BAS BAS PARALARI ERKUNT'A.. YENİ TRAKTÖRÜM (Göktürk-)

Hayırlı olsun traktörünüz.Geçen sene 85E+ aldım bende başlangıçda pompa ayarı sıkıntısı oldugundan çekimde düsüklük yakıtta fazla yakıyordu servıse gönderdik şimdi çok memnunum. pullukda 4 lü 14 no alpler sert topraga yakın bizim buralar hiç zorlanmadan çok rahat çekiyor yakıtıda çok iyi.Deutz 4080E değişmeyi düsündüm çok övdüler deneme fırsatım oldu erkunt kabin içi ses yalıtım hava yalıtım çekiş gücü ile çok üstün oldugunu görünce vazgeçdik.Doğru seçim yapmışınız pişman olmazsınız.

Hayırlı uğurlu olsun

Sağol Gürcan.

Hayırlı olsun traktörünüz.Geçen sene 85E+ aldım bende başlangıçda pompa ayarı sıkıntısı oldugundan çekimde düsüklük yakıtta fazla yakıyordu servıse gönderdik şimdi çok memnunum. pullukda 4 lü 14 no alpler sert topraga yakın bizim buralar hiç zorlanmadan çok rahat çekiyor yakıtıda çok iyi.Deutz 4080E değişmeyi düsündüm çok övdüler deneme fırsatım oldu erkunt kabin içi ses yalıtım hava yalıtım çekiş gücü ile çok üstün oldugunu görünce vazgeçdik.Doğru seçim yapmışınız pişman olmazsınız.

Teşekkürler.Kabin içi gürültü bana fazla geldi.Kabinsiz traktörlerde devamlı olarak spiker tipi kulak koruyucu kullanmamın bunda etkisi olabilir.Belki bunda da aynı kulaklığı kullanabilirim.Sizde kullanırsanız beni ve aradaki farkı anlayabilirsiniz.Kabin içi sessiz denilen traktörler bile çok gürültülü.Nasıl olmasın 85-90 dB ses üreten bir makinanın üstündesiniz.

Erkunt'un elbisesi güzelmiş.Nerden aldınız,ben de alayım.

Teşekkürler.

Hayırlı uğurlu olsun

Teşekkürler.Tiller önünde doğru dürüst bir motor buldu.

Traktör 83 hp, 348 n.m. %30 tork yedeği bulunuyor.Perkins motor grafikleri forumda var, 1000-1700 tork bandı, 2000 devir güç noktası bulunuyor, güç bandı bulunmuyor.En az yakıt bölgesi 1400-1800 devirdir fakat 1400-1800 devir arası hafif yüksek olduğu için yük altında ya 1400 devir yada 1800 devir tercih edilir.Rodaj süresinde toprak işlemlerinde 1800 devir kullanmak uygundur, eski MF 200 serilerinin uyarı bölümlerinde de aynısı yazar.
Kuyruk mili kullanımında 540 deviri 1400 veya 1800 devirde yakalaması gerekir, kuyruk mili farklı devirlere konumlandırılmış, çift sıra silaj makinesi 1000 devir uyumlu olanlarda 1800 devirde 1000 devir olması gerekir, farklı ise makinelerin kasnak ayarları değiştirilir, katalogta belirtmiyor, bilgilendirirseniz sevinirim, kuyruk mili gücü 55 kw civarları olması lazım, saman balyesi bağlama da Fiat ta olduğu gibi 1900-2300 devir arası güç bandı bulunmuyor, kuyruk mili çabuk hızlanıyor, kavrama yumuşaklığı nasıldır, bilmiyorum.
Debriyaj balatası tekli, çiftli olmasını tercih ederdim, daha uzun ömürlü oluyor.Tork konvertörü bulunsa balatanın ömrü daha uzun olur, taksilerde genelde kullanılır.
Traktörün arka kısım ağır, saman bağlama da sap üzerinde tek frende arka kısım kaymaz, manevra azalıyor.Cant içi ağırlıklar yerine göre kullanılmalı, 2 adet olması yeterlidir, fazlası şanzımana yüktür.
Mekanik shuttle ın bakım maliyeti az, forumda beğenmeyenler var ama hidrolik shuttle bakım maliyeti yüksek.
El gazının çubuğunun boyu kısa ve kullanımı sert, hidrolik kumanda kolları ve damper kolları da aynı şekilde, biraz daha uzun yapmaları gerekir.Patinaj kilidi, el freni tarzında yapılabilir.
Fiyat/fayda olarak çok uygun almışsınız, hayırlısı olsun.

Mekanik shuttle kullanışlı.Kara düzen traktörden geldiğimizden power shuttle'ı dert etmiyorum.Arızası 5-6 binden başlıyormuş.El gazı çubuğu yok,fotoğraflarda görüldüğü gibi çevrilen düğme şekline,benim de garibime gitti.Hidrolik kumanda ve damper kolları da çok kısa değil.Müzik aletinde SD kart ve flash bellek yeri olması güzel.İlk görev olarak mısır taban gübresini getirdi.

IMG_20190405_131217.jpg

IMG_20190405_131234.jpg

IMG_20190405_152515.jpg

Resimler ve ekler

• Screenshot_2019-04-08-21-57-52-431_com.miui.gallery (1).png
    Screenshot_2019-04-08-21-57-52-431_com.miui.gallery (1).png
    1.3 MB · Görüntüleme: 183
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ankara'dan çıktık yola.Selam verdik sağa sola

Ekli dosyayı görüntüle 36633

Gece köye gelip kamyondan indik.

Ekli dosyayı görüntüle 36634

Köyde ilk sabah.

Ekli dosyayı görüntüle 36635

Ekli dosyayı görüntüle 36636

Ekli dosyayı görüntüle 36637

Ekli dosyayı görüntüle 36639

Ekli dosyayı görüntüle 36640

Ekli dosyayı görüntüle 36641

Başlık olarak önce ''Ankara'dan Erkunt gelmiş,evde bir bayram havası, annem babam beni çok severDİ'' yi düşündüm sonra sığmıyor diye yukardaki başlığı koydum.

Yeni traktörüm Erkunt 85E, ülkemiz ve milletimiz için daha fazla üretim yapmak amacıyla kadromuza katılmış ve Türkiye tarımının hizmetine girmiştir.

Abim güle güle kullan.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Orjinal parça ek pistonu servise taktırdım.Kaldırma kapasitesi ek pistonun sağladığı 400 kg eklemeyle 3 ton oldu.Yolda ve tarlada zıplama ve ağır ekipman yaylanmasının hidrolik sistemine direk yansıması yerine, öncesinde darbe emici bir destek olarak ek pistonun sisteme koruyucu olacağını da düşündüm.

Resimler ve ekler

• IMG_20210801_172425.jpg
    IMG_20210801_172425.jpg
    222.9 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme: