Arpaya toz kükürt kaplamasi

Degerli ciftci abilerim kardeslerim nasip olursa bu sene 100 dönüm kadar bi arpa ekecegim toprak analizi yaptirdim biraz kirecli bunuda kükürt düşürür toz kükurtler cok pahali kukurtlu taban gubresi ile kullancam birde arpaya ekmeden once toz kukurt serpip karistirsam bi nevi ilac kaplar gibi zarari olurmu acaba

Degerli ciftci abilerim kardeslerim nasip olursa bu sene 100 dönüm kadar bi arpa ekecegim toprak analizi yaptirdim biraz kirecli bunuda kükürt düşürür toz kükurtler cok pahali kukurtlu taban gubresi ile kullancam birde arpaya ekmeden once toz kukurt serpip karistirsam bi nevi ilac kaplar gibi zarari olurmu acaba

Ben anlamam ama senin yerinde olsam amanyum sülfat gübresi ile ekerim

Onuda dusundum ama suan benim icin onemli olan ph ve kirec sorunu
Amonyum sülfat içeriğinde bol miktarda kükürt vardır. Sülfat formunda bu kükürt aktif haldedir ve ph ı düşürme ve kalsiyumu çözme konusunda toz kükürte göre daha başarılıdır. Fakat çimlenmeye olumsuz etkisinden dolayı bu gübre mibzer ile değilde firfirla atılıp kazayağı ile karıştırılmalı.

Amonyum sülfat içeriğinde bol miktarda kükürt vardır. Sülfat formunda bu kükürt aktif haldedir ve ph ı düşürme ve kalsiyumu çözme konusunda toz kükürte göre daha başarılıdır. Fakat çimlenmeye olumsuz etkisinden dolayı bu gübre mibzer ile değilde firfirla atılıp kazayağı ile karıştırılmalı.
Çimlenmeye olumsuz etkilediği ile alakalı tecrübe ettiniz mi değilse neye dayanarak mibzer ile atmamalıyız
Teşekkürler

Tohuma kükürt kaplaması toprak ph nı düşürmez.Tohuma zararı bile olabilir bu riske girmeyin.Bsn strike veya kalite bir sıvı solucan gübresiyle tohumu karıştırıp ekebilirsiniz
Dediginiz urunu arastirdim ozellikleri gayet iyi ama internette satisini bulamadim sivi solucan gubresi bulundugum yerde universite kendisi uretiyor garantili mal veriyorlar gorusunuz icin tesekkurle saolun

Çimlenmeye olumsuz etkilediği ile alakalı tecrübe ettiniz mi değilse neye dayanarak mibzer ile atmamalıyız
Teşekkürler
Bu gübre tohum yatağına düşerse ki mibzerle atıldığında tohuma çok yakın düşer. Bu nedenle çimlenmeyi olumsuz etkiler. Firfiri o yüzden tavsiye ettim. Genel olarak tohum gübreye temas etmemeli, fakat cimlendikten sonra da kolayca ulaşabilmeli.

• Beğen
Tepkiler: onurderler