Arz Dışı Sentetik Gübre Kullanımı!

Tarımsal üretimde gereğinden fazla kullanılan sentetik gübreler, toprağın yapısını bozup çoraklaştırdığı gibi ağır element birikimi yaparak bitkilerin ve canlıların bünyesine kolay geçiş yapabiliyor.

Aşırı azot kullanımı; doğal sularda nitrat (NO3) kirliliği ve atmosfere amonyak (NH3)salınımı ile sera gazı etkisi yaratıyor. Ayrıca sentetik gübrelerdeki ayrışma sonucu toprakta yaşanan tuzlulaşma bitkilere olumsuz etki edip ileri derecede toprağı çoraklaştırabilir. Yapılan bir araştırmada " Yurt dışından ithal edilip fosforlu gübrelerin yapımında kullanılan ham fosfat kayalarında yüksek oranda kadmiyum (Cd) ve arsenik (As) tespit edilmiştir!" Bilindiği gibi toprakta hareketliliği kısıtlı olan fosfor, yüzeyde kalıp temiz sularda yüksek konsantrasyona giriyor ve böylece su canlılarını zehirleyebiliyor.

Tarım yaptığımız topraklarda iklim parametrelerine göre öncelikle ortalama bir verim hedefimiz olmalı ve buna oranla doğru gübre uygulaması yapmalıyız. Çok gübre çok verim değildir!
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt