Arkadaşlar ilgi duyan olursa limuzin damızlık inek beslemeyle ilgili ayrıntılar vereb

%10 kalktıktan sonra 4500 e mal geliyor. Gemi almaya gitti bile.
Kdv%1 şirket
Gelir vergisini yemci ile sıfırlarsın.
Mal başına 1500 bırakacak ekene.
66 dönüm yulaf ekildi balya maaliyeti 5 tl
Ekmden ithalde para bırakmıyor.
Misal Özdilek 1200 mallık ızgara sistem kurdu içersi full ama kendine kesiyor yani biz 26 ya kasaba veriyok özdilek 45 e reyona koyuyor kendi malını.
Bu işlerden çeşitli atraksiyonlarla para kazanılır arttık. Al besle kes yada al doğurt besle sat devri bitti.

ben damızlıktan bahsediyorum sen besi yanlış anlaşılma var
besi işi külliyen zarar haklısın
şu zamanda malı al kesime ne geleceği belli değil kaça kestireceğin belli değil
toplama mal kimi olur kimi olmaz
kumar gibi birşey 2017 de 60 tane mal kestirdim desteği bile yalan ettiler çok şükür besiden tam zamanında çıktık yağlı 27 tl den kestirip

ben damızlıktan bahsediyorum sen besi yanlış anlaşılma var
besi işi külliyen zarar haklısın
şu zamanda malı al kesime ne geleceği belli değil kaça kestireceğin belli değil
toplama mal kimi olur kimi olmaz
kumar gibi birşey 2017 de 60 tane mal kestirdim desteği bile yalan ettiler çok şükür besiden tam zamanında çıktık yağlı 27 tl den kestirip

Ben damızlıktan üretip buzağıyı besiciye satmaktan bahsediyoruk. Besicic benim 320 kg canlı limangusu 6000 ₺ verip almaz. İthale ulaşamayn bile almz.
Ben besi başladığımda 24₺ idi 12 ay önce
Bugün 26 ya kestirdim %52 randımanla. Para kazanmıcam ama kesmeden bitmiyor işte.

Yukarida bazi yorumlsri okuyunca yazmaya karar verdim . Cow calf sistemini Almanyadan gelen ithal simentallerle yapiyorum . Sutu fazla gelir , buzagi ishal olur , anne mastit olur diyen cok oldu , sagolsun İsmet Turkmen hoca cok yardimci oldu .anneleri silaj, yonca , arpa fig ksrisimi kuru ot ve az miktar arpa ezme ile besliyorum . Yavrular 4-7 ay arasi oldular. Daha yeni yeni gunde 1-2 tl masraflari olmaya basladi . ( kuru ot ve silaj ) . Annelerin gunluk rasyon maliyeti bana 7-8 lira . Eskiden sutculuj yapiyordum. 1 yil besicilik yaptim . Elimde kalan son kendi holstein duvelerime de angus tohumu attirdim . Onlari da ayni sistem buyutmsyi dusunuyorum. Simentallere de bundan sonra sarole , limuzin , angus tohumlari attirip melez etci surusu olusturmak amacim . Herkeze iyi calismalar bol kazanclar..

Sayin Yosimizra hesabi birde bu arkadasin verdigi bilgiyle yaparsaniz..

Hersene bir buzagi alinsa hesap soyle olmaz mi

365x8 = 3.000 yaklasik
7-8 aya kadar buzagi masrafi olsa 500 ( 4-7 ay arasi masraf yeni bu olmaus )
Toplam 3.500 TL

Bu buzagi 7-8 aylikken annesi 5-6 aylik hamile.

Bu yas ( 7-8 ay ) uzerine 6 ay besi masrafi ne olur ?

Kandemir`in dedigi gibi hesaplarsaniz hicbir is kar etmez bu arada !

Yeriniz iyiyse ama mera yoksa reygras , yem bezelyesi falan belki biraz maliyeti dusurur.

