AYÇİÇEĞİNDE YAĞ ORANINI ARTTIRMAK

Abi ayçiçeğine çapa makinesi ile girmek üstüne birde elle çapa yapılarak teklemenin yapılmasının faydası büyük. Ot ilacı atılsada yine çıkıyor otlar hem tarlada kimyasal birikiyor. Yapabilen varsa elle de çapa yapsın, 50kg fazla verir Allahın izniyle.
Kalan otları elle çapalamakta da tabiki fayda var. En azından tohum yapmaları önlenmiş olur. Lakin, başedebilmek mesele. Zaten, yövmiye ile de çapacı bulabilmek çok zor, hatta bizim buralarda kalmadı.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Kalan otları elle çapalamakta da tabiki fayda var. En azından tohum yapmaları önlenmiş olur. Lakin, başedebilmek mesele. Zaten, yövmiye ile de çapacı bulabilmek çok zor, hatta bizim buralarda kalmadı.
Eskiden yevmiye ile çalışan çoktu mahalleden en az 10 kadın gelirdi çapaya. Şimdi bedavadan para alıyorlar ya devletten, bu işlerde çalışacak insan kalmadı haklısınız. Kendimiz yapabildiğimiz kadar yapıyoruz artık.

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450
Kimyasal kullanmak tabiki iyi değil.Ancak günümüz girdi maliyetlerini hesaplayınca tek çıkış noktası oluyor.
Makine çapası bitkinin yan köklerine zarar veriyor.Tekleme mevzuna gelince yapılsa tabi başarı oranı artar ama hem maliyet çok yükseliyor hemde bu işi düzgün yapacak işcide malesef kalmadı.
Geçtiğimiz yıl şekerpancarını bile çapasız teklemesiz yaptım başarılıda oldum.

İklim uygun gittiğinde otlardan kurtulmanın bir yöntemi daha var. Otları aldatma yöntemi. Tarlayı ekime hazırlarken en son tırmıklayıp bırakıyorsun. Tırmıklanmış tarla o şekilde havaların da sıcaklığını göz önünde bulundurarak en az dört gün bekletiliyor. Sonrasında ikinci bir tırmık daha çekilerek o şekilde Ekim yapıldığında patlamış olan ot tohumları bir daha çıkamayacağından dolayı otsuz bir tarlanız olabiliyor. Bu konudaki başarı yağmurun çabuk yağmamasına bağlı. Bazıları da ekimden sonraki çıkış öncesi dönemde yüzeysel bir tırmık çekerek aynı şekilde yabancı otlardan ve tarlaya atacakları ot ilaçlarından dolayı toprağı zehirlemekden kurtulabiliyorlar.

Buğday anızını kurak zamanda sürmekten bahsetti herhalde arkadaş. Kurak sürüm yapılan tarlalarda verimde artış oluyor.
Her zaman ağustosta sürülmüyor. Bikaç kere denk geldi sürdük fakat çok otlanıyor yerler ekstra karıştırmak icap ediyor maliyet artıyor.
Ayçiçeğinde verimin yolu tam tavını bekleyip ağır girmemek tarlaya ve tarlanın güzel hazırlanması akabinde tırmık çekimi mümkünse aysana aykırı şekilde

Ben de bir görselle ekleme yapayım konuya. Ayçiçeğinin ne kadar çok potasyum istediği belli. Hububata göre fazla miktarda magnezyum da istiyor. Kalsiyumu da çok fazla tüketiyor. Ekimden önce mümkünse kıştan toprağa jips uygulaması faydalı olabilir. Çok değil 10-15 kg. Potasmag gibi gübreler de saçma şeklinde ekstradan ekimden önce verilebilir.

Sıraya verilen gübrenin haricinde yapılırsa daha iyi olur. Erken dönem potasyum, nitrat ve klor tüketen bitkilerde Oksin hormonu baskınlaşır. Bu da köklenmeyi zayıflatabilir. Bu yüzden erken dönemde potasyumun hepsine çok kolay ulaşmamalı. Saçma verilirse potasyum bitki büyüyüp kök bölgesi geliştikçe daha çok potasyuma ulaşabilir, erken dönemde ise çok potasyum tüketmez. Klorsuz potasyum daha iyi olur.

