Balya Makinesi ve yardımcı traktör için öneri

Bu konuyu yakın bir arkadaş için açmak istedim.
Balya konusunda bilgi sahibi olmadigim için hangi traktör daha uygun olur diye size danışmak istedim.

Yılda 12-15 bin balya yapacak, 100 bg bir traktörün yanında yardımcı olarak, onun kullandığı ekipmanları da kullanabilecek,
( bugday, arpa, ayçiçeği tarımında kullanılacak) 95-105 bg hangi traktörü önerirsiniz?
2 traktörün yıllık işleneyecegi miktar 1.000- 1.200 dönüm civarı.
Bütçe max. 220 bin TL.

Not: Benim ilk aklıma gelen Case 105C oldu.

Balya konusunda bilgi sahibi olmadigim için hangi traktör daha uygun olur diye size danışmak istedim.

Yılda 12-15 bin balya yapacak, 100 bg bir traktörün yanında yardımcı olarak, onun kullandığı ekipmanları da kullanabilecek,
( bugday, arpa, ayçiçeği tarımında kullanılacak) 95-105 bg hangi traktörü önerirsiniz?
Bütçe max. 220 bin TL.

Ben daha önce td85d de 2 sezon soforluk yaptim traktor bazen seri geliyordu
Alacagi traktor bucuklu olsun hasbay kullancaksa yada td90d olabilir yan koyde 2 adet var onla yapiyolar

Iskender abi satmış olabilir o traktörü
Satilmadi 180 bin istiyorlardı. Bizde aynı lastik ebatlarında 115c var. Sıra arası için hiçbir sorun teşkil etmiyor. Ayrıca potinger kullanılacak ise o ebat lastik ölçüsü iyi çünkü bizim eski traktörun jantlari 1 ölçü daha ufakti sürekli jantlar çalıyordu. Farmall c alacaksanız bu ebat ideal. Buğday ve kanolada gübre ve ilaç izlerinde de iyi. Potinger takmaz iseniz bir ebat daha ufak jant tercih edilebilir.

Satilmadi 180 bin istiyorlardı. Bizde aynı lastik ebatlarında 115c var. Sıra arası için hiçbir sorun teşkil etmiyor. Ayrıca potinger kullanılacak ise o ebat lastik ölçüsü iyi çünkü bizim eski traktörun jantlari 1 ölçü daha ufakti sürekli jantlar çalıyordu. Farmall c alacaksanız bu ebat ideal. Buğday ve kanolada gübre ve ilaç izlerinde de iyi. Potinger takmaz iseniz bir ebat daha ufak jant tercih edilebilir.
Balya bağlamadaki performansı ne olur sizce?

Bence gayet başarılı olur çünkü
Jxc ve farmal C yakıt konusunda gayet iddali traktörler.
Zaten 95C 98 hp bir traktor balya makinasında performans olarak hayal kırıklığına uğratmayacağız gayet eminim.
Kaldi ki 75C ile haşbayli balya bağlaya baglayorlar ise 95C yi siz düşünün.
Ayrıca köyümüzde
Pancar
Çeltik
tesviyecilik
Ormancılık işleri bulunmamaktadır.
Gönül rahatlığıyla tepe tepe uzun yıllar kullanılacak bir traktör.

Bütçe max. 220 bin TL.

Same Explorer 105 veya Deutz Agrofarm 420 hem ince teker olduğu için sıra arası rahat iş yapar.Uzunköprü Olcay galeride 1800 saatte Mf 5445 var ilandan temiz duruyor ona da bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Balya bağlamadaki performansı ne olur sizce?
Motor grafiği olarak gayet uygun.Motor gayet canlı ve atik yorumları var.
Fiat 80 66 S, 1500 max tork, 1900-2300 devir sabit güç aralığı ve en az yakıt bölgesi devri var.
Farmall C, 1400-1800 tork bandı (sabit tork aralığı), 1800-2300 devir sabit güç aralığı var. En az yakıt bölgesi 1400-1900 devir aralığıdır.
Sap durumuna göre ekonomik devir ve normal 540 devir kullanılabilir.
T5 115 Hi-LO, kasa olarak daha ağır, rampa arazi için tavsiye ederiz.İniş ve çıkışlar daha emniyetli olur, traktör iyi tutunuyor.
Dar alanlarda JXC serisi mekanik şatıl olduğundan sıra başı dönüşleri daha pratik oluyor.
Elektronik şatıl olanlarda zaman kaybı fazla oluyor, tarla büyükse yine siz bilirsiniz.
Benzer fiyat bandında T5 EC seri traktörlerde var.
Deuthz 5125 model motor grafiği olarak güzel duruyor, 5120 C nin tork aralığı kısadır.
Kişisel tercihim, sabit tork ve güç aralığı boyu geniş olan modellerdir.
Fiyatları uygun olsa JD 6 MC tercihler arasında olurdu.
MF 5400 seride, kuyruk mili esnekliği konusunda bir fikrim yok, kullanmadık, motor grafiği olarak sabit güç aralığı bulunmuyor, balyede ne kadar randımanlı olur fikirlerinizi beklerim.Perkins motorların huyudur, fabrikalarda genelde balye ye uygun değildir, der.
Fiat motorda 540 devir 2200 devirdedir, 2300 devir güç sonudur, gaza yüklensekte, kuyruk mili 600 deviri geçmez.
Perkins motorda 2. en az yakıt noktası 1800 devirdir, 1900 devirde kuyruk mili 600 deviri geçer, biraz daha gaza yüklensek motor 2000 devirde max güce ulaşır, ortalığı dağıtır, ves selam.Devir sabitleme düğmesi kullanmak gerekir.Yine de iş tatsız olur.
Sigorbati balye makinesinde aktarımlar zincirli sistemdir, makine kendine fazla zarar veremez.
Bro, (brother, erkek kardeş) , kolay gelsin.