Besi Yemi

Besi işine bir şekilde girmiş olduk. Bu sene ilk kez 80 kadar 10-13 aylik simental danam var. Sayıyı 100-110 çıkarabilirim ama yemi peşin alayım diyorum.
120 Ton kadar yem bağlantısı yapacam. Tarım Kredi,CP, Abalım,Proyem veya Kayseri Yemden birini seçecem.
Firmalara şunu sormayı düşünüyorum.
Bir ton besi geliştirme yeminde ortalama ne kadar
Kepek
Arpa
Küspe
Mısır
Mermer tozu vs vs kullanıyorlar.
Herhangi bir fabrikanın 1 ton yeminin rasyonunu bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Kırma yem yaptırdık;
Arpa 700 kg
Mısır 700 kg
Ayçiçek küspesi 40 kg* 6 torba: 240 kg
Kepek 40 kg* 8 torba; 320 kg
Mermer tozu; 60 kg
Tuz, 15 kg, Vitamin, 10 kg kullanıyoruz.
Kırma bedeli 15 krş tur.
Mısır ve arpa 110 krş alış fiyatı var.

Besi işine bir şekilde girmiş olduk. Bu sene ilk kez 80 kadar 10-13 aylik simental danam var. Sayıyı 100-110 çıkarabilirim ama yemi peşin alayım diyorum.
120 Ton kadar yem bağlantısı yapacam. Tarım Kredi,CP, Abalım,Proyem veya Kayseri Yemden birini seçecem.
Kepek
Arpa
Küspe
Mısır
Herhangi bir fabrikanın 1 ton yeminin rasyonunu bilen varsa yardımcı olabilir mi?

danalar kaç kg. kullandığın kaba yem(saman, silaj) neler?

• Beğen
Tepkiler: azerr
Kepek
Arpa
Küspe
Mısır
Kayseri yemden memnunuz arpa yonca varsa güzel beşi olur iyi bi rasyonla çok güzel sonuç alırsın kayseri yem biz 63 alıyoruz..

Kepek
Arpa
Küspe
Mısır
Tarım kredi yem geçen yıl köy tosunlarına alındı dışkıları kan oldu cp abalı pro bunlar kalitesini ıspatlamış markalar cp alırsan uluslararası olanı al bide fiyat farkına göre kıyaslama yap abalının en yakıni mersin fabrika abalıyla görüşmek istersen kayseri numarası var...

BESİCİLİKTE BESİ YEMİNE İHTİYAÇ OLMAZ.

KÜSPE (atk)
TAHIL (arpa ezmesi, mısır kırması)
tuz, mineral (mermer),vitamin
yeterli olur.

önemli olan yeterli samnan, mısır silajı ile, besi yapılmalı. silaj yoksa saman yeter.

danalar 400-450-500-550 kg ağırlığa kadar 1,0, 1,1 ya da 1,2 kg ağırlık artışları ile büyütülür. merada 0,7-0,8 ağırlık artışı olur.

daha sonra, 100-150 gün besi yapılır. besi, tahılı çok, rasyonlarla yapılır.

tahıla alıştırma yemlemesinden sonra, çok tahıllı rasyonlar verilir yeterli samanla birlikte (3,5-4,0 kg saman/dana/gün).

300-350 kg-450-550 kg arasında protein bakımından zengin rasyonlar verilir.

bilgi amaçlı verildi. sorumluluk kullananda.

BESİCİLİKTE BESİ YEMİNE İHTİYAÇ OLMAZ.

KÜSPE (atk)
TAHIL (arpa ezmesi, mısır kırması)
tuz, mineral (mermer),vitamin
yeterli olur.

önemli olan yeterli samnan, mısır silajı ile, besi yapılmalı. silaj yoksa saman yeter.

danalar 400-450-500-550 kg ağırlığa kadar 1,0, 1,1 ya da 1,2 kg ağırlık artışları ile büyütülür. merada 0,7-0,8 ağırlık artışı olur.

daha sonra, 100-150 gün besi yapılır. besi, tahılı çok, rasyonlarla yapılır.

tahıla alıştırma yemlemesinden sonra, çok tahıllı rasyonlar verilir yeterli samanla birlikte (3,5-4,0 kg saman/dana/gün).

300-350 kg-450-550 kg arasında protein bakımından zengin rasyonlar verilir.

bilgi amaçlı verildi. sorumluluk kullananda.
450 kilolardan sonra protein fazla verilmiyor diye biliyordum enerji açısından zengin rasyonlar verilmeli diye biliyorum bir yanlış olmasın . protein özellikle 350 kilogramlara kadar ki rasyonlarda zengin olmalı denir hep

450 kilolardan sonra protein fazla verilmiyor diye biliyordum enerji açısından zengin rasyonlar verilmeli diye biliyorum bir yanlış olmasın . protein özellikle 350 kilogramlara kadar ki rasyonlarda zengin olmalı denir hep
180/250-350/380 kg arasında, protein bakımından zengin yemlerle bakılır.

350-550 kg arasındaki yemlemede, protein oranı, kuru yem temelinde, 130 g/kg dan başlayıp, ağırlık artıkça 100 gr/kg a azaltılır. yani rasyondaki ayçiçek küspesi azaltılır. Arpa miktarı artırılır.

500-550 kg dan sonra, protein bakımından nispeten düşük oranlı, enerji (tahıl) bakımından zengin yemlerle besi yapılır.

bilgi amaçlı verildi.

• Beğen
Tepkiler: Kürşat