Ayçekirdeği ekimi hakkında bilgi edinmek istiyorum

Herkese merhabalar. 1 ay önce forumda sondaj hakkında açtığım konudan sonra bugün denemesini yapıp pompa attığımız kuyudan 40 fiskiye su çıktı. 130 dönüm tarlamızı suluya çevirdik ve ilk defa tarlaya arpa ve buğdaydan başka ayçekirdeği ekeceğiz. Ziraat mühendisi getirip toprağın değerlerini analiz ettireceğim ama deneyimli bilgili arkadaş ve abilerim hangi marka tohum ekmeliyim? Taban gübresi kaç kilo ve ne atmalıyım? Yaprak gübresi oluyor mu oluyorsa kaç kilo ve hangi zaman aralığında atılmalı? Ne kadar zamanda sulanmalı ve kaç saat sulanmalı? (damlama olucak sulama) Ara çapası mı ilaçlama mı yapılmalı? Devlet desteği ne kadar? Baştan ayçekirdeği ile ilgili bilgiye ihtiyacım var kısacası yardımlarınızı bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Maşallah ,kolay gelsin.Ayçiçeği için üretilen altin cicek-gubretas gübresi vardi eskiden,kiymeti bilinmedi,bence.
Çiftçilerin bazilari bunu bilip kullandi.
Anadoluda tek tük talep olduğundan benim gibi ,isteyenlerde ulaşamadı .
Şimdi fabrikaya dahi ulaştım üretimi yok.Inşallah yine üretilir .Ama kimyevi gübre ile tarimin sonuna gelinecek.
Onlarin yerine organik,orgamineral,vb. Doğal organik gübreler kullanilacak...
Konumuza gelirsek,altin çiçek gübresindeki oranlari,2,3 çeşit gübreyi karıştırarak ,yada birlikte kullanarak,altin çiçek gubresine yakın değerler elde edebilirsiniz.Mesela 1 torba 151515+zn komp. + 20200+zn komp. + azotlu bir gübre (c.a.n hariç)...
Toprak hazirligi öncesi, humik asit+bor karışımı atabilirseniz iyi olur.Bereketli olsun.

Resimler ve ekler

• 20211117_111032.jpg
    20211117_111032.jpg
    119 KB · Görüntüleme: 36
  • Screenshot_20211117-110911_Chrome.jpg
    Screenshot_20211117-110911_Chrome.jpg
    94 KB · Görüntüleme: 35
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Herkese merhabalar. 1 ay önce forumda sondaj hakkında açtığım konudan sonra bugün denemesini yapıp pompa attığımız kuyudan 40 fiskiye su çıktı. 130 dönüm tarlamızı suluya çevirdik ve ilk defa tarlaya arpa ve buğdaydan başka ayçekirdeği ekeceğiz. Ziraat mühendisi getirip toprağın değerlerini analiz ettireceğim ama deneyimli bilgili arkadaş ve abilerim hangi marka tohum ekmeliyim? Taban gübresi kaç kilo ve ne atmalıyım? Yaprak gübresi oluyor mu oluyorsa kaç kilo ve hangi zaman aralığında atılmalı? Ne kadar zamanda sulanmalı ve kaç saat sulanmalı? (damlama olucak sulama) Ara çapası mı ilaçlama mı yapılmalı? Devlet desteği ne kadar? Baştan ayçekirdeği ile ilgili bilgiye ihtiyacım var kısacası yardımlarınızı bekliyorum
Neredesiniz? Eskişehir yazıyor. Doğru mudur? Kaç metreden su çıktı?