Başlangıçta Stokinin baskın büyümesi daha güçlü kök yapısı, dirençli ve sağlıklı bitki gelişimi sağlar. Stokinin baskın gelişmesi için Kökten fosforu erken dönemde yeterli alacak, amonyum formunda azotla beslenecek ve kalsiyum alımında eksiklik yaşamayacak. Bor da kalsiyumun taşınmasını sağlar. Bunların yanında, fotosentez kapasitesinin yüksek olması için özellikle demir-mangan ve mangezyum eksik edilmemeli.

Son grafikte de yağlık bitkilerde özellikle ayçiçeğinde Bor en az demir mangan çinko kadar tüketilir. Toprağa çok fazla değdirmeden ayçiçeği büyüdükçe artan dozlarda en az 2-3 kere bor oranı yüksek ve metalik mikro elementler organik şelatlı (sentetik eddta olmayan) combi uygulaması yapılmalı. Hatta combideki bor yeterli gelmeyebilir. İlave bir ürün daha kullanılmalı.

Ekli dosyayı görüntüle 57222

Nereyi okusak topraklarımızda potasyum yeterli deniliyor ama anladığım kadarıyla bu potasyum serbest değil bağlı.Bu nedenle ek potasyum gerekli oluyor.Ben zaten hep veriyorum.Güzel katkınız için tşk.

Tarlaya çapayla girip, tekleme yapmak gerek yani biraz terlemek gerek. (y)

Artık insan gücüyle ilgili işçiliklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışıyoruz.Hem maliyet çok artıyor hem de resmi ve iş güvenliği ile ilgili konular yüzünden.

Kimyasal kullanmak tabiki iyi değil.Ancak günümüz girdi maliyetlerini hesaplayınca tek çıkış noktası oluyor.
Makine çapası bitkinin yan köklerine zarar veriyor.Tekleme mevzuna gelince yapılsa tabi başarı oranı artar ama hem maliyet çok yükseliyor hemde bu işi düzgün yapacak işcide malesef kalmadı.
Geçtiğimiz yıl şekerpancarını bile çapasız teklemesiz yaptım başarılıda oldum.
Aşağıda resmili gösterdiğim mısır çapa makinemi ayçiçeğinde kullanmak istiyorum.Aralar ayç. gibi 70 cm ye ayarlı.Ne dersiniz?
Tarlalara çapa ile girme işi bizim buralarda birkaç seneden beri olmuyor. Herkes ot ilacı atılabilen çeşitleri tercih ediyor. İlacı atılan tarlalara ara sürme veya tırmık çekme işlemi yapılmasında fayda oluyor. Ben,iki yıldır tırmık kullanıyorum.
Güzel alet.Ben de resimdeki mısır gübreli çapa makinemi kullanmak istiyorum.Son gübreli çapada kullandığım karık uçları da var,istediğimde takıyorum.

Resimler ve ekler

• WP_20180525_14_07_16_Pro.jpg
    WP_20180525_14_07_16_Pro.jpg
    452.2 KB · Görüntüleme: 53
  • WP_20180525_14_07_35_Pro.jpg
    WP_20180525_14_07_35_Pro.jpg
    136.9 KB · Görüntüleme: 54
  • WP_20180525_19_30_52_Pro.jpg
    WP_20180525_19_30_52_Pro.jpg
    428.6 KB · Görüntüleme: 53
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci32 ve 768
Nereyi okusak topraklarımızda potasyum yeterli deniliyor ama anladığım kadarıyla bu potasyum serbest değil bağlı.Bu nedenle ek potasyum gerekli oluyor.Ben zaten hep veriyorum.Güzel katkınız için tşk.

Artık insan gücüyle ilgili işçiliklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışıyoruz.Hem maliyet çok artıyor hem de resmi ve iş güvenliği ile ilgili konular yüzünden.

Aşağıda resmili gösterdiğim mısır çapa makinemi ayçiçeğinde kullanmak istiyorum.Aralar ayç. gibi 70 cm ye ayarlı.Ne dersiniz?

Güzel alet.Ben de resimdeki mısır gübreli çapa makinemi kullanmak istiyorum.Son gübreli çapada kullandığım karık uçları da var,istediğimde takıyorum.
Çapa makinenizi ayçiçeğinde de kullanabilirsiniz. Makinenin arkasına karık aralarına denk gelecek şekilde merdane veya tel tırmık montajlayabilirseniz daha güzel olur. Karık aralarını düzleyerek hem tavın çabuk kaçmasını,hem de otların köklerinin toprak ile irtibatını keserek tekrardan tutunmalarını önler.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.

