu balya tozlu saman çöplü herşeye bi bahaneleri var.Emek olmadan yemek olmaz bi yerde emeksiz yemeğin bereketide olmaz.Yaşı genç adamlar yatmaya alıştırılıyor, gençken çalışmayacaksın da ne zaman çalışacaksın ki?

Evinde boş yatıyor adam gelip bi işin ucundan tutmuyor.Gelse bile balya işiyse balyayı dağıtıyor bilerek, yağmurlama işiyse tabancayı kırıyor filan filan kar ettirmiyor yani.Bu aralar doğudan işçi getirmeye filan başladılar civarda buralarda ama sağlıklı değil pek oda mecburiyettten.

doğudan eleman getirmekte oda ayrı bir sorun bilip bilmeden her işi yapmaya çalışıyorlar daha sonra işi geliştirip mütahitliğe soyunuyorlar işçi olarakta memleketlerinden elaman getirip çalıştırıyorlar. kenar mahallelerin çoğunlukla da roman vatandaşlarla evlenip buraları memleket ediniyorlar .ortayada yeni bir ırk çıkıyor.ileriki yıllarda da sorunlar baş göstermeye başlıyor. dayılanmalar ,hırsızlıklar başlıyor.inşaat sektöründe kendi memleketinden usta bulamıyorsun .olaylar dahada çok ama böyle katlanarak çoğalarak ürüyor birgünde biryerlerden patlak verecektir.