Ayçiçeği bitki besleme

Herkese merhaba.Kuruda ayçiçeği yetiştiriciliğinde bitki besleme konusunda görüşlerinizi bekliyorum. Herhangi bir sulama imkanımız olmadığı için sadece yaprak gübresi kullanarak verim ve yağ oranını arttırabilir miyiz? Bu yıl için ayçiçeklerimizi ektik ve üzerine çok güzel yağı aldık çıkışlarımız nerdeyse tamamlanmak üzere. Yaptığım araştırmalarda kükürt, bor gibi elementlerin yağlı tohumlarda yağ ve verime olumlu etkisi olduğunu gördüm fakat bunları nasıl bitkiye vereceğimi yani hangi formda uygulayacağımı bilmiyorum bilenler ve tecrübeli olanların yorumlarını bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
Sıvı bor,fulvik asit veya deniz yosunu+UAN32 dekara 200grdiz boyu olmasina yakin yeterli oluyo 300kg icin bizim karakepir toprak dedigimiz yerlerde yalniz bu isin ozu tohumdur pioneer 130 140 ekiyoruz 113 ekende cok ama 113 te 250kg gecen ben gormedim 130 350/370kg bicende oldu sonucta bunu malın hizmetin karsiligini verecek toprakta uygularsan ise yarar,su tutmamissa toprak kistan ne versen de olmaz
Iyi tohum+gubre ekim
Sonrasi bitki besleme ve su
İsin de ozu bu bence

Herkese merhaba.Kuruda ayçiçeği yetiştiriciliğinde bitki besleme konusunda görüşlerinizi bekliyorum. Herhangi bir sulama imkanımız olmadığı için sadece yaprak gübresi kullanarak verim ve yağ oranını arttırabilir miyiz? Bu yıl için ayçiçeklerimizi ektik ve üzerine çok güzel yağı aldık çıkışlarımız nerdeyse tamamlanmak üzere. Yaptığım araştırmalarda kükürt, bor gibi elementlerin yağlı tohumlarda yağ ve verime olumlu etkisi olduğunu gördüm fakat bunları nasıl bitkiye vereceğimi yani hangi formda uygulayacağımı bilmiyorum bilenler ve tecrübeli olanların yorumlarını bekliyorum
Merhabalar👋🏻Bu sene ilk defa Etidot-67 ve gübretaşın potasyum nitratını karıştırıp uygulamayı düşünüyorum. Artısı eksisi ne olur bilemem😀 Denemekte fayda var diye düşünüyorum

Atılacak o kadar çok şey var ki bütçe meselesi dekara ne kadar para harcamak isterseniz onu atabilirsiniz gubretas 18.18.18 nitratli olduğundan 250 -300 Gr kadar atın 100 Gr bor 100 Gr da amino asit atın verime faydalı olur dekar maliyetleriniz de 10 lira civarı olur hadi 15 diyelim ki olmaz toprak altına da 20 kg 15.15.15 attiysaniz gerisi Allah ne verirse

Ben plusferin atax (deniz yosunu ve aminoasit) karışımı ürününü aldım Bugün ilk uygulamayı yaptım. 28. Gün ekimden itibaren. Atax'ı 3 kez uygulayacağım 7-10 gün arayla. Her seferinde artan dozlarda üre,bor,çinko,magnezyum,demir ve mangan vericem. Yaprakcan'ın ayçiçeği için borlu olanıda çok iyi. Son uygulamada atax,üre,az çinko,bor ve mkp vericem.

Bu işlerde yaprak gübresi amino asit fulvik asit bor falan filan size kim ne derse önce attığımız taş urkuttugumuz kuşa bakalım benim tek mantığım budur arkadaşlar abilerim ağalar paşalar bı dekara ilave maliyet 50 TL hizmet yaptınız yapraktan sonunda da biçim geldi 50 TL farklı mal aldınız anlamı var mı yapmasanda zaten o hizmeti masraf etmeden de para harcamadan alacaksın önemli olan 50 TL masraf yapıp emeğine çalışmama değecek 100 TL fark almakta çünkü arada olan 50 senin olacak hesap yaparken o yapmış bu yapmış değilde doğru şekilde yapmakta aradaki fark memnun ediciyse eğer kabulde kafa kafaya olduktan sonra atmanın ne alemi var

Ben plusferin atax (deniz yosunu ve aminoasit) karışımı ürününü aldım Bugün ilk uygulamayı yaptım. 28. Gün ekimden itibaren. Atax'ı 3 kez uygulayacağım 7-10 gün arayla. Her seferinde artan dozlarda üre,bor,çinko,magnezyum,demir ve mangan vericem. Yaprakcan'ın ayçiçeği için borlu olanıda çok iyi. Son uygulamada atax,üre,az çinko,bor ve mkp vericem.
Benim aycicegi büyüdü 80cm ıçine girip yaprak gubresi atilabilir mi?

Resimler ve ekler

• 20210605_104128.jpg
    20210605_104128.jpg
    560.7 KB · Görüntüleme: 80
  • 20210605_104135.jpg
    20210605_104135.jpg
    564.8 KB · Görüntüleme: 78