Azkan nohut

Mevsimler değiştiği için pek bi fark olmayacak gibi nohutun cinsine göre kasım aralık ayında ekenler var
mart nisan kurak olursa erken ekmek avantajlı. ama 2019 daki gibi serin olursa çimlenme yavaş oluyor. bitki çalışmıyor. buda hastalığa ve soğuk sıtresine neden oluyor. ocak çok erken bence . bizim bolge için şubat sonu iyi gibi.

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
mart nisan kurak olursa erken ekmek avantajlı. ama 2019 daki gibi serin olursa çimlenme yavaş oluyor. bitki çalışmıyor. buda hastalığa ve soğuk sıtresine neden oluyor. ocak çok erken bence . bizim bolge için şubat sonu iyi gibi.

3 senedir erken ekenlerden aldığım fikirlere göre ne kadar erken olursa ek diyenler çok fazla. Mevsimler farklılık gösterdiği için mart nisan ayında ki yağmurlar mayıs haziran aylarında yağıyor yağışlarda olduğu zaman gerileme ortadan kalkıyo. Nohut işi kumar gibi bişey havalar müsait olduğunda ne kadar erken ekilirse daha iyi olur

Bizim buralarda martta ekilir.
Her yerin iklim şartlarına göre değişir bence.Çevrede ekim yapanlarla görüşmek uygun olur.
Bu konuda resmi bir doküman kitap var.İlgili bölümleri koydum.Faydasi olur inşallah ;
20200119_124715.jpg
20200119_124549.jpg
20200119_124628.jpg

Gübre ile tohum aynı banda düşerse ki hububat mibzeri ile ekim yapmayı düşünüyorum sıkıntı yaşarmıyım acaba varmı tecrübe eden
nohut mibzeri'de hububat mibzeri de nohutla gübreyi aynı yere atıyor,iki mibzer arasında gübre atımında fark yok. nohut mibzerinin avantajı, ayaklar kazmalı olduğundan,biraz ağır tavda tekerin bastığı yerlerdeki nohutlar açıkta kalmıyor.hububat mibzeri teker izindeki nohutları kapatamıyor,açıkta bırakıyor

nohut mibzeri'de hububat mibzeri de nohutla gübreyi aynı yere atıyor,iki mibzer arasında gübre atımında fark yok. nohut mibzerinin avantajı, ayaklar kazmalı olduğundan,biraz ağır tavda tekerin bastığı yerlerdeki nohutlar açıkta kalmıyor.hububat mibzeri teker izindeki nohutları kapatamıyor,açıkta bırakıyor
Ben hep nohut mibzeriyle ektim.yani ektirdim bende yok cunki bu konuda çokta titizim eş dost hububat mibzeriyle ekti benle hemen hemen aynı verimi aldılar. Dekarda 5 10 kilo oynuyor verimde ben onu gözlemledim Dekarini 12 TL ye ekiyorlar bu yıl bizim orda..bende bu yıl hububat mibzeriyle ekecem .. bazen paranlada rezil oluyon her attin taş yerini tutmuyor makina elin olunca kıçı kırık makina oluyor sana Mercedes ele ağız eğeceme Kendi imkaninla yapmak bazen daha iyi 10 kilo eksik olsun

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Bey