aynı güçte , tek çeker mi yoksa çift çekermi daha az yakıt harcar?

aynı güçte , tek çeker mi yoksa çift çeker mi daha az yakıt harcar ?

• Kullanılan toplam oy
    19

Ynt: aynı güçte , tek çeker mi yoksa çift çekermi daha az yakıt harcar?

POYRAZLI SALİH link=topic=6033.msg82293#msg82293 date=1223320400' Alıntı:
katılıyorum...
herkte 4wd daha az yakar, tırmıkta 2wd
ağır işe çift çekerle gitcen hafif işe tek çekerle...

aynen öyle bence ...

geçen sene sarıoba köyündeki tarlayı ekerken 70e tırmık 285e de mibzer bağlamıştık 70-66 depoyu sömürdü (3. viteste çekiyorduk) aşırı yakınca mibzeride tırmığın arkasına taktık 70 le çektik (2.viteste)...
bu sene ise bayır tarla vardı 40 dönüm bu tarlayı 1depo + 1 bidon mazot yaktı 1 günde bitti... bu tarlayı 285 1 depo + 2bidon ile 1 günden fazla bir zamanda bitiriyordu... tek çekerin yeri ayrı çift çekerin yeri ayrı...

bence bu konu muammada kalmaması için performans /yakıt dersek daha sağlam bir zeminde olur diye düşünüyorum.
yine de arkadaşı tebrik ediyorum mavi mi kırmızı mı demekten iyi en azından yorumlar bile iş yapar

ağır işide hafif işide çiftçekerle yapmak, ekipmanları buna göre oluşturmak gerekir, Çiftçeker şurda az yakar, şu işte çok yakar önermesi ise üzerine düşünülerek yapılmış bir yorum gibi gelmiyor bana...

arkadaşlar bu konunun cevabı çok basit..her yerde her şite 4wd az yakar..yolda sanki çiftçekerde mi gidiyorsunuz.yolda aynı yakar ama en küçük işe bile girsen çiftçeker az yakar neden?300 mt boyu olan bi tarlada çizelle 2 wd ile başa 5 dk da varırsın patinaj çok olur, ama 4 wd ile 3,5 dakika da varırsın aynı derinlikte hiç patinaj yapmaz.dolayısıyla 100 dönüm tarlada aynı işte aynı derinlikte 2wd 12 saat çalışırsa 4 wd 8 saat gibi çalışır..traktörün en küçük bi patinaj atacağı işte 4wd az yakar diğer iş ve yolda aynı yakar..çünkü motor aynı katedilen mesafe aynı zaman aynı..

sercaneker01 link=topic=6033.msg86069#msg86069 date=1224354690' Alıntı:
arkadaşlar bu konunun cevabı çok basit..her yerde her şite 4wd az yakar..yolda sanki çiftçekerde mi gidiyorsunuz.yolda aynı yakar ama en küçük işe bile girsen çiftçeker az yakar neden?300 mt boyu olan bi tarlada çizelle 2 wd ile başa 5 dk da varırsın patinaj çok olur, ama 4 wd ile 3,5 dakika da varırsın aynı derinlikte hiç patinaj yapmaz.dolayısıyla 100 dönüm tarlada aynı işte aynı derinlikte 2wd 12 saat çalışırsa 4 wd 8 saat gibi çalışır..traktörün en küçük bi patinaj atacağı işte 4wd az yakar diğer iş ve yolda aynı yakar..çünkü motor aynı katedilen mesafe aynı zaman aynı..
+ rep katılıyorum... şurda tekçeker az yakar diye birşey olmadığını herkes anlar umarım...

tarım traktöründe , tarlada tek çeker traktörün ön teker leri tüketici arka tekerler üretici durumundadır...çift çeker traktörün ön ve arka tekerleri üretici durumundadır...kısaca bu böyle...örnek olarak kaba bir yerde tek çeker traktörün direksiyonunu tam çevirin .. ön tekerler firen gibi çalışır...yola gelince yeni nesil traktörler belli bir hıza ulaşınca ön çekerleri devre dışı bırakıyor...konu aydınlanmıştır diye düşünüyorum...

atilla link=topic=6033.msg92923#msg92923 date=1225835020' Alıntı:
tarım traktöründe , tarlada tek çeker traktörün ön teker leri tüketici arka tekerler üretici durumundadır...çift çeker traktörün ön ve arka tekerleri üretici durumundadır...kısaca bu böyle...örnek olarak kaba bir yerde tek çeker traktörün direksiyonunu tam çevirin .. ön tekerler firen gibi çalışır...yola gelince yeni nesil traktörler belli bir hıza ulaşınca ön çekerleri devre dışı bırakıyor...konu aydınlanmıştır diye düşünüyorum...

:)

atilla link=topic=6033.msg92923#msg92923 date=1225835020' Alıntı:
katılıyorum

ya benm anlamadığm trlada 4*4 az yakar....yolda niye fazla yaksın 4*4 e basmadğn sürece

Dötçekerler her alanda daha sık kullanılmalı... giderlerin aşırılığından bahsediyorsak; bunu nasıl azaltabileceğimizi hep göz önünde bulundurmalıyız...

pamukçu link=topic=6033.msg95696#msg95696 date=1226521645' Alıntı:
Dötçekerler her alanda daha sık kullanılmalı... giderlerin aşırılığından bahsediyorsak; bunu nasıl azaltabileceğimizi hep göz önünde bulundurmalıyız...

ozaman otomatik ön çeker sistemi bulunan traktörleri tercih etmemiz lazım...

ben borsada TL 100A kullanmıştım ön tekerler boştaydı, bayır aşşa inerken frene hafif dokundum hemen ön tekerler devreye girdi... çok hoşuma gitti...
bizim 70-66 her zaman çift çekerde duruyor, 2 sene falan hep bağlı durdu oda küflendi sanırsam aşşa inipte kolun bağlı olduğu demizi çekiçlemezsen boşa almıyor, çekiçleyerek boşa alsan bu sefer çekiçlemeden önleri bağlamıyor...

285de tek çeker olduğu için DT ye alamıyorum :D şaka...

fazla yakıt ne yakmak ne demek acaba ... çalışma zamanına göre hesaplanır , dönme göremi hesaplanır , yüke göremi hesaplanır .....

bunların hepsini hesaba katarak değerlendirsek acaba nasıl bir sonuç çıkar .... bence bunların üçünüde hesaba kattığımda : mesela tek çeker 3 lü pulluk çeken bir traktörün çift çekeri dörtlü pulluk çeker ve iş zamanı kazanırsın ama belki yakıt dönüme oranla biraz artar ..... değişik hesaplar ...

okkangal link=topic=6033.msg100256#msg100256 date=1227564719' Alıntı:
fazla yakıt ne yakmak ne demek acaba ... çalışma zamanına göre hesaplanır , dönme göremi hesaplanır , yüke göremi hesaplanır .....

bunların hepsini hesaba katarak değerlendirsek acaba nasıl bir sonuç çıkar .... bence bunların üçünüde hesaba kattığımda : mesela tek çeker 3 lü pulluk çeken bir traktörün çift çekeri dörtlü pulluk çeker ve iş zamanı kazanırsın ama belki yakıt dönüme oranla biraz artar ..... değişik hesaplar ...

Okay abi aslında iyi bir noktaya değindin. Normalde tarla sürümüne veya yüke göre yakıt hesabı yapılmaz. Yakıt hesabı zamana göre yapılır. Tabi bunu yaparken traktör tarlada veya yükta çalıştırılmaz. Eğer karşılaştırma yapılcaksa iki traktör düz bir zemine çekilir. İki traktörde 1750 rpm ' e ayarlanır. Bir saat süre ile çalıştırılır. İşte böyle yapılırsa tam olarak hangi traktörün az yaktığı anlaşılabilir. Tarla veya taşıma şartlarında sabit veriler olmadığı için kesinlikle net bir sonuç elde edilemez. Fakat benim dediğim yöntemle gerçek verilere ulaşılabilir....

alipasalierkan link=topic=6033.msg100257#msg100257 date=1227565149' Alıntı:
Okay abi aslında iyi bir noktaya değindin. Normalde tarla sürümüne veya yüke göre yakıt hesabı yapılmaz. Yakıt hesabı zamana göre yapılır. Tabi bunu yaparken traktör tarlada veya yükta çalıştırılmaz. Eğer karşılaştırma yapılcaksa iki traktör düz bir zemine çekilir. İki traktörde 1750 rpm ' e ayarlanır. Bir saat süre ile çalıştırılır. İşte böyle yapılırsa tam olarak hangi traktörün az yaktığı anlaşılabilir. Tarla veya taşıma şartlarında sabit veriler olmadığı için kesinlikle net bir sonuç elde edilemez. Fakat benim dediğim yöntemle gerçek verilere ulaşılabilir....

bence hem dediğin gibi denenmeli hem tarlada aynı ekipman ve aynı ayarda denenmeli römork bağlanarak aynı mesafede denenmeli ( farklı markalar için ) ... şimdi bu konuda tek çekerdemi çiftçekerdemi dersek durarak hesaplamamızın bir faydası yok . yüke koşmak lazım ...

Zamandan da yakıttan da kazanırsınız kesinlikle, deney yapmaya bile gerek yok geçmişe dönük kullanımlarınızı hatırlayın şu an oturduğunuz yerde yaparsınız hesabı... Çiftçeker daha az yakıt tüketir birim zaman ve mekanda diyelim...

arkadaşlar bizde tümosanı almadan önce fıat 70 56 dt vardı bide aynı 70 56 düz tekçeker var bunu denedik yolda tekçeker daha tasarruflu ama tarlada4x4 daha az yakıyodu

tabıkı arkadaslar tek ceker az yakar cunku cıft cekerde cok enerfı harcar traktorler bunun ıcın tek ceker az yakar