Ayçiçeklere DAP Gübresi

Magnezyum fazlalığı 1-2 kg topraktan 300-500 gram yapraktan uygulama ile görüleceğini düşünmüyorum.

Çok makul sayılabilecek miktarlar yazmıştım, ne gibi bir sebeple fazla geldi onu anlamadım cidden soruyorum yanlış anlamayın.

Magnezyum kolay yıkanan bi elementtir, aşırı yağışlarda topraktan yıkanma tehlikesi vardır o yüzden bu miktarlarda verildiğinde sapa kalkma dönemi ve sonrası zaten hızlı bir şekilde kullanılacaktır fazlası da bahar yağmurları ile seyrelir sorun olmaz yani.

Her elementin birbirinin alımına pozitif veya negatif etkisi vardır ancak magnezyumun çinko demir veya diğer metallerin alımına etkisi fosforun etkisi kadar yoktur. Fosfor fazla ise ve bu metallerle birlikte verildiğinde oksitlenme riski oluşur bitkiye yarayışsız hale gelir, onun dışında başka bir sıkıntısı da olmaz. Bitki alamaz sadece.

Magnezyum fazlalığı potasyum alımını negatif etkiler. Aynı şekilde fazla potasyum gübrelemesi de magnezyum alımını azaltır.

Magnezyum fazlalığı genç bitkilerde kök gelişimini etkiler, magnezyum takviyesi de zaten buğdayda sapa kalkımda ayçiçeğinde nohutta falan da kök gelişimine negatif etkisi olmayacak kadar erken olmayan dönemlerde yapılır. Yani kök gelişimi zamanında, bitkinin erken döneminde magnezyum takviyesi yapılmaz. Yapın diyen de görmedim duymadım o yüzden sorun yok.

Diğer soruna gelirsek, akademik kaynaklara ters bişey söylemem iddia etmem, mühendislerin de uzmanlığına göre konuyla ilgili bilgi ve tecrübesi yeterliyse dinlerim e biraz da nacizane tecrübe ettiğim şeyler diyelim. Bayilerden de işini doğru yaptığına inandığım, sadece ticari kaygıyla hareket etmeyenleri dinlerim.

Yani bu bilgileri saydığınız tüm kaynaklara dayanarak söylüyorum.

Magnezyum fazlalığı 1-2 kg topraktan 300-500 gram yapraktan uygulama ile görüleceğini düşünmüyorum.

Çok makul sayılabilecek miktarlar yazmıştım, ne gibi bir sebeple fazla geldi onu anlamadım cidden soruyorum yanlış anlamayın.

Magnezyum kolay yıkanan bi elementtir, aşırı yağışlarda topraktan yıkanma tehlikesi vardır o yüzden bu miktarlarda verildiğinde sapa kalkma dönemi ve sonrası zaten hızlı bir şekilde kullanılacaktır fazlası da bahar yağmurları ile seyrelir sorun olmaz yani.

Her elementin birbirinin alımına pozitif veya negatif etkisi vardır ancak magnezyumun çinko demir veya diğer metallerin alımına etkisi fosforun etkisi kadar yoktur. Fosfor fazla ise ve bu metallerle birlikte verildiğinde oksitlenme riski oluşur bitkiye yarayışsız hale gelir, onun dışında başka bir sıkıntısı da olmaz. Bitki alamaz sadece.

Magnezyum fazlalığı potasyum alımını negatif etkiler. Aynı şekilde fazla potasyum gübrelemesi de magnezyum alımını azaltır.

Magnezyum fazlalığı genç bitkilerde kök gelişimini etkiler, magnezyum takviyesi de zaten buğdayda sapa kalkımda ayçiçeğinde nohutta falan da kök gelişimine negatif etkisi olmayacak kadar erken olmayan dönemlerde yapılır. Yani kök gelişimi zamanında, bitkinin erken döneminde magnezyum takviyesi yapılmaz. Yapın diyen de görmedim duymadım o yüzden sorun yok.

