ARKADAŞLAR PANCAR EKENLER DEKARA KAÇ TON ALIYORSUNUZ

Ynt: ARKADAŞLAR PANCAR EKENLER DEKARA KAÇ TON ALIYORSUNUZ

ben esperenza ektim 67 kilo gubre attım 7 ton yaptı şeker oranı19.75 cıktı devletın verdıgı tohumada 67 kılo attım 6,5 ton yaptı ama ekılecek tek bı pancar tohumu var olusu 8 ton yapıyo arkadaslar merak eden olursa sorsun

bülent26 link=topic=17957.msg235194#msg235194 date=1261055492' Alıntı:
kardesım sen allahtan belanımı ıstıyon 8 ton dıyoz olusu zaten o 11 12 ton alanlar camur satıyo
eskidenmiş camur satmak şimdi analize giriyor arabayın icini görüyalar valla nerden vurcaz diye araştırıyolar şimdi tohumun ismi ne

ELMO, ESTEBAN, AGİLE, ANTEK, LIBERO,VERITY, COYOTE,VALENTINA, ESPERANZA, ISELLA, ERNESTINA, BEGONIA, CALIXTA,TURBATA, SENTINEL.burda varmı bu tohum
[/QUOTE]

Atila Bey bildiğim kadarıyla AKSARAYDA pancarınız vardı siz dekara ne kadar aldınız şeker oranı nasıl geldi paylaşırsanız sevinirim.Ne de olsa bu konuda uzman sizsiniz

Hiç bilgi saklama alışkanlığım yoktur.
Forum çerçevesinde değindiğim gibi önemli olan gider-gelir dengesini sağlamak.
Ekilen 12 şeker pancarı çeşidinin ortalama verimi 7 ton/dekar (6178 kg MAURİZİO ........ 7413 kg ADAMO).
Polar ortalaması 18,95 (18,17 ESTEBAN ....... 20,16 LIBERO).
Çiftçi geliri 880 TL/dekar - MAURİZİO ......... 1076 TL/dekar LIBERO. Çiftçi gideri 423 TL/dekar.
Çiftçi gelirinde iyi (>1000 TL/dekar) olan çeşitler:
LENARD 1040 TL/dekar, ADAMO 1042 TL/dekar, ELMO 1044 TL/dekar, ANTEK 1048 TL/dekar, SANDOR 1043 TL/dekar.
Seneye ekmeyi planladığım çeşitler ise, erken söküm için LIBERO, kampanya ortası söküm için ELMO veya ANTEK, geç söküm için SANDOR veya ADAMO.

Gider hesabında üretim aşamasının bütün masrafları; Tarla kirası 119,00 TL/dekar, sulama elektriği 50,30 TL/dekar, tarla hazırlığı-pulluk ile sürüm 7,63 TL/dekar, ................ , fabrikaya nakliye 51,61 TL/dekar.
Gelir hesabında; Taban fiyat 115,00 TL/ton + polar primi 7,19 TL/ton + fire primi ... TL/ton (<12 için 1 TL/ton) .
Örneğin ADAMO için oluşan gelir (115 TL + 20,13 TL + 5,41 TL) x 7,413 kg = 1041,82 TL/dekar.

arkadaşlar bana erken söküm için mutlaka 25 ünite libero lazım yardımcı olursanız sevinirim aksaray fabrikası veriyormuş piyasada yokmuş teşekürler 05425261674

ben aksaray eskilden h.köse bal küpü şekere ekim yapıyoruz.fabrika bize libero tohum veriyor.ordekaratalama verimi dekara 7ton burada genelde kws esperanza ekiyoruz.verimi 8.9 ton bu sene turbatayı deneyeceğim onun verimi daha yüksek diye duyuyorum tecrübesi olan lütfen paylaşsın.