Ayçiçeğinde yağmurlama sulamasi ile gubreleme nasıl olmalı...

Sulayamam diyerek hayvan gübresi dokturdugum 7 dekarlik tarlaya sulama imkanı doğdu, bende dün itibarıyla 4 saat su verdim.Gerci bir 10 gün once olsaydı mükemmel olacakti.Imkan olursa bir hafta sonraya da 3-4 saat tekrar verecegim...

Resimler ve ekler

• 20220603_103304.jpg
    20220603_103304.jpg
    455.6 KB · Görüntüleme: 48
  • 20220603_103226.jpg
    20220603_103226.jpg
    230.7 KB · Görüntüleme: 46
Arkadaşlar cümleten merhaba,son dört yıldır etkili olan kuraklığa karşı üç yıldır da salma sulama yapıyorum. Bölgemizin yaz sıcaklığını çok etkili yaşaması ve kıt su varlığı çiçeklerin erkenden olgunlaşmasına ve hatta yanmasına sebeb olmakta.
Cevreme göre daha iyi verim almama rağmen 200 -240 kg civarinda seyrediyor.Sulanmayan yerlerin verimi 60 ile 150 arasında değişiyor. Bu yıl yağmurlama yapacağım. Amacım yetistirebilirsem çiçek öncesi bir su ve çiçek sonrası bir su verebilmek.
Dedigim gibi yüksek sıcaklık çok çabuk olgunlaşmayı sağlıyor, gecen yil ikinci suyu yetistiremedigim yerler oldu.
Toprağımız killi ve kirecli ,tabana 12 kg 20.20 kükürt lu gübre verdik,cins es bella.
Elimde Amonyum sulfat gubresi var.Aceba diyorum ilk sulama suyuna dekara 10 kg olacak sekilde amonyum sülfat versem olur mu?amonyum sülfat yaprak yakması yapar mi?
biz damlama yapınca su tanklarıyla veriyoruz suyu yağmurlama olunca da elimizle çekirdeğini dibine avcumuzla atıyoruz biraz zahmetli oluyor ama dibine de attığımız için bayağı faydalı oluyor
Bence yaprağına bir şey olmaz

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
biz damlama yapınca su tanklarıyla veriyoruz suyu yağmurlama olunca da elimizle çekirdeğini dibine avcumuzla atıyoruz biraz zahmetli oluyor ama dibine de attığımız için bayağı faydalı oluyor
Bence yaprağına bir şey olmaz
Eyvallah kardeşim, bu söylediğiniz şekli sulama yaptıktan sonra duydum.Once bilseydik sizin dediginiz gibi yapardım.Evet biraz zahmetli gibi ama verilen gubre den tamamıyle yararlanabilecek ayçiçeği...
Sulama suyuna karışınca bir miktar gubre daha uzağa yada toprağa düşecektir.Neyse hayırlısı, bu vakitten sonra ya soğan ya söven demişler...

• Beğen
Tepkiler: Aalii
Arkadaş lar ayçiçeklerimiz bu şekilde,şu anda yagmu5lama ile 2 saat su vermem uygun olur mu?

Resimler ve ekler

• 20220609_163518.jpg
    20220609_163518.jpg
    138.4 KB · Görüntüleme: 26
  • 20220609_163503.jpg
    20220609_163503.jpg
    156.7 KB · Görüntüleme: 24

Emre kardeşim 2 yerine 4 saat verebiliriz o sorun degilde ayçiçekleri cicekteyken sulama yapılır mı?yada ben yaptım diyen arkadaş var mi ?diye dedim...
Yapilir. Cicekteyken verilen suyun faydasi olur daneler dolgun olur verim artar. Biz cin 361 ektigimizde suladik. Bu yilda nasip olursa arpadan sonra 2. Urun ilk kez yağlık ayçiçeği ekeceğim

• Beğen
hocam benım bıldıgım ayçiçeği kafa çıkartırken ve içini doldururken su ister Ben daha çiçek de ki tüm bitkilere su verildigini duymadım
Evet biz de öyle biliriz ama son bir su ihtimali vardı versem mi diye düşündüm.
Gerçi gerek te kalmadi ve tamda cicekteyken son 12 saatte 100 kg üzerinde yağış aldı ayçiçekleri.Hakkimizda hayırlısı artık...

çok güzel yagmıs kozana o zaman
bize yagıs düşmedi
Evet çok güzel yağdı gerçekten,hatta ara ara da korkuttu.3 sefer birer saatlik şekilde sağanak olarak yağdı.Ayçiçekleri bayram etti,cumle musluman malinin yuzu güldü valla.Bizim buralar kozan değil hocam Buruk mezarlığı,saricam ilçesi oluyor.Şehir merkezine çok yakın,Adana ya gelirseniz beklerim,cayimizi icersiniz...

Evet çok güzel yağdı gerçekten,hatta ara ara da korkuttu.3 sefer birer saatlik şekilde sağanak olarak yağdı.Ayçiçekleri bayram etti,cumle musluman malinin yuzu güldü valla.Bizim buralar kozan değil hocam Buruk mezarlığı,saricam ilçesi oluyor.Şehir merkezine çok yakın,Adana ya gelirseniz beklerim,cayimizi icersiniz...
eyvallah bizde bekleriz yumurtalıga hocam
ancak bızım oraya pek düşmedi

• Beğen

ayçiçek son yüke binmiş iken ve rüzgarın olacagı dönem de sulanmaması gerekıyor bu sekılde yatmalar cok olur az bile yazmıs sizin
tarla hazırlıgında pulluk sürümü yapmıs mıydınız
Aynen yapıldı,ben bu durumu daha çok toprak yapısına bağlıyorum. Hocam bu tarla da çok yakın alanda beyaz vasıfsız toprak,siyaha yakin güçlü toprak ve kirmizi toprak yanyana.Şöyleki toprağın zayıf olduğu beyaz yerde gübreli sulama bitkiyi bir miktar ilerletmiş ama zayıf kök yapısı fırtınada ayakta tutamamış. Daha vasıflı toprakta çiçekler güçlü duruyor...