Üreyi bu makine ile çapayla beraber verirseniz şahane olur.Azotlu gübreler 7-8 cm derine verildiğinde kayıplar en aza inmiş olur.
Bu uygulamada dikkat edilecek husus çapanın derinliği.Bacaklar çok aşşa dalarsa hem bitki köklerine zarar verir hemde mevcut tavı kaçırır.

Ayrıca ayçiçeği ekim öncesi kendi arazimizde 4-5 sezondur her sene memnun kalıp kg miktarını arttırarak şuan 5 kg kadar kullandığımız humik asit var onuda tavsiye ederim.
Fullmax 42 20 Litre - 160 lira
Vista 20 litre - 140 lira
Vista 1 ton olarak Trakya için kapı teslim olarak fiyatı daha uygun olarak gönderebiliriz.

Resimler ve ekler

• 02033CF9-5EC3-4CC2-A9E8-6DD6E1C0A2E2.jpeg
    02033CF9-5EC3-4CC2-A9E8-6DD6E1C0A2E2.jpeg
    104.3 KB · Görüntüleme: 50
  • F7E80070-FE4B-4586-A55E-703FCB4F9944.jpeg
    F7E80070-FE4B-4586-A55E-703FCB4F9944.jpeg
    135.1 KB · Görüntüleme: 50
Üreyi bu makine ile çapayla beraber verirseniz şahane olur.Azotlu gübreler 7-8 cm derine verildiğinde kayıplar en aza inmiş olur.
Bu uygulamada dikkat edilecek husus çapanın derinliği.Bacaklar çok aşşa dalarsa hem bitki köklerine zarar verir hemde mevcut tavı kaçırır.

Mısırı 4 yıldır bu şekilde gübreliyorum.Üreyi tam kilosunda atıyor.Hidrolikle derinliği ayarlayıp ayarı bozmadan devam ediyorum.Mısırları defalarca kontrol ettim,çapa yaptığım devrede köklere hiç zarar vermiyor.Anladığım kadarıyla ayçiçeğinde de aynı şekilde kullanabilirim.Tek seferde gübreyi atar karığı alır çıkarım.Karıkları bozmamak için öncesinde de bitki beslemelerini atarım.

Ayrıca ayçiçeği ekim öncesi kendi arazimizde 4-5 sezondur her sene memnun kalıp kg miktarını arttırarak şuan 5 kg kadar kullandığımız humik asit var onuda tavsiye ederim.
Vista 1 ton olarak Trakya için kapı teslim olarak fiyatı daha uygun olarak gönderebiliriz.

Fiyatlar güzel.Sanıyorum siz üretmiyorsunuz.İçeriğe tam olarak güveniyorsanız alışveriş yaparız.Dekara 5 kg kullanıyorsunuz herhalde.
Humik asit toprağa hemen karıştırılmalı diye biliyorum dolayısıyla ekim öncesi : taban gübresi serpme+pülverizatörle hümik asit+tırmık (hepsi aynı gün) güzel bir program olur. Sonrasında; 7-10 gün içerisinde ekim,aynı gün sıkıştırma ve üzerine pendimethalin (stomp) gibi bir strateji belirledim kısmet olursa.

Sn Orsan, anladığım kadarıyla zirai gübre bayisisiniz. Mesajınızı okuyup fotoğrafa bakınca bir çelişki görüp ürünleri üreten firmanın web sayfasını inceledim. Vista isimli ürün hakında humik asit içerdiğine dair bir veri/iddia göremedim.

Fulmaxx isimli ürün hakkında bir oran yazmamışsınız ama web sayfasında firma %42 humik+fulvik asit olduğunu yazmış.
Bu oranın olup olamayacağı, içerisindeki ( 1,3 olan yoğunluğu, K, Ph, organik madde miktarlarının birbirine oranları kullanılan) hammaddenin aslında ne olabileceği hakkında fikir versede asıl sormak istediğim başka bir konu.

Neden bu derece yüksek bir oranda humik asit olduğu iddia edilen ürün etiketinde humik+fulvik asit oranı yazmıyor?
Bunu sorguladınız mı ya da firma ürünü size tanıtırken etikette bu oranın yazmama sebepleri hakkında bir şey söyledi mi?

Son düzenleme:
Sn Orsan, anladığım kadarıyla zirai gübre bayisisiniz. Mesajınızı okuyup fotoğrafa bakınca bir çelişki görüp ürünleri üreten firmanın web sayfasını inceledim. Vista isimli ürün hakında humik asit içerdiğine dair bir veri/iddia göremedim.

