'Ayçiçeğim Bal Çiçeğim" projesiyle %50 hibeli tohum dağıtıldı

📌 Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Ayçiçeğim, Bal Çiçeğim projesi kapsamında Çanakkale’nin Merkez, Bayramiç, Biga, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu ve Lapseki ilçelerinde 500 üreticiye 1200 torba sertifikalı ayçiçeği tohumu % 50 devlet, %50 üretici katkılı olarak dağıtılmaya başlandı.


⭕Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ:
✅ "Çiftçilerimizin üreticilerimizin en iyi şekilde kazanmasını en iyi şekilde alın terinin karşılığını alması için hem devlet olarak, hem de il müdürlüğü olarak uğraş veriyoruz. Tabi bu anlamda son yıllara baktığımız zaman yılda en az 7-8 projeyi hazırlayıp, yürütüp bitiriyoruz. Son yıllarda 50’ye yakın projeyi hayata geçirdik. Bu da il müdürlüğü olarak, bakanlığımız olarak bu işe ne kadar önem verdiğimizin göstergesi. İnşallah bu sene ilimizde Ayçiçeğim, Bal Çiçeğim projesini hayata geçirip uygulayacağız. Şöyle baktığımız zaman 2021 yılında ülkemizde yaklaşık olarak 8 milyon 100 bin dekar alanda ayçiçeği ekilişinin yapıldığını, bu alanlarda 2milyon 215 bin ton ürün elde edildiğini görmekteyiz. Tabi bu ülkemizin ihtiyacı olan ayçiçeğini karşılamıyor. İnşallah bu alanlarda verimi artırarak, daha kaliteli ürün elde ederek bu açığımızı kapatma yoluna gideceğiz."


✅ "İlimizde 220 bin dekarlık alanda ayçiçeği ekilişinin yapılmakta olup, toplamda bu alanlardan 64 bin ton ürün elde etmekteyiz. Verim ortalamamız Türkiye ortalamasının biraz daha üzerinde olup inşallah bu alanları biraz daha artırma yoluna gitmek için bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. 500 üreticimizle birlikte yaklaşık olarak 30 bin dekarlık alanda bu projeyi uygulayacağız. Ben bu vesileyle hayırlı olsun diyorum. İnşallah bu yılı bol ve bereketli şekilde geçiririz, hepinize iyi kazançlar diliyorum.” dedi.

aycicegi-il-yeni1-3dR1GLQKDN.jpg
 
  • Beğen
Tepkiler: filizma
Savaş ve seçim olmasa bu gibi yardımların yapılacağını düşünmüyorum. Biz böyle deyince bir arkadaş çıkıyor vermeseler suç verseler suç diye. Yaw ağaç kuruduktan sonra sulamışsın ne fayda. Zamanında yapılacak ki kıymeti değeri olsun. Ben tarımda büyük bir reform olması gerektiğini düşünenlerdenim.
 

Benzer Konular


Son Gönderiler