Bence bir ilaçlama makinesinde...

20 seneden fazla 400 lt lik makineyi kullandik. Makine hala calisir vaziyette , hiç bir sorunu yok ve ben yeni makine alırken satmaya kıyamadım. Düzenli bakim ve kapalı depoda durduğu için hala ilk gün aldığımız gibi. Boyası dahi kalkmadı.
Geçen yaz 800 lt 12 metre beta hidrolik kollu modelini aldim. İlaç makinesi denildiğinde ilk tercihim her zaman önallar olacaktır.

Ali Önal la 10
Çamur at izi kalsın, bu forumda hem fabrikamız yöneticisi hem de sorunlarınızın çözümünde elimden geldiğince hem burdan hem de özel mesaj aracılığı ile bir çok kişiye yardımcı olan ben varım, hiç mi aklınıza gelmedi burdan yazmak? Tabi ki en kolayı firmayı kötülemek..! Binlerce X kol kullanıcımız var, hem yurtiçinde hem de yurtdışında, makinadan anlamadığınız belli, T-jet diye bir meme yoktur, Teejet bir markadır, plastik memelerin ismi yelpaze hüzmeli meme olarak geçer, satışını yaptığımız Alfa 1000-X modelinde uygun memeyi kullanırsanız 50 litre bile atarsınız, Allah aşkına böyle rezil bir mesajı yazmak için hiç mi utanmadınız..! Hiç mi aklınıza gelmedi "Ben yetkili biri ile görüşmek istiyorum, ya da teknik müdür ile görüştürün beni" demek ? Binlerce kullanıcı makinalarımızı sorunsuz kullanırken hiç mi kendinizde bir hata aramadınız, beceriksizliğinizin sorumlusu biz miyiz?

Foruma daha yeni üye olmuşsunuz, ilk ve tek mesajınız bizi kötülemek, Siz kimsiniz gerçekten? Ya da gerçekten bizim makinamızı kullandığınızdan bile şüphe duyuyorum..!
sefa
Çamur at izi kalsın, bu forumda hem fabrikamız yöneticisi hem de sorunlarınızın çözümünde elimden geldiğince hem burdan hem de özel mesaj aracılığı ile bir çok kişiye yardımcı olan ben varım, hiç mi aklınıza gelmedi burdan yazmak? Tabi ki en kolayı firmayı kötülemek..! Binlerce X kol kullanıcımız var, hem yurtiçinde hem de yurtdışında, makinadan anlamadığınız belli, T-jet diye bir meme yoktur, Teejet bir markadır, plastik memelerin ismi yelpaze hüzmeli meme olarak geçer, satışını yaptığımız Alfa 1000-X modelinde uygun memeyi kullanırsanız 50 litre bile atarsınız, Allah aşkına böyle rezil bir mesajı yazmak için hiç mi utanmadınız..! Hiç mi aklınıza gelmedi "Ben yetkili biri ile görüşmek istiyorum, ya da teknik müdür ile görüştürün beni" demek ? Binlerce kullanıcı makinalarımızı sorunsuz kullanırken hiç mi kendinizde bir hata aramadınız, beceriksizliğinizin sorumlusu biz miyiz?

Foruma daha yeni üye olmuşsunuz, ilk ve tek mesajınız bizi kötülemek, Siz kimsiniz gerçekten? Ya da gerçekten bizim makinamızı kullandığınızdan bile şüphe duyuyorum.

Foruma daha yeni üye olmuşsunuz, ilk ve tek mesajınız bizi kötülemek, Siz kimsiniz gerçekten? Ya da gerçekten bizim makinamızı kullandığınızdan bile şüphe duyuyorum..!
Siz kurumsal firma olsanız, avukat ile tehdit değil çözüm üretirsiniz. Ekran görüntüsü mevcut avukat ile tehdidininiz. makinayı kullandığımdan şüpheliymişiniz :) Fabrikanızdan aldım makinayı daha kime makina sattığınızdan haberiniz yokki AR-GE den bahsediyorsun. Sizle görüşmek aklıma geldi mi demişsiniz 35 defa aradım, Ali Bey le de görüştüm. nerde arkadaş çözüm. Ha birde Google yorumlarına bak değerli ar-ge Önal. "Fabrikada telefona çıkan adam yok" yazmış biri çok haklı. Avukata verirseniz memnun olurum, bilirkişiler rapor tutar hem. teejet markadır demişsin. peçeteye selpak demekten farkı yok. malasef şimdi kullandığımız ilaçlar ilaçlama makinasından daha değerli. Çiftçiyi rezil etmeye hakkınız yok. üstüne birde tehdit ediyorsunuz. benim ÇKB den raporum bile hazır. Mesajlarda bana hangi makina diye soran arkadaşlara da tavsiyem kesinlikle Parlayan. dekara 50 litre su atabilirsiniz. Sizin gibi firmalar forma üye yaptı beni. Aynı makina köyümüzde 2 tane diğerine Muammer Adam sizleri kaç defa aramış bi sorun size zahmet. Beceriksizliğiniz demişsiniz,Öntar da niye becerdik, parlayanda niye becerdik. Sizin beceriksizliğiniz olmasın sakın bi düşünün.

Son düzenleme:

Öncelikle merhaba biz firmayı kotulemedik. Üzerinde sizin deyiminizle söyleyim. Uygun meme demişsiniz. 3/4 ve 8 numara süpürge meme takılı. Kaç kez aradık 20 litreden fazla su bastiramadik. Die. Sizin de ilaçlardan anlamadiginiz belli. Pas ilaçları film tabaka ilaçlar malumunuz en az 40 litre su ile atılır... Ki; sizin makinenenizden değerli bir depo ilaç. Sizin bulduğunuz çözüm bizim aklımızla dalga geçer gibi makineyi fabrikaya gönderin dediniz.her iki makineyi de Gönderdik. Süpürge kumanda kolunu söküp standart kumanda kolu takip kaç litre su basıyor denemeden gönderdiniz. Sonrada buradan yorumunuzu kaldirmazsaniz avukata verecem demişsiniz. Memnun olurum. Bu işin çiftçi koruması da var.AZ SU BASMASİNDAN dolayı oluşan hasari, İlaçlarla beraber uygulama maliyeti arti ürüne verdiği zarar. Bu maliyeti kim ödeyecek. Memeleri de açıklayım: sizin bilginiz yok madem bizi beceriksiz die nitelendirmissiniz. 3 numarada 18 litre. 4 numarada 20 litre 8 numarada sonlardan 4 er meme kapatırsanız suyu basamiyor çünkü. 26 litre su basıyor. Sizin yapmadığınız ARGE bilginiz olsun.
Ayrıca köyümüzde iki adet var bu makineden ikisinde de aynı sorun.
Bu sorunu siz cozemiyorsunuz. Çözen firmalar var
Benim tercihim Parlayan
Saygılarımla

Öncelikle merhaba biz firmayı kotulemedik. Üzerinde sizin deyiminizle söyleyim. Uygun meme demişsiniz. 3/4 ve 8 numara süpürge meme takılı. Kaç kez aradık 20 litreden fazla su bastiramadik. Die. Sizin de ilaçlardan anlamadiginiz belli. Pas ilaçları film tabaka ilaçlar malumunuz en az 40 litre su ile atılır... Ki; sizin makinenenizden değerli bir depo ilaç. Sizin bulduğunuz çözüm bizim aklımızla dalga geçer gibi makineyi fabrikaya gönderin dediniz.her iki makineyi de Gönderdik. Süpürge kumanda kolunu söküp standart kumanda kolu takip kaç litre su basıyor denemeden gönderdiniz. Sonrada buradan yorumunuzu kaldirmazsaniz avukata verecem demişsiniz. Memnun olurum. Bu işin çiftçi koruması da var.AZ SU BASMASİNDAN dolayı oluşan hasari, İlaçlarla beraber uygulama maliyeti arti ürüne verdiği zarar. Bu maliyeti kim ödeyecek. Memeleri de açıklayım: sizin bilginiz yok madem bizi beceriksiz die nitelendirmissiniz. 3 numarada 18 litre. 4 numarada 20 litre 8 numarada sonlardan 4 er meme kapatırsanız suyu basamiyor çünkü. 26 litre su basıyor. Sizin yapmadığınız ARGE bilginiz olsun.
Ayrıca köyümüzde iki adet var bu makineden ikisinde de aynı sorun.
Bu sorunu siz cozemiyorsunuz. Çözen firmalar var
Benim tercihim Parlayan
Saygılarımla
Her şey " üslup" meselesi. Firmayı kötülemedik diyorsunuz fakat "ÇÖP" kelimesi inanın hiç yakışık almamış, kaldı ki 50 yıllık bir firmayı tek kelimeyle bu şekilde suçlamanız olmamış. Sizlerle tanışsaydık sizi temin ederim ki çok memnun kalırdınız, şimdiye kadar ne sorunlarla başettik bu sorunu mu çözemiyeceğiz? Her şey için mutlaka bir çözüm bulunur yeter ki 2 tarafta anlayışlı olsun, inanın Türkiye'nin bir ucuna burdan servisteki arkadaşlarımız en geç 1 gün içinde yola çıkıyor, ben sizlerden biraz empati kurmanızı istiyorum (bir başkasının duygu ve düşüncelerini anlamak).
Size hak vermiyor değilim sonuna kadar haklısınız, Çiftçilik emek ister, emekçiye saygımız sonsuz, fakat yıkıcı değil yapıcı olalım, sadece ölüme çare yok.
Saygılarımla.

