ayçiçeği dekara verimi nasıldır? nasıl ekilir?

Ynt: ayçiçeği dekara verimi nasıldır? nasıl ekilir?

Bunun adıda goble vanveymiş zaten ama biraz daha değişik benim dediğim.tekerler arkada ve sıralar birbirine yakın

Mahzen link=topic=52562.msg542195#msg542195 date=1329664688' Alıntı:
ayçiçeği biçildiği zaman tarlaya diskaro ile girmenizi tavsiye ederim bizde geçen yaz ayçiçeği biçiminde almıştık tahmin ettiğimden daha iyi daha faydalı bir alet hem çok güzel sapı parçalıyor hemde yeri hazırlıyor bizde goble vardı çekili ağır tip daha önce gobleden çok daha güzel yer çıkartıyor ve çok daha hızlı yapıyor...
azim.jpg
evet bundanda kullanan var potinger diyolar ama bazılarıçok memnun bazıları hiç memnun değil ama bence güzel bişey ama biraz pahlı diye duydum bunun arkasından aysanda çeken var

Biz çorumlu bi üreticiden almıştık 1999 da eker makinadan.yeni goblelere göre biraz ağır yapmış sanıırm o yüzden iş görüyo olsak.bence bi dene gobleyi.yada kullanan birinin arazisine git bak.fiyta 4-5 bindir en azından.sırf ayçiçeği yeri temizlemek için bu para bağlanmaz bence.dediğim gibi biz kuru yıllarda kezek kırmaya kullanıyoz ynı zamanda.

Halil Mert link=topic=52562.msg542208#msg542208 date=1329665207' Alıntı:
Biz çorumlu bi üreticiden almıştık 1999 da eker makinadan.yeni goblelere göre biraz ağır yapmış sanıırm o yüzden iş görüyo olsak.bence bi dene gobleyi.yada kullanan birinin arazisine git bak.fiyta 4-5 bindir en azından.sırf ayçiçeği yeri temizlemek için bu para bağlanmaz bence.dediğim gibi biz kuru yıllarda kezek kırmaya kullanıyoz ynı zamanda.
Goble zaten yeterince ağır gayet güzel iş görüyor bana göre çekirdek tarlasında

Ertuğ Aslan link=topic=52562.msg542206#msg542206 date=1329665034' Alıntı:
evet bundanda kullanan var potinger diyolar ama bazılarıçok memnun bazıları hiç memnun değil ama bence güzel bişey ama biraz pahlı diye duydum bunun arkasından aysanda çeken var
bizde almadan önce çok tavsiye ettiler ciddende o kadar anlattıkları kadar varmış en kolayıda bakımı goble gibi değil bir çanak kırılsa koskoca sırayı sökmeden 2 tane civata ile çanaklar birbirinden bağımsız sökülüyor hemen değişiyor fiyatıda dediğim gibi bence bu kadar şeye değer biz yazın 9 bine almıştık 3 gün önce bir arkadaşa almaya gittik 10 bine aldık

Mahzen link=topic=52562.msg542211#msg542211 date=1329665429' Alıntı:
bizde almadan önce çok tavsiye ettiler ciddende o kadar anlattıkları kadar varmış en kolayıda bakımı goble gibi değil bir çanak kırılsa koskoca sırayı sökmeden 2 tane civata ile çanaklar birbirinden bağımsız sökülüyor hemen değişiyor fiyatıda dediğim gibi bence bu kadar şeye değer biz yazın 9 bine almıştık 3 gün önce bir arkadaşa almaya gittik 10 bine aldık
o kadarda pahlı değilmiş bi ızgara alsa 8 9 bin td rahat götürüyomu kaçlı bu bizim tümosan çeke bilirmi ?

