Az Su İsteyen Bitki Önerileri

12.06.2017
1,811
1
5,065
22
Aksaray

Merhaba abilerim kardeşlerim. Beni tanımayanlar için kısaca; 2011'den beri yer altı sularının göz göre göre çekildiği Aksaray/Eskil'de çiftçilik yaptığımızı belirtmek isterim. Aradan geçen bu 10 senenin ardından bazı köylerde yer altı suyu tamamen bitti, geri kalanı ise kuyu kazdırma ve boru eklemeyle tarladan kazandığını kuyuya döküyor. Bu yüzden bizim köylülerden geleneksel takılanlar artık alternatif bitkilere yönelmek istiyor.

Benim çevremden ve kendi ekimimizden gördüğüm kadarıyla, azdan çoğa doğru benim sıralamam şu şekilde:

Kanola - Arpa - Buğday - Yağlık ayçiçeği - Çerezlik ayçiçeği - Mısır

Mısır konusunda ekleme yapmak istiyorum. Gördüğüm kadarıyla mısır sulamada istikrar isteyen bir bitki, bir kere susadıktan sonra suyun içine atılsa da istenilen performansı göstermiyor. Peki neden bu listeye dahil ettim? Çünkü depolama şansının oluşu ve her zaman aktif bir piyasasının olmasından dolayı gerekirse %50 daha az ekilip, su idare edilebilir.

Sizin sıralamanız nedir, su sıkıntısı çeken bölgeler için hangi bitkileri önerirsiniz? Buyrun tecrübelerimizi aktaralım.

1626807025831.png

Lavanta öneriyolar ama pazarlaması nasil olur su sorunu olan yerlere bölge bazlı ürünler ekilse iç anadoluda su yok ama yonca pancar mısır ön sırada gidiyo buğday arpa ekilse bi yandan da ithal ürün geliyo içerdeki çiftçi desteklense daha iyi olmaz mı ? herşey sistemli ilerlese herkes rahatlar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Lavanta bicildiginde Isparta yag fabrikalari aliyor. Kac dekar oldugu onemli, pahali olmayan kucuk bir yag alma unitesiyle yagini alabiliseniz daha rahat ve karli olarak satabilirsiniz. Internette epey bilgi var, Lavanta ureticilerinin birlikleri ve bu konuda yardimci olan STKlar var iyice bilgi almak lazim.

Ben İç Anadolu için ağaç öneriyorum ceviz badem nar elma vs. iç Anadolu erozyon ve kuraklıkla mücadele ediyor toprağın boş kalmmaması lazım
Aksaray gibi su sıkıntısı çeken bir yer biçim sonrası kuruma hızlı olduğu için yonca ekiyor ama yonca tam bir su bitkisi 6 defa biç her biçimde 2-3 defa su vermek suyu çok harcıyor yonca yerine kurakta da yetişen korunga ekilebilir artık yoncanında bir esprisi kalmadı 2 tl yonca alıp 3 tl süt satmak çok cazip değil kendin bile yonca yetiştirsen alet ekipman sulama çok masraflı