BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

Ynt: BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

umut abi çok sağol bilgi için biz zaten hemen hemen organik koyunculuğa uygun yapıyoz ilçe tarımdan gelen veteriner ne yaprsa yapıyor zaten biz hiç karışmıyoz başkada ilaç ve aşı yapmıyoz yer sorununuda çözeriz inşallah o firmayla ilerde parasal yönde elim genişlerse seninde yardımlarınla irtibata geçip o işe bakmayı çok isterim...

Şİmdi bizim koyunların çadırın tepesi 3,5 m kadar ideal kabinli traktör girer, sığırlar için olan daha da yüksek nerdeyse halısahaya yakın... sizin siparişinize kalmış biraz da ama yüksek havadar iyidir...

İsmail abi bizimki izolasyonlu, sen yaparsın izolasyonsuz hem de ucuza gelir... ama izolasyonun yazın sıcağı geçirmeme özelliği varsa o iyidir, bi de bitişiğe gezinti alanı yap mis gibi olsun bitsin...

Muzaffer belge veren epey şirket tanıyorum bazısı hepten gevşek iyi-ciddi firmalar var, parası da çok uçuk değil... mesela ilk girişte 500-1000 tl alırlar sonra da hayvanlar desteğe geçince hayvan başı makul bişey, ayarlanır...

Yalnız 1 çiftçiye gel-git epey masraf çünkü bu firmalar Ankara-İzmir... merkezli, bulabilirsen yanına bikaç kişi daha bul, gerisi kolay... bizim masrafları örnek olsun diye sağolsun Tarım İl yüklendi, çok kral genç-dinamik bi müdürümüz var, sadece burada değil ülke genelinde tanıştıklarımın en idealisti, kafası sürekli proje üreteni diyebilirim... Bkana bizim organik koyunlardan hediye edip, bizi reklam etmeyi bile düşünüyo, o kadar, gerçi laf aramızda bakanı biraz vasat buluyomya...

Bu arada gelelim reklamlara;

Bizim işletme 200 baş anaç ÇOK seçme bi sürü, koyunların anası-babası yedi sülalesi belli Sivas...vs aranıp taranıp seçile seçile alındı.

İnşallah seneye 500 sonrasını kasaba değil KOYUNCULUK yapmak isteyenlere satacağız. Saf safkan KANGAL...

Erzurumda üniversite çuval çuval paraları Romanova gömdü sonuç=bikaç akademik çalışma o kadar, yazık bilesiniz... çoklarını canı da yandı, parası da hiç oldu! İkizlik-üçüzlük hatta dördüzlük çok ama yavrulara bakamıyor, bizimkiler gibi dere-tepe gezemiyor, hastalık salgında döküldü...

Buranın kendi koyunu MOR koyun aslında Kangalla aynı akraba... Kangal beyazı bizimki moru... Zaten o yüzden HİÇ adaptasyon, uyum sorunu yaşamadık.

Ama Kangal sadece Sivas değil neredeyse tüm doğu ve dağlık yerler için soğuk iller...vs en ideali. Hızlı büyür, ikizlik iyi, satışta beyaz koyun tercih edilir...vs.

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg781960#msg781960 date=1380962474' Alıntı:
Erzurumda üniversite çuval çuval paraları Romanova gömdü sonuç=bikaç akademik çalışma o kadar, yazık bilesiniz... çoklarını canı da yandı, parası da hiç oldu! İkizlik-üçüzlük hatta dördüzlük çok ama yavrulara bakamıyor, bizimkiler gibi dere-tepe gezemiyor, hastalık salgında döküldü...

Buranın kendi koyunu MOR koyun aslında Kangalla aynı akraba... Kangal beyazı bizimki moru... Zaten o yüzden HİÇ adaptasyon, uyum sorunu yaşamadık.

Ama Kangal sadece Sivas değil neredeyse tüm doğu ve dağlık yerler için soğuk iller...vs en ideali. Hızlı büyür, ikizlik iyi, satışta beyaz koyun tercih edilir...vs.

bizim si,vasın -20 derecesinde yarım metre karda bile otlatırız hiç sorun olmaz gece sabaha kadar merada kalır sabah gelir akşama kadar yatar keçi ile otlatılmayada çok uygun bir ırktır kangal koyun

şerefli1 link=topic=65189.msg781962#msg781962 date=1380962613' Alıntı:
bizim si,vasın -20 derecesinde yarım metre karda bile otlatırız hiç sorun olmaz gece sabaha kadar merada kalır sabah gelir akşama kadar yatar keçi ile otlatılmayada çok uygun bir ırktır kangal koyun
bu kangal koyun kangal ıle koyunun cıftlesmesın den mı meydana gelıyor abi :S noo-*-s

;D zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s

Başladın gene kaynatmaya... :)

Evet kangalın köpeğini herkes bilir ama o köpeğin başında çobanlık yaptığı kangal koyunu pek bilinmez.

Burnun ucu siyah ve burdan kendini ele veriri, tipik özelliği fotolara dikkat...

tümosannn gülme bak....

kangal koyun sadece ırktır kangal köpek gibi...
burnu batırma burun siyahtır...kuyruklarıda çif çeker erkuntun kuyruğu gibi büyük ve yuvarlakımsıdır....
çobandan e çoban köpeğinden çok hoşlanır kendi çobaının sesi ile 500 mt den çağırısan gelir bu çobana göre farklılıklar gösterebilir ilgi alaka meselesi..
keçilerle otlatılmaya uygundur yalnız besi zamanı veya istirahat zamanı keçiler ayrı yere koyunlar ayrı yere sokulur...

Haberi yapan Ümit abi yaşça benden büyük :) ne yazık ki.., fotoğrafları da ben yolladım... 2 foto diğer bi işletmeye ait diğerleri bizim kangallar...

Tarım müdürüne de özellikle teşekkür yaz demiştim unutmuş, ben alta yorumlara yazdım artık...

Haber eksik..vs olsa da bu 2. kez bizi haber yapışı, kendisinin tarıma ilgisi var sağolsun, en azından gündem oluyo...

Buda gene bizim burda başka bi organik koyunculuk işletmesi. Daha önce tanışsak bizde çadır yapabilirdik diyo...

Baba almanya emeklisi toprak çekmiş geldi köyüne yatırım yaptı oğluda almanyada ziraati bitirmek üzre inşallah muvaffak olurlar. Köye tarihinde ilk traktör bu işletmeyle girmiş oldu :)

Köyün eski adı: HAPİSKE

http://www.hapiske-koyunculuk.com/

Bu arada bizim organik kurbanlar ANKARA/GÖLBAŞINDA... meraklısına duyrulur :)

Sizin kurduğunuz sistemin biraz daha amatör olanını yapmayı planlıyorum. Bizim köyde hayvancılığı herkes bırakmaya başladı 2 kişi kaldı sadece.. Bütün meralar bana kaldı :D.

Tebrik ederim abi, örnek bir işletme kurmuşsun, Allah utandırmasın...

Kangal kuzuları kaç kg oluyor kesimlikken? Yabancı etçil ırkların melezi olan koçlar ile et verimi daha yüksek kuzular elde edilebiliyor ama organik hayvancılık buna izin vermiyor sanırım..