Başak 2060 D Anız Bozumu!

Geçen gün yağmurun ardından fırsattan istifade biçtiğim ekinin yerini sürmeye gittim. Toprağın altı kuru çıkmasına rağmen yine de sürebildim. Toprak kum olduğu için tav kaçtığında pulluk batmaz. Eğer yağmur yağmasaydı sulayıp öyle sürecektim.

Aynı gün getirdiğimiz 4'lü 10 no pulluğu da deneme fırsatı buldum. Pulluk Burhaniye Aysan Çelik yapımı kalın malzeme kullanılarak yapıldı.

Çift sürerken çektiğim video fotoğraflar aşağıdadır.

[video=youtube;6cokxesLXRI]https://www.youtube.com/watch?v=6cokxesLXRI[/video]

[video=youtube;FPNOh1RD5s0]https://www.youtube.com/watch?v=FPNOh1RD5s0[/video]

IMG_0254.JPG

IMG_0257.JPG

IMG_0259.JPG

IMG_0260.JPG

IMG_0262.JPG

Küçük bile gelmiş pulluklar, 2060 duymuyo. Kuruyunca pulluk batmaması tek çeker traktörden kalma bilgi. Pulluk tam indirmeyince sert toprskta zor batar, tam indirince gayet batar. Tek çeker ortalama traktör pulluklari cok indirince cekemiyo, yarim indirince de kafasina göre biraz batiyo yani batmiyo. 2060 la oyle sorunun olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Ali Dmr
Küçük bile gelmiş pulluklar, 2060 duymuyo. Kuruyunca pulluk batmaması tek çeker traktörden kalma bilgi. Pulluk tam indirmeyince sert toprskta zor batar, tam indirince gayet batar. Tek çeker ortalama traktör pulluklari cok indirince cekemiyo, yarim indirince de kafasina göre biraz batiyo yani batmiyo. 2060 la oyle sorunun olmaz.
Tabi bununla denemedim ama eski tratörden tecrubem var. Pulluğu toprağın üstünden sürüklediğimizi biliyorum:)

Bereketli olsun.Pulluk hayırlı olsun.Maşallah tatlı çift olmuş ama video çekerken traktörün yanında da durmak neyse de önüne geçmek çook tehlikeli Allah muhafaza dikkatli olmak lazım.

Öncelikle teşekkür ederim. Videoyu rahat çekmek için traktörü normal sürdüğümden 1 vites düşük saldım tarlaya rahat yetişebilmek için. Ama o an hiç düşünmedim tehlikeli olabileceğini, siz uyarınca dank etti. Uyarınız için teşekkürler bir daha video çekerken uyarınızı göz önünde bulunduracağım.

maşallah ufak canavara hıc koymamıs bıle surumu bol bereketl kazançlar...
Teşekkürler :)

Maşallah kolay gelsin bereketli olsun. Pulluk geniş yer alıyor,bende eskiden alışkanlık sağa tam yanaştırıyom 4/11 teker izinin birazını alıyor. :)
Pulluk normal 4'lü 10 no pulluktan 10 cm daha fazla yer götürüyor ustanın dediğine göre.

BAŞAK'lar çooook güzel traktör.
Tekerine daş değmesin Ali Bey.
Hayırlı işlerde kullanmanız dileğiyle.

Teşekkür ederim. Başakların tadını kullanan bilir. Biz geçen sene 2073'ü aldıktan sonra köyde başak seferberliği başladı 2 - 3 tane varken köyde 7 -8 kadar oldular. :)

Güzel paylaşım, bir Başakta bizim köyde var fena değil.

Sağol nail abi. Kendi çapında hatrı sayılır bir performansı var.

Güzel paylaşım, Hidrolik orta kol pulluk ile aynı renge yakın olduğundan pulluğun bir parçası olduğunu zannettim ilk anda.

Teşekkürler :) Orta kolla ilgili birkaç sorunum var. Yeri gelmişken sorayım onları da. Ekipman havadayken orta kolu kullanırsam yere indirdiğimde ekipmanı sabitlemiyor. Sizce neden olabilir?

Öncelikle teşekkür ederim. Videoyu rahat çekmek için traktörü normal sürdüğümden 1 vites düşük saldım tarlaya rahat yetişebilmek için. Ama o an hiç düşünmedim tehlikeli olabileceğini, siz uyarınca dank etti. Uyarınız için teşekkürler bir daha video çekerken uyarınızı göz önünde bulunduracağım.

Teşekkürler :)

Pulluk normal 4'lü 10 no pulluktan 10 cm daha fazla yer götürüyor ustanın dediğine göre.

Teşekkür ederim. Başakların tadını kullanan bilir. Biz geçen sene 2073'ü aldıktan sonra köyde başak seferberliği başladı 2 - 3 tane varken köyde 7 -8 kadar oldular. :)

Sağol nail abi. Kendi çapında hatrı sayılır bir performansı var.

Teşekkürler :) Orta kolla ilgili birkaç sorunum var. Yeri gelmişken sorayım onları da. Ekipman havadayken orta kolu kullanırsam yere indirdiğimde ekipmanı sabitlemiyor. Sizce neden olabilir?