Ben damızlıktan üretip buzağıyı besiciye satmaktan bahsediyoruk. Besicic benim 320 kg canlı limangusu 6000 ₺ verip almaz. İthale ulaşamayn bile almz.
Ben besi başladığımda 24₺ idi 12 ay önce
Bugün 26 ya kestirdim %52 randımanla. Para kazanmıcam ama kesmeden bitmiyor işte.

angusu 6000 e almazlar ama limuzinin erkeğini tartışmasız alırlar bence çiftlikteki babayı gören yavrusunu seve seve alır
almasalarda sıkıntı yok 300 kg lık limuzine 365 gün bak 550 kg +300 =850 kg canlı ağırlık 520 den aşşağı karkas gelmez o hayvan
520*25 13000 hadi 11500 olsun kesimde 1 tl de fazlaya keserler bu hayvanı onuda geçtik bir yılda 4000 tl masrafı var +6000 10000 masraf
1500 kalsın ki adım gibi eminim fazlası kalır dişisini besiye çek o bile kazandırır yeterki yavru senden gelsin

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Sayin Yosimizra hesabi birde bu arkadasin verdigi bilgiyle yaparsaniz..

Hersene bir buzagi alinsa hesap soyle olmaz mi

365x8 = 3.000 yaklasik
7-8 aya kadar buzagi masrafi olsa 500 ( 4-7 ay arasi masraf yeni bu olmaus )
Toplam 3.500 TL

Bu buzagi 7-8 aylikken annesi 5-6 aylik hamile.

Bu yas ( 7-8 ay ) uzerine 6 ay besi masrafi ne olur ?

Kandemir`in dedigi gibi hesaplarsaniz hicbir is kar etmez bu arada !

Yeriniz iyiyse ama mera yoksa reygras , yem bezelyesi falan belki biraz maliyeti dusurur.

Buzağıyı satımlıl hale getirene kadar 480 gün yapar 7 aydan. Buda 3840 +500 buzağı yese 4340₺ etti. Gene risk

Buzağıyı satımlıl hale getirene kadar 480 gün yapar 7 aydan. Buda 3840 +500 buzağı yese 4340₺ etti. Gene risk
Yav abi bu gibi durumlarda yuksek kalitede kombine verimli mallar cok iyi gözüküyor. Simentalden gunluk ort. 23 litre sağsan 1.4 den versen simental kaliteli süt. 32.2 tl. 25 tl en en en fazla yese 7.2 tl günde kazandırdığı gibi senede bi besi malı da hediyesi. Sence abi simental beside nasıl simental limuzin gibi 500 kg karkas verirmi

angusu 6000 e almazlar ama limuzinin erkeğini tartışmasız alırlar bence çiftlikteki babayı gören yavrusunu seve seve alır
almasalarda sıkıntı yok 300 kg lık limuzine 365 gün bak 550 kg +300 =850 kg canlı ağırlık 520 den aşşağı karkas gelmez o hayvan
520*25 13000 hadi 11500 olsun kesimde 1 tl de fazlaya keserler bu hayvanı onuda geçtik bir yılda 4000 tl masrafı var +6000 10000 masraf
1500 kalsın ki adım gibi eminim fazlası kalır dişisini besiye çek o bile kazandırır yeterki yavru senden gelsin

Arkadaşın demek istediği
4000 buzağı maaliyeti (300 canlı )
4000 300-850kg arası yem maaliyeti
Günlük ort 1.5 CAA 365 gün besi
%60 randıman 510 kg karkas
26 ₺ dan ₺ 13260₺
13260-8000= 5260 kar. 9+7+12 ayda ( 28 ayda)

Nasıl hesap?

Arkadaşın demek istediği
4000 buzağı maaliyeti (300 canlı )
4000 300-850kg arası yem maaliyeti
Günlük ort 1.5 CAA 365 gün besi
%60 randıman 510 kg karkas
26 ₺ dan ₺ 13260₺
13260-8000= 5260 kar. 9+7+12 ayda ( 28 ayda)

Nasıl hesap?
Abicim guzel ama hayvan agirlastikca ayak sorunu yasayabilir beraberinde bilmedigim sorunlar da getirebilir 1 ton gibi bi rakam nerdeyse araba kadar

Bosuna ugrasmayin ! Kandemir bugub simentalci, gecen hafta montofincuydu, bir ay once anguscu.

Soyle hesaplayalim, Kandemir otu satsin biraz ucuza biz alip limuzin anali danali yapalim.