Fulmaxx isimli ürün hakkında bir oran yazmamışsınız ama web sayfasında firma %42 humik+fulvik asit olduğunu yazmış.
Bu oranın olup olamayacağı, içerisindeki ( 1,3 olan yoğunluğu, K, Ph, organik madde miktarlarının birbirine oranları kullanılan) hammaddenin aslında ne olabileceği hakkında fikir versede asıl sormak istediğim başka bir konu.

Neden bu derece yüksek bir oranda humik asit olduğu iddia edilen ürün etiketinde humik+fulvik asit oranı yazmıyor?
Bunu sorguladınız mı ya da firma ürünü size tanıtırken etikette bu oranın yazmama sebepleri hakkında bir şey söyledi mi?
Merhabalar , evet efendim gübre satışı yapmaktayız çeşit sayımda oldukça geniş şimdi sistem şöyle anlatayım size gübre ve bitki besleme ürünlerinde kdv yoktur veya 1 dir firmalar bunu etiketin üzerine yazdıkları zaman yüzde 18 olarak kdv yansımaktadır böyle bir prosüdür var. Bu çoğu humik asit olarak satışa sunulan ürünlerde yoktur. Olan ürünlerde kdv si ödenmiş o şekilde satışa sunulmuştur. Onuda çiftçinin cebinden alırlar. Yani biz firmadan talep ederiz yazarlar . Ürüne göre 30-40 lira daha fazla para çiftçi ödemiş olur 1 ton aldığınızda 1500-2000 civarı içeriğe göre bir fark ödemek zorunda kalırsınız. Maliyeti düşürmek adına bu şekilde satılır ürünler. İyi günler iyi çalışmalar dilerim.

VİSTA
ürün içeriği;
Organik madde: %43
Organik karbon: %18
Azot: %2,3
Potasyum: %5
Hümik-fulvik: %8
Firmanın bize sunduğu ürün içeriği bu şekildedir.

Merhabalar , evet efendim gübre satışı yapmaktayız çeşit sayımda oldukça geniş şimdi sistem şöyle anlatayım size gübre ve bitki besleme ürünlerinde kdv yoktur veya 1 dir firmalar bunu etiketin üzerine yazdıkları zaman yüzde 18 olarak kdv yansımaktadır böyle bir prosüdür var. Bu çoğu humik asit olarak satışa sunulan ürünlerde yoktur. Olan ürünlerde kdv si ödenmiş o şekilde satışa sunulmuştur. Onuda çiftçinin cebinden alırlar. Yani biz firmadan talep ederiz yazarlar . Ürüne göre 30-40 lira daha fazla para çiftçi ödemiş olur 1 ton aldığınızda 1500-2000 civarı içeriğe göre bir fark ödemek zorunda kalırsınız. Maliyeti düşürmek adına bu şekilde satılır ürünler. İyi günler iyi çalışmalar dilerim.

VİSTA
ürün içeriği;
Organik madde: %43
Organik karbon: %18
Azot: %2,3
Potasyum: %5
Hümik-fulvik: %8
Firmanın bize sunduğu ürün içeriği bu şekildedir.
Humik asitte kdv %18 bunu biliyorum.
Fakat çelişki devam ediyor. Size bu şekilde anlatmışlardır hatta size bunu anlatan kişide ( satış-pazarlama elemanı ) durumun böyle olduğunu biliyordur.

Bahsettiğiniz kdv oranı humik asit içeren ürünlere DEĞİL bu sınıfta olanlara uygulanan bir orandır. Yani firma aynı ürün, aynı içerik ve humik asit oranını yazmak kaydıyla tescili ORGANOMİNERAL sınıfında alırsa kdv %0 olur.
Yani "kdv %18 çıkmasın diye etikete yazmasakta içinde hümik asit var" demek çok geçerli bir mazeret gibi durmuyor. Şayet amaç kdv ise, %18 kdv yi aşmak için çare arayan bir firma bunu görmüş bilmiş olmalı. Zaten aynı firmanın %18 kdv sınıfında da ürünüde var. Yani konuyu ve çıkar yolları biliyor olmalı.

"Yazsa ne olur yazmasa ne olur? Gübre değil mi ne zararı olur?" Bu başlı başına bir konu. Yeri ve zamanı gelirse bahsederim.

Vista ise kdv %18 ı göze alsa bile zaten bahsettiğim sınıfta tescil alamaz.