Her şey " üslup" meselesi. Firmayı kötülemedik diyorsunuz fakat "ÇÖP" kelimesi inanın hiç yakışık almamış, kaldı ki 50 yıllık bir firmayı tek kelimeyle bu şekilde suçlamanız olmamış. Sizlerle tanışsaydık sizi temin ederim ki çok memnun kalırdınız, şimdiye kadar ne sorunlarla başettik bu sorunu mu çözemiyeceğiz? Her şey için mutlaka bir çözüm bulunur yeter ki 2 tarafta anlayışlı olsun, inanın Türkiye'nin bir ucuna burdan servisteki arkadaşlarımız en geç 1 gün içinde yola çıkıyor, ben sizlerden biraz empati kurmanızı istiyorum (bir başkasının duygu ve düşüncelerini anlamak).
Size hak vermiyor değilim sonuna kadar haklısınız, Çiftçilik emek ister, emekçiye saygımız sonsuz, fakat yıkıcı değil yapıcı olalım, sadece ölüme çare yok.
Saygılarımla.

15 metre 1000 lt kullanıcısı olarak en büyük sıkıntım kolların yere çarpması bitkilere ilaç atarken kollar yukarıda olduğundan sıkıntı değil ama toprak düzenleyici hümik asit atarken muhakkak 2-3 meme kırılıyor. Buna bir çözüm bulunmalı öyle tarlalar var kolun biri yere vururken diğer tarafı 3 metre yukarı çıkıyor yükseklikten bitkiye göre 1 kez ayarlanıyor ama kolların sağ sol dengesi her saniye değişiyor bence bu daha önemli.
Benim kollarda teltirmik disi gibi yay var yere vuracagi zaman yere o yay degiyor ondan takabllirsin

Saygılarımla.
Tabiki üslup birazda şöyle bı empati yapalım.
Saygılarımla.
Üslup elbette düzgün olmalı. Fakat meselenin bu raddeye gelmesi sizin bilginiz dahilinde değilse dahi calisanlarinizda kaç kez aradık. İstediğimiz suyu atmıyor die. Birde avukata verecem diyen sizsiniz. Empati gelin beraber kuralım. Yeni ilaçlama makinası almışsınız daha iyi daha stabil ilaçlama yapabilmek için, ancak istediğiniz randımanı alamayıp eski makinenizle ilaçlama yapmak zorunda kalıyorsunuz. Yeni makinenin ne gibi bir değeri olabilir? Amacımız sizi üzmek markayı kötülemek değil. Kaç kez ulaşmaya çalıştık makineyi fabrikaya istediler gönderdik sonuç yine aynı. Sizden ricam 40 litre su 1000 metrekare de. Siz devreye girerek bugün yeniden istediniz. Çözüm bulmanız ümidiyle. Bizimde üreten herkese saygımız sonsuz. Allah yardımcınız olsun.