Ama birakip Sudan`a da gidebilir ha !

Saka bir tarafa, hic bir is kagit uzerinde oldugu gibi degil, Ismail`in dedigi gibi bulundugun yerin sratlarina gore secmek lazim. Yerin uygundur ekersin reygrasi 4-5 bicim yaparsin 5-6 ayi onunla gecirirsin ucuza gelir, paran vardir ekmezsin ama tam zamaninda misir ve arpa alir yemini yaparsin, gun gelir para eder dana satarsin, gun gelir almazlar silajla, kendi yaptigin yemle beslersin. Herseyi bastan hesaplamak mumkun degil.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Bosuna ugrasmayin ! Kandemir bugub simentalci, gecen hafta montofincuydu, bir ay once anguscu.

Soyle hesaplayalim, Kandemir otu satsin biraz ucuza biz alip limuzin anali danali yapalim.

Ama birakip Sudan`a da gidebilir ha !

Saka bir tarafa, hic bir is kagit uzerinde oldugu gibi degil, Ismail`in dedigi gibi bulundugun yerin sratlarina gore secmek lazim. Yerin uygundur ekersin reygrasi 4-5 bicim yaparsin 5-6 ayi onunla gecirirsin ucuza gelir, paran vardir ekmezsin ama tam zamaninda misir ve arpa alir yemini yaparsin, gun gelir para eder dana satarsin, gun gelir almazlar silajla, kendi yaptigin yemle beslersin. Herseyi bastan hesaplamak mumkun degil.
Abi sende milletin içinde bizi gömüp duruyon ayıp diye birsey var. Büyüğümsün elini öperim saygım sonsuz ama bizde insaniz ayip ya. Montofon sütçulüğü çok yapıp ta besi de isteyen isletme icin simental besiyi cok isteyip sütü de isteyen için. Ben ikisinden yarı yarıya yapmak isterim ki her piyasaya uysun. Angusa sevgim hala devam eder ancak mera olursa. Şartlar da belli mera falan yok. Olan tek tük yerde yapılır. Çok adamın aklına geldi ahirda etci irk bakmak 100 kisiden 10 u biraz kazandı o da yemi kendi ekti yem kârıyla hayvancilik kârıni birlestirdi tum parayi hayvandan kazandım sandı kendini kandirdi. Bu ahirda anac bakma batmaz ama çikmaz da. Tutan yok denemesi bedava. Yerli ırk alın etci tohumlayin angus dogumu kolay her meradan da yer.

• Beğen
Abi sende milletin içinde bizi gömüp duruyon ayıp diye birsey var. Büyüğümsün elini öperim saygım sonsuz ama bizde insaniz ayip ya. Montofon sütçulüğü çok yapıp ta besi de isteyen isletme icin simental besiyi cok isteyip sütü de isteyen için. Ben ikisinden yarı yarıya yapmak isterim ki her piyasaya uysun. Angusa sevgim hala devam eder ancak mera olursa. Şartlar da belli mera falan yok. Olan tek tük yerde yapılır. Çok adamın aklına geldi ahirda etci irk bakmak 100 kisiden 10 u biraz kazandı o da yemi kendi ekti yem kârıyla hayvancilik kârıni birlestirdi tum parayi hayvandan kazandım sandı kendini kandirdi. Bu ahirda anac bakma batmaz ama çikmaz da. Tutan yok denemesi bedava. Yerli ırk alın etci tohumlayin angus dogumu kolay her meradan da yer.

100 kişi ne ara getirdi yavrusunu aldı büyüttü sattı kestirdi sonra gelip sana anlattı desem ne dersin
%10 u biraz kazanmış oda yemi üretip kazanmış sanki hikaye anlatıyorsun
tutturmuşsun bir mera mera olmadan olmaz merayı bedava sanıyorsun herhalde mera bakım istemez su istemez çevreye karşı koruma istemez
mera otu verir hayvan yer üstüne birde sana buzağı hediye eder mi ?
bu konuya bu son mesajım kalp kırmak istemiyorum açıkcası insanlar emek veriyor herşeyini koyuyor bu işe biri çıkıyor kendilerini kandırıyor diyor kim kandırıyor acaba !

