Balya Makinası Kredisi

Arkadaşlar makina almak istiyorum ama kredi durumu nasıl oluyor traktör gibi senelik ödememi yoksa taşıt kredisi gibi ay ay ödememi oluyor hangi marka önerirsiniz fiyatları nasıl? Yıllık yapacağım en fazla 30000 balya uzağa gitmeden çevremizde çalışsam diyorum. Traktörüm Case 75e ve Massey 3060 var.

Hocam ne marka aldın memnunmusun ?
bizdeki karataş,
sadece ot işi yaptığımızdan bizdeki haşbaysız,
2 yıldır kullanıyoruz sorun yaşamadık,
üstünde karataş yazıyor ama parçaları paksan
(bizdeki geniş olanından daha önce başka makine kullanmadık bu makine ile başladık.)

1692253737184.png

• Beğen
Tepkiler: gocabolulu
yıllarıdr haşbaysız balya işi yaparız. adımız bile çıktı "paket dünyası" diye. hurda bir massey fergusonla başladı babam bende çocuktum. Sürekli bozulurdu sonra leasingle adını hala bilmediğim cuguli diye bir makine aldık o da taşa toprağa alışkın olmayan avrupa makine olduğundan iki üç senede şase ömrünü bitirdi. hurda parasına sattık. yerine çokcanlar aldık ki en çok zorlayan balya makinesi oldu. Başında zaman ayarı yaparken ağladığım çok olmuştur. son iki makinamız da kayhan ertuğrul. Çok şükür memnunuz hala da kullanıyoruz. Küçük balya işi azaldı artık makinenin de şasesi aşındı. yenisini almaya cesaret edemedik. tornacıda şaseyi yeniledik az az çalışıyoruz hala. Ekipman kredisine gelecek olursak geçen ay yem karma makinesi için kullandık. %25 peşinat %75 banka karşılıyor. Vade 5 yıl. Faiz oranı 19.5 fakat sübvansiyonlu kredi diye geçiyor. İthal makinada %50 yerli makinada %100'ü karşılıyor ziraat fakat masraflar ve cüzzi oranda bir faiz oluyor bir değişiklişk olmadıysa

yıllarıdr haşbaysız balya işi yaparız. adımız bile çıktı "paket dünyası" diye. hurda bir massey fergusonla başladı babam bende çocuktum. Sürekli bozulurdu sonra leasingle adını hala bilmediğim cuguli diye bir makine aldık o da taşa toprağa alışkın olmayan avrupa makine olduğundan iki üç senede şase ömrünü bitirdi. hurda parasına sattık. yerine çokcanlar aldık ki en çok zorlayan balya makinesi oldu. Başında zaman ayarı yaparken ağladığım çok olmuştur. son iki makinamız da kayhan ertuğrul. Çok şükür memnunuz hala da kullanıyoruz. Küçük balya işi azaldı artık makinenin de şasesi aşındı. yenisini almaya cesaret edemedik. tornacıda şaseyi yeniledik az az çalışıyoruz hala. Ekipman kredisine gelecek olursak geçen ay yem karma makinesi için kullandık. %25 peşinat %75 banka karşılıyor. Vade 5 yıl. Faiz oranı 19.5 fakat sübvansiyonlu kredi diye geçiyor. İthal makinada %50 yerli makinada %100'ü karşılıyor ziraat fakat masraflar ve cüzzi oranda bir faiz oluyor bir değişiklişk
Bu gün sordum karataş marka haşbaylı 500bin dedi 3 yıl vadeli imiş birde case bayiinde türktraktör redpro var o daha pahalı new holland 5050 ile aynı makine dediler araştırmaya devam ediyorum.

faizle makinamı alınırmış, çalışıp kazanıp alamıyorsun, birde faize çalışırsan gümlersin, bu hep böyle olmuştur.
Hocam haklısın ama günümüzde çok zor enflasyonun bu kadar yüksek olduğu ülkede para biriktirmek ne mümkün geçen yıl 120bin olan makina tam bir yıl sonra 600bin olmuş biriktirdiğin parayı altın döviz ne yaparsan yap imkanı yok. Tek çare borçlanıp ödemek malesef ki bunun bedeli faizdir keşke olmasa ama…

Hocam haklısın ama günümüzde çok zor enflasyonun bu kadar yüksek olduğu ülkede para biriktirmek ne mümkün geçen yıl 120bin olan makina tam bir yıl sonra 600bin olmuş biriktirdiğin parayı altın döviz ne yaparsan yap imkanı yok. Tek çare borçlanıp ödemek malesef ki bunun bedeli faizdir keşke olmasa ama…
Bence faizli almak çare falan değil, en iyi çözüm almamak, ben öyle yapıyorum, kazanmıycaksam kazancımada ortakçı lazım değil vesselam.

