Bal Arısı İle Eşek Arısı Sokması Arasındaki Fark Nedir?

Bal arısı sokması sırasında verdiği salgı asidiktir. Bu nedenle de acı hissi sodyum bikarbonat veya amonyakla dindirilebilir. Bir eşek arısı soktuğunda ise hissedilen acı aynı olmasına karşın bu sokma sırasındaki salgı baziktir ve bir asit içeren sirkeyle dindirilebilir.
Arıların sokmaları sırasındaki acıyı dindirmek asit ile bazın nötrleşme tepkimeleri sayesinde olur.

Nötrleşme tepkimelerinin genel özelliği asitlerle bazların özelliklerini kaybedip tuz ve su oluşturmasıdır.

Bugun elime arı soktu ama ne arısı oldugunu göremedim ama koyu sarıydı elimde kola vardı kolayı sokulan bölgeye sürdüm
daha sonra sokulan yeri elimle sıkarak kanattım ne ağrı kaldı ne şişme oldu.
ağrısından değil de şişince bi garib oluyo o yüzden
bizim bi arkadaşta arının soktugu yeri bıçakla hafif kesip kanatıyormuş kanı akınca şişme falan olmuyormuş

Ynt: Bal Arısı İle Eşek Arısı Sokması Arasındaki Fark Nedir?

Eşek arılarının iğneleri zaten zehirli diyorlar,bize denk geldi bir kere ısırdı sanki açık yaraya kolonya dökmüşcesine yanıyor ısırdığı yer az bir şeyde şişmişti..Diğerleri bal ve sarı siyah sarıca dedikleri arıların sokması o kadar acıtmamıştı..
Isırıması bile çok fenaydı sokması nasıl olurdu artık Allah göstermesin..

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

eşeK arılarının ıgnesı duzdur sokunca ıcerı zehrı pompalar cıkarır ıgnesını gelır yenden sokar bal arılarının ıgnesı TIĞ ın ucu gıbıdır sokunca cıkmaz bagırsaklarıyla bırlıkte derımızde kalır eger sızı bır bal arısı soktuysa sız onu oldurmedıysenız bıle o ölur yalnız derımızde kalan ıgnenın arkasındakı bagırsakta zehır vardır onu kıymık gıbı bır odun parcasıyla sıyıttırarak alırken dıkkat edelım eger elımızle alırsak bagırsakı sıkmıs oluruz ve zehrı ıcerı pompalarız buda şişmesıne sebeb olur anlş-*s anlş-*s

Mahmutt link=topic=66916.msg759367#msg759367 date=1374172845' Alıntı:
Eşek arılarının iğneleri zaten zehirli diyorlar,bize denk geldi bir kere ısırdı sanki açık yaraya kolonya dökmüşcesine yanıyor ısırdığı yer az bir şeyde şişmişti..Diğerleri bal ve sarı siyah sarıca dedikleri arıların sokması o kadar acıtmamıştı..
Isırıması bile çok fenaydı sokması nasıl olurdu artık Allah göstermesin..
amin eşek arısının zehirli oldugunu duymuştum
tumosannn link=topic=66916.msg759376#msg759376 date=1374173623' Alıntı:
eşeK arılarının ıgnesı duzdur sokunca ıcerı zehrı pompalar cıkarır ıgnesını gelır yenden sokar bal arılarının ıgnesı TIĞ ın ucu gıbıdır sokunca cıkmaz bagırsaklarıyla bırlıkte derımızde kalır eger sızı bır bal arısı soktuysa sız onu oldurmedıysenız bıle o ölur yalnız derımızde kalan ıgnenın arkasındakı bagırsakta zehır vardır onu kıymık gıbı bır odun parcasıyla sıyıttırarak alırken dıkkat edelım eger elımızle alırsak bagırsakı sıkmıs oluruz ve zehrı ıcerı pompalarız buda şişmesıne sebeb olur anlş-*s anlş-*s
saolasın bilgi için kardeşim
senol_84 link=topic=66916.msg759377#msg759377 date=1374173861' Alıntı:
bal arısı sokması faydalı diyorlar
evet yılda en az 1 kez sokmalıymış diye bi yerde okumuştum galiba

24 iğne yediğim oldu bal arısı bir defada gömlek yirtikmis haberim olmadı o günde çok halsiz yorgundum kol ve bacak eklemlerim ağriyordu üşütmeden kaynaklı zehir beni biraz çarptı ama eklem ağrilarimdan eser kalmadı başımdan 3 tane igne yedim ekserisi karın bel ve bacaklarimdan ısırdı eğer alerjiniz yoksa ariliğa girdiğinizde 3-5 iğne yemenizde bi sakinca yok ,🤣🤣🤣🤣