Not: yorumum ürünler ve sizin ile ilgili değil sadece;
-etiket değerlerinin birbirine oranı
-size anlatılanlar
-mevzuat
-sektörün doğası hakkındaki çelişkilere dikkat çekmek içindir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Stronger
Azot oranı 13 20.20 kullanırken 20 22 kg uygukuyordum bunu 25 uygulamayı düşünüyorum azon oranı dengelenir
İSTANBUL (AA) - Gübretaş'ın, ayçiçeği tarımı için geliştirdiği özel gübreyle verimlilik, dekar başına 400 kilogram civarında olan ortalamanın yüzde 30 üzerine çıktı.

Gübretaş açıklamasına göre, tarımsal üretimde dengeli beslemeyle verim ve kaliteyi artırmak amacıyla Ar-Ge çalışmalarını sürdüren Gübretaş, ayçiçeği tarımı için geliştirdiği özel ayçiçeği gübresini bu yıl Konya’nın Altınekin ilçesinde yaptığı deneme ekimiyle test etti. Toprak analiz sonuçlarına göre bölgeye özel geliştirilen gübrenin kullanıldığı 10 dekarlık arazide geçen günlerde yapılan hasatla dekar başına 520 kilogram verim elde edildi.v

Açıklamada, 'Dekar başına 400 kilogram civarında olan bölge ortalamasının yüzde 30'un üzerine çıkan verimin yanı sıra ayçiçeğinde kalitenin belirleyicisi olan yağ oranı ise 47 çıktı. Bu rakam da Türkiye ortalamasının üzerinde' denildi.

Ayçiçeğinde yağ oranının temel değer olarak 40 alındığı ve bundan sonraki her artı değer için ekstra bedel ödendiği ifade edilen açıklamada, böylece yüksek verim ve kalite sayesinde çiftçilerin daha yüksek kazanç elde etmelerine katkıda bulunulduğu vurgulandı.

Açıklamaya göre, Türkiye yağlı tohumlar ihtiyacını yurt içi üretimden karşılayamadığı için her yıl yaklaşık 3 milyar liralık ithalat yapıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı cari açığın düşürülmesi çerçevesinde yurt içinde yağlı tohum üretimini artırmak amacıyla yerli üreticiyi destekliyor. Gübretaş, bu bağlamda bitkiye özel gübreler geliştirerek verim ve kalitenin artırılması hedefiyle çalışmalar yürütüyor. Ar-ge çalışmalarıyla formüle edilen bitkiye ve bölgeye özel ürünler dengeli beslemeyle verim artışı sağlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gübretaş Genel Müdürü Osman Balta, tarımda dünyayla rekabet için birim alandan en yüksek verimi almanın çok önem kazandığına dikkati çekti.

Sektörde en geniş ürün çeşitliliğine sahip Gübretaş'ın ülke tarımına değer katma çabasını sürdürdüğünü belirten Balta, tarımsal üretimde yüksek verim ve kaliteyi elde etmek için mutlaka toprak analizi yaptırılması gerektiğini belirtti.

Gübretaş'ın ayçiçeği üretiminin yaygın olduğu bölgeler için geliştirdiği özel gübreyi, pilot bölge seçilen Konya’daki deneme ekimiyle test ettiklerini aktaran Balta, şunları kaydetti:

'Bu arazide uzman ziraat mühendislerimiz tarafından oluşturulan bitki besleme programında 13.18.15+2(MgO)+10 (SO3) deseninde formüle edilmiş taban gübresi kullanıldı. Yüksek verimle birlikte ayçiçeğinde kalite kriteri olan yağ oranında artış sağlayan bu gübre, bölgede bugüne kadar kullanılan alternatif ürünlerden farklı özellikler içeriyor. Genellikle klasik ürünler en fazla 3 bitki besin maddesi içerirken, Gübretaş'ın özel ürünü ayçiçeği bitkisinin ihtiyacı olan 5 farklı besin maddesini dengeli olarak bünyesinde bulunduruyor. Yapılan hasat sonuçlarına göre dekar başına 520 kilogram ayçiçeği ile Türkiye ortalamasının üzerinde verim artışı sağlayan ürünümüz, çiftçilerimizin de yüzünü güldürüyor.' diye bir yazı yazılmış aslı astarı nedir bilmiyorum bu sene kuru tarım ayçiçeği tarlasında denemeye niyetliyim inşallah bir sıkıntıyla karşılaşmayız

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87