• Beğen
Tepkiler: 10610 ve argeonal
Herkese tekrar merhabalar, yukarıda bahsi geçen makinalar fabrikamıza geldi, dün ve bugün ayrıntılı testler yaptık, buraya yazdıklarım kesinlikle suçlayıcı kelimeler ya da cümleler değildir, ben sadece yaptığım testlerin sonucunu buradan paylaşma ihtiyacı duydum, kullanım kılavuzlarımızda ayrıntılı bilgiler verilmiştir.
Makinayı ilk teslim alan arkadaşımıza dereden su emişin 1000 litre depoyu 30 dakikada doldurduğu söylenmiş, fakat belki müşterimiz tam ayarını yapamamış olabilir, alttaki videoda bahsi geçen makina 1000 litreyi 11 dakikada doldurmuştur. İsterseniz Youtube çalma hızı ayarından videoyu yavaşlatarak izleyebilirisiniz. 2. makinaya pazartesi günü bakabileceğiz.
Not: Makinanız önceki geldiğinde ( 18 Nisan, saat 15 ve 15:20 arası) makinanıza bakan arkadaş makina hakkında bilgi alabilmek için 6-7 kere aramış ve cevap alamamış, aradığı telefon numarası 054**350024 .

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Yine bahsi geçen makinada 03-04 nolu memelerden 20 litreden fazla su atılmadığı belirtilmiş, fakat yaptığım testte 04 numaralı kırmızı uçlu meme ile 1 dakikada 2 litre su aldım, buna göre 30 meme X 2 = 60 litre toplam debimiz var, ilaçlama formülümüze göre: ( toplam debi = norm x hız x iş genişliği / 60 ) müşterimiz 1 dekar alana 40 litre ilaç atabilmesi için 6 km/h hızla gitmek zorundadır.
Ben tüm memeleri gri renk yani 06 numara ile değiştirdim, ve 4 bar basınçta 1 dakikada 2.8 litre su aldım, bu hesaba göre: 30 meme X 2.8 = 84 litre toplam debimiz var, ve yine formule edecek olursak (Q = N x V x B / 60 ) , (84 = 40 x 8.4 x 15 / 60 ) bu defa max. 8.4 km/h hızla gittiğinde 1 dekar alana 40 litre ilaç atabilir. Video aşağıdadır.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Genel test videoları aşağıdadır,

-------------------------------------------------------------------------------------------
Not: İlaçlamalarınızı rüzgarlı havalarda, yüksek basınçlarda ya da yüksek süratle yaparsanız gözle görünmeyen ve atomize olan sıvı ya buharlaşır ya da komşu tarlalara uçar gider, 40 litre ilacın belki 5 litresi bu şekilde ziyan olur.

2018 yılında ilaçlamayla ilgili bilgiler paylaşmıştım, herkesin okumasını tavsiye ederim, ne kadar bilinçli olursak hem kendimiz, hem arazilerimiz hem de Ülkemiz kalkınır.

Saygılarımla.

Son düzenleme:

Güven abi ayrıntılı Mesajlar için teşekkürler. Konuyla ilgili gerekli görüşmeler ve işlemler devam ediyor. İlk etapta gözüken durum, 10 bar gibi yüksek bir basınç, nozul için tavsiye edilenden maksimum değerden %25 daha fazla hız, doğal olarak da makine 40 litre değerini atamıyor. Suçlamak için yazılan bir mesaj değildir bu yazdıklarım, aksine kendimizde suç arıyorum bu durumdan dolayı. Çalışanlarımızdan biri doğru yönlendirememiş arkadaşları, teknik olarak konuşulması gerekenler eksik konuşulmuş. Mustafa beylere 40 litre atabileceği söylenmiş, bu söylenenle beraber gitmesi gereken hız ve basınç değerleri detaylı anlatılmamış. Sonuç olarak oluşan maduriyeti gidermek adına çalışmaya devem ediyoruz, inşallah haftaiçi teslimi gerçekleştireceğiz.

Avukat meselesine gelecek olur isek; mesajı yazan bendim size Mustafa bey, zira amacım tehdit değil, biz ticaretle uğraşan insanlarız, ticari Hayatımız, şirketimiz, gözümüzün bebeğidir, itibarı herşeyden değerlidir, bu uğurda para harcamaktan çekinmeyiz. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir. Hukuki süreç konusu itibarın zedelenmesini önlemek amaçlı standart izlediğimiz süreçtir. Tehdit dediğiniz mesele hukuki bir iş değildir zaten.