Geçen yıl sonbaharda balya makinesi aldık.
Proforma fatura fiyatı , 275 000 TL , yaklaşık 15 000 euro idi.
205 000 TL kredi kullandık , 4 yıl vadeye yaydık , 50 000 , 55 000 , 60 000 , 60 000 TL gibi taksitleri oldu.
Banka masrafları içinde 82 000 TL gibi peşinat vermiştik.
Aynı model sene başında üretilmiş makinayı da 200 000 TL ye nakit aldık.
Nisan aylarında makinanın fiyatı 105 000 TL civarlarıydı.
Haziran ayında fuardan alanlar 150 000 TL ye aldılar.
Ağustos ayında fuardan alanlar yaklaşık 200 000 TL ye aldılar.
Kasım ayında , 150 000 TL ye bakımı yapılmış Gallignani 2005 model makinayı nakit aldık.
Bizdeki makinanın proforma fiyatı 500 000 TL , 17 000 euro, ve de sarhoş tekeri opsiyonel olmuş , 15 000 TL, 500 euro gibi farkı oluyor.
2018 de 40 000 TL , traktör kredisi kullandık ,
9 000 TL masrafı vardı , 5 yıl vadeyle 10 000 TL gibi taksitler ödedik.
500 TL hayat sigortası 5 yıl sonunda 5 000 TL gibi fiyata geldi.
TKK dan 50 000 TL değişken faizli kredi kullanan 2019 yılında yaklaşık 80 000 TL ödemek durumunda kaldı.
2017 de 50 000 TL traktör kredisi kullanan ,%50 destekli , 5 000 TL fark ödüyordu.
2019 yılında 60 000 TL 73 000 TL , yıl sonunda ise 60 000 TL ye 79 000 TL gibi farklar vardı.
Fiyatların küsüratlarını göz ardı ederek belirttik.
Faizin hepsinden uzak durmamız gerekiyor ama bulaşmak durumunda kalıyoruz.
Piyasadaki likidite azlığının sebebi biz değiliz.
Eğitim, alışveriş kültürü gibi durumların değişmesi gerekir ki Avrupa toplumu gibi olabilelim.
Değişken faizden daha da uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Çokcanlar balya malinalarını nasıl bilirsiniz? Bu gün Gerede panayırında Tümosan bayii satıyordu 425bin 110 bin peşin kalanı 3 yıl çks kredisi ve peşin olan 110binede elden vade yaparım dedi. Karşısında New Holland 5050 makina 600 bin 470 bin kredi kalanı peşin diyor. Çokcanlar mantıklımı iyi bir makinamı?

Çokcanlar balya malinalarını nasıl bilirsiniz? Bu gün Gerede panayırında Tümosan bayii satıyordu 425bin 110 bin peşin kalanı 3 yıl çks kredisi ve peşin olan 110binede elden vade yaparım dedi. Karşısında New Holland 5050 makina 600 bin 470 bin kredi kalanı peşin diyor. Çokcanlar mantıklımı iyi bir makinamı?
5-6 yıl önce çokcanlar haşbaysız makine kullandık illahlah ettik. Hata bizde olsa neyse. Bizle birlikte bir arkadaş da aldı kullanamadı. Servis geldi. Abi sizin bölgede otlar çok kuvvetli ondan oluyor dedi. Peki dedik sattık makineyi. Zaman geçmiş firma kendini güncellemiş iyiye gitmiş olabilir. Veyahut biz makineyle uyum sağlayamamış olabiliriz. Bunu da hesaba katın

5-6 yıl önce çokcanlar haşbaysız makine kullandık illahlah ettik. Hata bizde olsa neyse. Bizle birlikte bir arkadaş da aldı kullanamadı. Servis geldi. Abi sizin bölgede otlar çok kuvvetli ondan oluyor dedi. Peki dedik sattık makineyi. Zaman geçmiş firma kendini güncellemiş iyiye gitmiş olabilir. Veyahut biz makineyle uyum sağlayamamış olabiliriz. Bunu da hesaba katın
Anladım genel olarak pek memnun olan yok sanırım.