Balya saman ticareti hakkında ?

Merhabalar balya saman için talep var bizler de daha başlamadık harmana. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum daha önce yapmadık açıkçası. Bizim bölgede balyacılar 2,5-3 TL’ye çalışıyorlar şu an piyasada. Biz kendi arazimizi balya yaptırıp satma düşüncesindeyiz. Burada işe girmeden bilen arkadaşlara bir kaç konuda danışmak istiyorum.
Şu an olan talep 100-120 ton civarı balya saman.
Arpada 25 ton alan 10 teker kamyon balya yüklemek için ortalama kaç balya alıyor?
Balya yükleme işçiliğinin ortalama kamyon başı maliyetleri nedir?
Balyacıya balya yaptırırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?
Arpa samanı balyası satışında balya başı mı kg hesabı mı balya piyasası kuruluyor?
Şu an güncel balya saman fiyatları hakkında bilgisi olan var mı?
Gibi sorulara ilgili arkadaşların cevaplarını bekliyorum

Kocaeli'de 10 000 adet ot balyesi bağladık, ortalama 23-25 kg ağırlığında 40*45*125 cm ebatlarında yapıldı.
Haşpaysız 3 ipli balye 3 TL, 2 telli balye 3,5 TL fiyatları var.(özel araziler.)
Kamyonlar, köprü geçiş yüksekliğine göre yükleme yapabiliyor,
Köprü yükseklikleri ortalama 5 metredir ama bazen biraz alçak olanları da olabiliyor,
Balye başı indir-bindir 3 TL işçilik maliyeti olur.
Balyede kiloyu tutturmak için öğleye yakın makine biraz sıkılır, ikindiye doğru biraz gevşetilir.
Saman iriliğinin iyi ayarlanması gerekir, ne un gibi ne de sap gibi olmalıdır, 3-5 cm sap uzunluğu olur.
Arpa samanı yumuşak olduğu için tercih edilir fakat karasal iklimde yetişen arpanın samanı da sert olur.
Ilıman iklimde yetişen buğdayın samanı daha yumuşak olabilir, alan satan bilir.
Kamyonda saman 20 tl , tarlada yonca 20 tl olduğundan yonca aldık.
Nakliye mesafesinden dolayı fiyatlar değişkenlik gösterir.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Bayram
Biz tarlada sattık tanesini 17 liradan yonca balyası 4 tekerlekli normal römorklara 120 adet sarıldı hamallar tanesini indir bindir 2 tl yaptı kilo olarak balyanın tanesi 24 kilo idi biraz ucuza gitti ama yapacak bi şey yok yağmur yağar korkusuna salladık
Geçen yıl saman balya tanesi tarlada 4 lira idi kilosu 25 olarak yaptırıyordu tarla sahipleri

Şanlıurfa'da saman işleri durgunlaşmış, alıcı yok, deniyor.
Bu hafta sonu buğdayların sonu biçilecek.
Biçer, gelecek hafta Bolu'ya geçiyor.
Kastamonu tarafına geçiş yapmayabiliriz.
Mardin bölgesi saman fiyatları ne durumdadır?