Diğer soruna gelirsek, akademik kaynaklara ters bişey söylemem iddia etmem, mühendislerin de uzmanlığına göre konuyla ilgili bilgi ve tecrübesi yeterliyse dinlerim e biraz da nacizane tecrübe ettiğim şeyler diyelim. Bayilerden de işini doğru yaptığına inandığım, sadece ticari kaygıyla hareket etmeyenleri dinlerim.

Yani bu bilgileri saydığınız tüm kaynaklara dayanarak söylüyorum.

Mısır için özellikle önerdiğiniz NPK gübreleri dışında gübreler hangileri ? İlk yaprak gübresinde bol su ile aminoasit+bor+çinko atıyoruz. Magnezyumuda ilaç makinesinin içerisinde mi atmak gerek ? Bide bu damlama ile yapraktan gübreleme arasında çok fark oluyor mu acaba ? Kimisi yapraktan bol bol dönüme 100lt su ile basarsan yaprak gübresi iyi diyor başkası damlamayla vermek daha mantıklı diyor sizin tecrübeniz var mı ?

Mısır için özellikle önerdiğiniz NPK gübreleri dışında gübreler hangileri ? İlk yaprak gübresinde bol su ile aminoasit+bor+çinko atıyoruz. Magnezyumuda ilaç makinesinin içerisinde mi atmak gerek ? Bide bu damlama ile yapraktan gübreleme arasında çok fark oluyor mu acaba ? Kimisi yapraktan bol bol dönüme 100lt su ile basarsan yaprak gübresi iyi diyor başkası damlamayla vermek daha mantıklı diyor sizin tecrübeniz var mı ?

Valla hocam mısır tarımı ile ilgili çok bilgim yok ama ana elementlerin damlama ile verilmesi bence hertürlü daha etkili olur. Magnezyum da bir ana elementtir topraktan vermek daha faydalı olur ancak tabiki de azot fosfor potasyum kadar ihtiyaç duymaz. Bitkiye göre değişir miktarlar bence o bitki üzerine tecrübeli mühendislere sormak gerekir. Magnezyumu yapraktan da verebilirsiniz alımı da kolaydır ama erken dönemde ihtiyaç duymaz kök gelişimi zamanında magnezyum fazlalığı olursa zararlı bile olabilir.

İz elemenetlere gelirsek çok çeşitli bilgiler mevcut hangisi ne kadar doğru emin olamıyor insan. Mesela killi tınlı topraklarda fosfor gübrelemesi de çok yapılırsa topraktaki aliminyum oranı arttığı için diğer metallerin alimunyuma bağlanıp bitki tarafından alınması engelleniyor diyen de var. Fosfor , potasyum , magnezyum veya kalsiyum fazlalılığının illaki bir mikro element alımına negatif etkisi olduğu zaten biliniyor. Damlama sulama olan yerde topraktan vermek çoğu durumda daha faydalıdır ancak, mikro elementleri yapraktan takviye etmenin oldukça faydasını görürsünüz.

Mısırda neye daha çok ihtiyaç duyar neyin eksikliği büyük sorun bunları hiç bilmiyorum tabi ama, sülfatlı gübreleri herhangi bir ilaç ile karıştırmamak kaydıyla mikro element takviyesi yapmanızı öneririm. Düşük maliyetli ve illaki faydalı olur. Kalsiyumu da hiç bir gübreyle ve ilaçla karıştırmamak gerek. Mikro elementleri aminoasitlerle karıştırmak alımını da kolaylaştırır.

Abicim bizim topraklarda potasyum eksikliği yok o yüzden DAP atalım dedik.
Toprak analizlerine bakarak hata yapmayın. Toprakta gözüken potasyum, bitkiler için yarayışlı değildir. Sizin gibi bende geçen sene dap gübresi ile ekimlerimi yaptım mısır, ayçiçek ve şeker pancarında. Sonuç tam bi hüsran oldu benim için. Dap gübresini gübre serpme ile attım , sonra toprağa karıştırdım. Bu sene mibzer ile kükürtlü 15-15-15 gübresi kullanacağım. Sanada macera aramamanı öneririm.