Haftaiçi görüşmek üzere, iyi akşamlar diliyorum

@alional @argeonal bende farkli marka makine var agroer meme var tablodaki atim değerleri ile tarla atim degerleri birbiriyle uyusmadi nerde hata yapmis olabilirim ?

Merhaba, bunun farklı sebepleri olabilir bunu tespit edebilmek için öncelikle, tablodan seçtiğiniz L/ha değerin basınç karşılığını manometreden ayarlayın, aynı zamanda nozulların olduğu boruya da “T” bağlantı yaparak bir ucuna başka bir manometre bağlayın. Regülatörün üzerindeki manometre ile nozulların ucundaki manometrede kontrol edin. Aradaki fark kabul edilebilir sınırlar üzerinde ise uyuşmama olması çok normal. Bir çok ilaçlama üreticisi hatta %99’u, hatta dolaşan akışkanın dirsek, redüksiyon vs gibi bağlantı elemanlarının oluşturduğu basınç kaybını dikkate almıyor maalesef hatta ne demek olduğunu bilmeyenler bile var. Tablodaki değerler bozulsan çıkan basıncın ilgili hız değerindeki verebileceği debiyi göstermektedir, muhtemelen sorunun bu olduğunu düşünüyorum yazdıklarınıza göre.

Kim demiş telefonlara cevap vermiyorlar diye?
Ne zaman arasam cevap veriyorlar.
Son olarak karıştırma hortumu ve kendi tasarımım sıra arası bağ ilaçlama koluna ait zedelenmiş 55 cm iki ucuna vidalama açılmış düz boru istedim,Whatsapp hattına resim gönderdim, üç gün sonra elimdeydi.Yirmi liralık boru parçası ile uğraşamayız, biz dünya firmasıyız demediler.Böyle yapan her zaman kazanır.Bu da faturası.
Takdir edilmesi gerekeni edelim ki, diğerlerinden pozitif anlamda ayrışsın.

Resimler ve ekler

• IMG_20220428_120717.jpg
    IMG_20220428_120717.jpg
    308.9 KB · Görüntüleme: 40

@argeonal Güven bey,
Önallar 12 metre kollu pülverizatörümü uçlara nasıl bir aparat ekleyerek 14 ya da 16 mt atar hale getiririm? Sizin böyle bir ek parçanız var mı?
Güncel durumda, atım uzaklığı gübre atım uzaklığı ile çakışmadığından, buğday tarlasında ilaçlama izinden gidilemiyor ve gereksiz çiğneme oluyor.
Teşekkürler.

@argeonal Güven bey,
Önallar 12 metre kollu pülverizatörümü uçlara nasıl bir aparat ekleyerek 14 ya da 16 mt atar hale getiririm? Sizin böyle bir ek parçanız var mı?
Güncel durumda, atım uzaklığı gübre atım uzaklığı ile çakışmadığından, buğday tarlasında ilaçlama izinden gidilemiyor ve gereksiz çiğneme oluyor.
Teşekkürler.
Merhaba Göktürk Bey, kanat ucu meme denilen bir aparat var evet, fakat bizim bu ürünün satışını yapmamız ne yazık ki yasak, bunun sebebi de Tarım Bakanlığının ve Tamtest tarım aletleri merkezinin bu memeyi kullanmayı komşu arazilere ilaç püskürtebilme riskinden dolayı yasaklamışlar, mevcut makinalarda memeler aşağı doğru atım yaparken bu memeler yatay olarak atım yapıyor, Kanat ucu meme diye aratırsanız uygun memeyi alıp sola ve sağa ne uca takarsanız 2-3 metre avantajınız olur, fakat mevcut yelpaze memeler gibi ya da pirinç memeler gibi etkili olur mu bilemiyorum, etkili olsaydı 15 metre ilaçlama makinası alıp 18 metre gibi kullanılabilirdi.

holder-ilaclama-kanat-ucu-t-jet-meme-5-7c35-6.jpg