100 kişi ne ara getirdi yavrusunu aldı büyüttü sattı kestirdi sonra gelip sana anlattı desem ne dersin
%10 u biraz kazanmış oda yemi üretip kazanmış sanki hikaye anlatıyorsun
tutturmuşsun bir mera mera olmadan olmaz merayı bedava sanıyorsun herhalde mera bakım istemez su istemez çevreye karşı koruma istemez
mera otu verir hayvan yer üstüne birde sana buzağı hediye eder mi ?
bu konuya bu son mesajım kalp kırmak istemiyorum açıkcası insanlar emek veriyor herşeyini koyuyor bu işe biri çıkıyor kendilerini kandırıyor diyor kim kandırıyor acaba !
Tamam abicim yapın illaki kazanırsınız rasyon maliyetini yemlerin piyasa fiyatından hesaplarsan günde 10 tl ye elveda demek zorundasın ot olmus 70 80 kurus silaj 30 35 kurus 3650 tl verip bi buzagi uretmektense gunde 5 tllik sut versin ustune buza versin simental

Gunluk 7 lira masrafla , 300 gun besliylrum anneleri 2100 eder , 60 gun kuruda 4 lira masraf , + aşisi ilaci desen yillik 2500 -2700 liraya 1 adet 7 aylik dana ya da duve veriyor karninda da 5-6 aylik buzagisi. Suan 7-8 aylik 300 kg ca simental danalar nerden baksan 6000 den az etmez . Duruma , genetige gore fiyat artar ama azalmaz. 1 inek yilda ortalama 4000 lira civari kar birakir bu hesaba gore. Gecen seneler silaji disardan aliyordum artik kendim ekecegim , silajin maliyeti de yari yariya dusunce , kar orani artacaktir. Benim ahirim 750 metrekare kapali alanda 6 padoktan olusuyor. Hedefim 40 anac civari , her yil 35 yavru hedef. Bi ara 70-80 holsteinle sutculuk yapiyorduk . En son 3 sene once baslayan son krizde sut isinden.temelli.cskilme karari aldim . Inanin isini ahlakli namuslu yapan en azindan ogrenmeye acik olan bakici bulmak cok ama cok zor. Süt isi ekip isi .

• Beğen
Gunluk 7 lira masrafla , 300 gun besliylrum anneleri 2100 eder , 60 gun kuruda 4 lira masraf , + aşisi ilaci desen yillik 2500 -2700 liraya 1 adet 7 aylik dana ya da duve veriyor karninda da 5-6 aylik buzagisi. Suan 7-8 aylik 300 kg ca simental danalar nerden baksan 6000 den az etmez . Duruma , genetige gore fiyat artar ama azalmaz. 1 inek yilda ortalama 4000 lira civari kar birakir bu hesaba gore. Gecen seneler silaji disardan aliyordum artik kendim ekecegim , silajin maliyeti de yari yariya dusunce , kar orani artacaktir. Benim ahirim 750 metrekare kapali alanda 6 padoktan olusuyor. Hedefim 40 anac civari , her yil 35 yavru hedef. Bi ara 70-80 holsteinle sutculuk yapiyorduk . En son 3 sene once baslayan son krizde sut isinden.temelli.cskilme karari aldim . Inanin isini ahlakli namuslu yapan en azindan ogrenmeye acik olan bakici bulmak cok ama cok zor. Süt isi ekip isi .

Ciftlikten ve hayvanlardan fotograf olsa... bir de rasyonunuz ne , bos duve, hamile, dogum sonrasi ?

Rasyon emziren annelere 20 kg misir silaji , 1 kg yonca 2 kg arpa fig karisimi 2 kg saman , premix, yalama taşi , kurudakilere 4-5 kg arpa otu , 3-5 kg silaj , 3 kg saman , yavrular suan 6-9 aylik , gunde 3 kg silaj , 2 kg arpa fig karisimi , 0.5 kg yonca 1 kg buzagi yemi ve hala emiyorlar :) disi yavrulari damizlik , erkekler bu hafta besiye baslayacak hayirlisiyla .

• Beğen
Tepkiler: balkesli1085