Ertuğ Aslan link=topic=52562.msg542219#msg542219 date=1329665965' Alıntı:
o kadarda pahlı değilmiş bi ızgara alsa 8 9 bin td rahat götürüyomu kaçlı bu bizim tümosan çeke bilirmi ?
Dostum demekki sen iyi kazanıyosun.bence çok pahalı.bi alete 10 bin lira bağlasan o alet kendini kaç senede kurtarır kimbilir

• Beğen
Tepkiler: omerguler06

Ertuğ Aslan link=topic=52562.msg542219#msg542219 date=1329665965' Alıntı:
td95 ' e tam geldi 24 ' lü 3 metre kauçuklu modeli bizdeki td rahat rahat iş yapıyor kasmıyor traktörü ama makina ağır hidroliklerine güveniyormusun dedi alırken adam sende git konuş çekebilir tümosanda çekmezsede 2 buçuk metreliği vardı onlardan bakarsın pek bir şeyde yok arasında.

Halil Mert link=topic=52562.msg542231#msg542231 date=1329666598' Alıntı:
Dostum demekki sen iyi kazanıyosun.bence çok pahalı.bi alete 10 bin lira bağlasan o alet kendini kaç senede kurtarır kimbilir
alah bin şükür kazanıyoz kendimizce bizim ızgaramız eski ve küçük gelmeye başladı yarın ızgarayı yenileme düşünüyoz olmadı ızgaralı satmayız bundan alırız ama daha var 1 2 seneyi bulur almamız sade sap yatırmak için değil ızgara gobleyle ne iş yapıyosan buda yapıyo abi

Mahzen link=topic=52562.msg542239#msg542239 date=1329666861' Alıntı:
td95 ' e tam geldi 24 ' lü 3 metre kauçuklu modeli bizdeki td rahat rahat iş yapıyor kasmıyor traktörü ama makina ağır hidroliklerine güveniyormusun dedi alırken adam sende git konuş çekebilir tümosanda çekmezsede 2 buçuk metreliği vardı onlardan bakarsın pek bir şeyde yok arasında.
tamam saol şimdi alcamız yok ama ilerde olabilir ondan sordum bizim burda sanayidede yapıyolar patinger bilgi amaçlı sordum teşekkürler

bizim buralarda anlaşmalı ekim yaptırmak istiyorlar sulu veya susuz ama aklıma yatmadı nedeni verim düşük olur düşüncesindeyim.
1 dekar - 300-450 kg arası
1 kg fiyatı 1,20-1,30 tl
1 kg destek - 23 kuruş
1 dekar = 375 kg * 1.53 = 600 tl
havalı mibzer ile ekilecek-çapa-ilaç-su-biçim-kuş zararı yüksek masraf

murat_saribas link=topic=52562.msg542268#msg542268 date=1329668308' Alıntı:
bizim buralarda anlaşmalı ekim yaptırmak istiyorlar sulu veya susuz ama aklıma yatmadı nedeni verim düşük olur düşüncesindeyim.
1 dekar - 300-450 kg arası
1 kg fiyatı 1,20-1,30 tl
1 kg destek - 23 kuruş
1 dekar = 375 kg * 1.53 = 600 tl
havalı mibzer ile ekilecek-çapa-ilaç-su-biçim-kuş zararı yüksek masraf
b unun düşündüğn kadar masrafı yok abi yeri geliyo budaydan daha iyi para bırakıyo suyu pancar gibi msır gibi 4 5 kere vemicen 1 kere bilemedin 2 kere sulucan ilaçlı ekersen iliaç atıyon ilaçsız ekersen ilaçta atmıyosun

Dönüme net 250 lira bıraksa hiç birşey ekmem ayçiçeği basarım bütün tarlalara ama lanet olasının senesi seneyi tutmuyo.gün oluyo dönüme 100 kilo vermiyo.ama bu sene kış iyi gidiyo.iyi olacak inşallah

poyraz2030 link=topic=52562.msg542048#msg542048 date=1329657913' Alıntı:
Teşekkürler sağolsın. tırmıktan sonra mibzerlemi ekiyorsun?
evet havalı mimzerle ekiyorum burda eski klasik pamuk mimzerlerine uydurulan bi aparatlada ekim yapıyolar , sapına gelince zaten biçer yatırıyor sen sürgü çekip goble ile kıyarsın toprak ekime hazır olur ,ekince birde ilk çektigin goblenin çaprazına sürüm yaparsın olay biter