• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Saman Yüklemenin Kolay Yolu: Ahtapot Kepçe. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ Toprak Burgusu İle Toprağı Delmek Çok Kolay. İzlemek için tıklayınız.

Aşırı yağışlar, zeytin üretimini olumsuz etkiledi

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,511
Konum
Konya

Aşırı yağışlar, zeytin üretimini olumsuz etkiledi

09.06.2014 16:40

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yağışlar nedeniyle bölgede geçmiş yıla oranla zeytinde yüzde 60 ile 80 düzeyinde rekolte düşüşü beklediklerini açıkladı

BURSA - Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, aşırı yağışlar ve dolu nedeniyle geçmiş yıla oranla zeytinde yüzde 60 ile 80 düzeyinde bölgede rekolte düşüşü beklediklerini belirterek, üreticilerin mağduriyetini gidermek için çalıştıklarını bildirdi.

Asa, yaptığı yazılı açıklamada, kış aylarının kurak geçmesi ve bahar aylarının da mevsim normallerinin üzerinde yağışlı, şiddetli fırtınalarla seyretmesi sonucu, başta zeytin üreticisi olmak üzere tarım sektörünün olumsuz etkilendiğini belirtti.

Özellikle son haftaların şiddetli yağış ve kısmen dolu ile geçmesinin, Gemlik, Mudanya, Orhangazi, İznik, Edincik, Erdek, Marmara adaları ve Tekirdağ Mürefte ' deki zeytin üreticilerini mağdur ettiğini bildiren Asa, şunları kaydetti:

'Çünkü aşırı yağış bu bölgelerde tam da çiçeklenme dönemindeki zeytin ağaçlarını vurdu. Ziraat mühendislerimizin yaptığı incelemeler sonunda en çok Bursa bölgesinde zeytin tanelerinde yoğun dökülmelerin görüldüğü ve nemli hava nedeniyle büyük oranda hasar meydana geldiği tespit edildi. Yine yaptığımız incelemeler sonunda maalesef geçmiş yıla oranla bölgemizde zeytinde yüzde 60 ile 80 düzeyinde rekolte düşüşü bekliyoruz. ' '

'2010 yılında da böyle bir afetle karşılaşmıştık'

Olumsuz hava şartlarından etkilenen zeytin üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için acil ve gerekli önlemlerin alınmaya başlandığını belirten Asa, ' ' 2010 yılında da zeytin ağaçlarının çiçeklenme döneminde böyle bir afetle karşılaşmıştık. O dönem bölge devlet destekleme kapsamına alınmıştı. Şimdi de üreticimizi bu mağduriyetten en az hasarlı şekilde çıkarmak amacıyla birlik olarak gerekli girişimlerimizi hızlı ve yoğun şekilde sürdürüyoruz. Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için çalışıyoruz ' ' açıklamasını yaptı.
 


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt