• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

B ehliyet ile traktör sürülür mü ?

şiyarfy

Aktif Üye
Yalnızca traktör sürülüyor diye biliyorum fakat arkaya remork takılırsa sorun olur mu ?

OnurrrCa

Tecrübeli Üye
Yalnızca traktör sürülüyor diye biliyorum fakat arkaya remork takılırsa sorun olur mu ?
Ben yıllardır b ile sürüyorum arkaya balya makinası findık harman makinası romork vs akla gelebilecek herseyi taktım çevirdiler kaç defa bi sorun olmadı
Ama yeni kanunlar hiç biseye müsade etmez oldu

OnurrrCa

Tecrübeli Üye
B B1 F M var
ben iş makinası operatörüyüm ayriyeten G var eğliyette
4 tekerli tüm araçları kullanabiliyosun.
Bi kanun var eğliyetle alakasi yok diyorki traktörün arkasındaki taşıtın bağlantının üzerinde uyarı cihazı (reflektör) olursa bi sıkıntı olmuyor olmazsa cezası var 270 tl

fsmehmetozhan

Aktif Üye
B ile Tam Remork haricinde sürülmez, Yarım Remork ile sürüle bilirsiniz. Daha doğrusu süremezsiniz diye hukuki bir yaptım yok, Ancak dört ve daha fazla tekerlekli Remork ile sürmek Polis/Jandarma Trafikte çabuk samimi olursunuz.

şiyarfy

Aktif Üye
B ile Tam Remork haricinde sürülmez, Yarım Remork ile sürüle bilirsiniz. Daha doğrusu süremezsiniz diye hukuki bir yaptım yok, Ancak dört ve daha fazla tekerlekli Remork ile sürmek Polis/Jandarma Trafikte çabuk samimi olursunuz.
Şimdi ben saman makinesi ve arkasına 4 tekerlekli remork takıcam. Hangi ehliyet lazım b olmaz mı ?

FEHİM

Trakkolik Üye
beyler trafikten bir arkadaşla bu konuyu konuşmuştuk . kanunen B ehliyeti sadece 4 tekerlek ve hatırlamadığım bir tonaja kadar kısmını kullanabilir dedi. römork ilave edersek dediğimde kanunen bu iş çekiciye girer ve en az D ehliyeti lazım dedi. ancak Allah göstermesin kaza gibi bir olaya karışmadıkça bir şey demiyoruz dedi.
yolda traktörün arkasındaki ekipmanın genişliği 3 metre ye kadar sorun yok 3 metreden 3,5 metreye kadara arkada eskort olmalıymış eğer genişlik 3,5 metreden fazla ise öne ve arkaya çift eskort ve gece trafiğe çıkılamazmış.

FEBRUCCİNİ

Tecrübeli Üye
Benim bildiğim b sınıfı 750 kg kadar römork kullanıyor.fazlaysa kaza yapmazsan bişey olmaz ama yaparsan sıkıntı.
araba için ayrı römork için ayrı kamyon,tır,otobüs ayrı ayrı sınava girmek gerekiyor.Yeni yeni icatlar çıkarıyorlar adamı hasta ediyorlar.
Balya makinası neye giriyor peki.?

OnurrrCa

Tecrübeli Üye
Şimdi ben saman makinesi ve arkasına 4 tekerlekli remork takıcam. Hangi ehliyet lazım b olmaz mı ?
Olur kardeş sıkıntı olmaz bizim burda adamlar traktörlerin peşine 4 5 tane romork üzerlerinde slaj dolu tanesi 10 ton var. Hepsinde b var biz 30 yıldır b ile kullaniyorz.

OnurrrCa

Tecrübeli Üye
Arkada reflektör olduğu sürece sıkıntı yok mümkünse taşıtın romork makina vs arkasına 25 km yazan tabela yapıştırma vs bulabilirsen daha iyi olur
Örnekteki fotoIMG-20180623-WA0000.jpeg

fsmehmetozhan

Aktif Üye
Karayolunda bağlayamazsınız, Nizamcı bir personele denk gelirse işlem yapar, her hangi bir personel işin oluruna da bakabilir. Arazide her türlü ekipman bağlayabilirsiniz. Arazide sizi denetlemeye yetkili her hangi bir kurum görevli değil.

Mazlm0202

Aktif Üye
Geçenlerde Traktör İle Gübre Götürüyodum Çevirmede Durduruldum B Ehliyeti İle Bu Traktörü Römork Arkada iken Süremezsin Denildi
Ama Cezai İşlem Uygulamadılar ...

icendek

Aktif Üye
Römorklu kullanmak için BE almak gerekiyormuş. Özellikle taşıt yolunda kaza olursa çok sıkıntı çıkıyor..

FEBRUCCİNİ

Tecrübeli Üye
B 750 kg yüklü ağırlığı olan römork kullanabilir diyor.bizim patostan bozma 800 kg civarı römork var.kaza yapsam tartacaklar mı n'olacak?

Üst Alt