Hidrolik orta kolu genelde arka sepeti damper yapmak için kullanırız. Bu sebeple fazla yorum yapmam doğru olmaz. Ancak affınıza sığınarak bilimsel olmayan şu açıklamayı getirebilirim:
Pullukla çalışırken bende orta kol ayarına çok takıntılıyımdır. Genelde klasik tip mekanik uzayıp kısalan kol kullanırız tarla çalışmalarında. Özellikle 3'lü ve 4'lü pulluklarda --acaba öndeki daha mı derin batıyor, arkadaki daha mı derin batıyor diye defalarca çizi başı ve sonunda uzatıp kısaltırım--. İşe başladığımda ve ya engebe seviyesi değişik tarlalarda çok uğraşırım orta kol ayarı ile. Bugüne kadar kafama yatan bir ayar olmadı. Geçen Pazar tarlada 3'lü pullukla çalışıyordum, az ileride hayvan otlatan adam geldi orta kol ayarını beğenmedi -şaka değil- koca gün yine onunla uğraştım.

Bunun haricinde mecbur kalırsak yani eğer işin acelesi varsa orta kolu çıkaracak zamanımız yok ise ekipmanı hidrolik kola bağlarız -ki bu güne kadar bu durum ancak bir elin parmakları sayısı kadar başımıza gelmiştir-.. Hidrolik kol kullandığımız traktörün 2 adet daha mekanik uzayıp kısalan orta kolu var kenarda, ekipmanla çalışırken onu kullanıyoruz çoğunlukla. Bizim traktörlerde çamurlukta orta kolu uzatıp kısaltma düğmesi olmadığından zor geliyor birde.

Hidrolik orta kolu genelde arka sepeti damper yapmak için kullanırız. Bu sebeple fazla yorum yapmam doğru olmaz. Ancak affınıza sığınarak bilimsel olmayan şu açıklamayı getirebilirim:
Pullukla çalışırken bende orta kol ayarına çok takıntılıyımdır. Genelde klasik tip mekanik uzayıp kısalan kol kullanırız tarla çalışmalarında. Özellikle 3'lü ve 4'lü pulluklarda --acaba öndeki daha mı derin batıyor, arkadaki daha mı derin batıyor diye defalarca çizi başı ve sonunda uzatıp kısaltırım--. İşe başladığımda ve ya engebe seviyesi değişik tarlalarda çok uğraşırım orta kol ayarı ile. Bugüne kadar kafama yatan bir ayar olmadı. Geçen Pazar tarlada 3'lü pullukla çalışıyordum, az ileride hayvan otlatan adam geldi orta kol ayarını beğenmedi -şaka değil- koca gün yine onunla uğraştım.

Bunun haricinde mecbur kalırsak yani eğer işin acelesi varsa orta kolu çıkaracak zamanımız yok ise ekipmanı hidrolik kola bağlarız -ki bu güne kadar bu durum ancak bir elin parmakları sayısı kadar başımıza gelmiştir-.. Hidrolik kol kullandığımız traktörün 2 adet daha mekanik uzayıp kısalan orta kolu var kenarda, ekipmanla çalışırken onu kullanıyoruz çoğunlukla. Bizim traktörlerde çamurlukta orta kolu uzatıp kısaltma düğmesi olmadığından zor geliyor birde.

Hidrolik orta kola alışan diğerini kullanmakta zorluk çeker ben onu anladım. Hele hele ağır ekipmanları eski mekanik kolla kasmak çok zor. Hidrolik orta kolusadece ekipman takarken kullanmak zor yoksa büyük kolaylık.

Evet genis olduğu belli oluyor 4/12 Ünlü taktım bu kadar götürmüyor. Bazı yerlerin pullukları geniş. Hidrolik ortakol işinden vazgeçtim bende takarken in bin olacak zaten ekipmanda yeterince yapıyoruz :)

Pulluğu biraz daha sağ tekere yanaştırırsam dizme yapıyor o yüzden bu ayarda kullanıyorum. 4'lü 12 nin bundan daha fazla yer götürmesi gerekir bildiğim kadarıyla.
Geniş oldugu zaman mı daha çok yoruyor motoru dar olduğunda mı?

Geniş olduğunda daha fazla yorar. Eski konularda da var. 4'lü 10 no geniş ara pulluk traktörü 4'lü 12 no pulluk kadar zorlar.

iyi akşamlar arkadaşlar BAŞAK 2060 D traktör almayı düşünüyorum konu hakkında yardım eder misiniz ? parça ve servis sıkıntısı var mıdır ? yakıtı nasıldır ?

Hoşgeldiniz. Balıkesir'in neresindensiniz? Balıkesir merkezde Başak traktörlerinin satışını Erdal Ticaret yapıyor. Bizim Bergama'da servis sıkıntısı ve parça sorunu yok. Servis aradığın zaman hemen geliyor dediler. Malum ben de yeni aldım. Yakıtına gelecek olursak yakıtı çok değil. Normal geldi bana. Servis kullandıkça yakıtı düşer daha da dedi ama bilmiyorum.